Ryzen 3400G sistem donuyor

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Daha önceden bir mavi ekran sorunu yaşamıştım. [Çözüldü] Gigabyte RX5500 XT mavi ekran hatası - Technopat Sosyal konu burada.

Birkaç gündür bilgisayarı kullanırken kilitleniyor bu hatanın sebebi ne olabilir? İnternette biraz araştırma yaptım bazı kişiler aldığım hatanın bir çeşit mavi ekran hatası olduğuna dair bir şeyler yazmış. Bu yüzden girip minidump ve livekernelreports klasörlerine baktım. O mavi ekran hatalarını aldığımdan(yani yukarıda bahsettiğim konu zamanından) beri yeni bir dosya oluşmamış yani minidump dosyalarını yüklemelik bir şey yok.

Fakat bugün gezerken B550M-A anakartlarının Ryzen 5 3400G ile uyumsuz olduğuna dair bir konu görmüştüm ben ekran kartı hatasından kurtulmak için BIOS güncelleyerek acaba bu seferde anakart ve işlemci arasında bir sıkıntı çıkartmış olabilir miyim?

Sistem:
Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD.
Ryzen 5 3400G.
ASUS Prime B550M-A.
Gigabyte RX5500 XT.
Corsair vengaence 1x16 GB RAM (2.yi aldım yolda Dual Channel olarak kullanacağım)

Not: Ekran kartını sonradan almam gerekiyordu o yüzden işlemciyi 3400G almak zorundaydım Vatan'a gidip konuştum sıkıntı olursa değiştiririz dediler ama eğer işlemci ve anakart arasında bir problem yok ise boşuna gidip değiştirmek istemiyorum.

Anakart yerine işlemci diyoruz boşuna anakart değiştirmeyin. Uyumlu olmasına uyumlu ancak işlemci daha mantıklı olur bütçe varsa.

Kart ücretsiz değişecek gibi bir durum var. Daha ellerinde 5600X işlemci olmadığı için işlemci değişimi istemedim. Birkaç ay sonra bu işlemci ile babama bir PC toplayacağım ekran kartı almayacağım bu işlemci ile kullanacak. Şimdi gidip işlemciyi 3500, 3600 ile değiştirirsem 1.5 ay sonra kendime 5600X alınca boşa çıkan işlemcinin dahili ekran kartı olmadığı için ona bir de ekran kartı almam gerekecek o yüzden ana kartı değiştirmek istedim. PSU'yu sorma sebebim de bu eğer PSU değiştmek sorunumu çözerse bugün kendime bir PSU alayım şu an kullandığım PSU'yu da babama toplayacağım PC'ye eklerim.
Anakart yerine işlemci diyoruz boşuna anakart değiştirmeyin. Uyumlu olmasına uyumlu ancak işlemci daha mantıklı olur bütçe varsa.

Bir de şunu sormak istiyorum uyumlu diyorsunuz fakat hem sitesinde hem kutusunda uyumsuz yazıyor. Lütfen yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum bu uyum meselesi tam olarak nasıl işliyor. Yani uyumsuz olunca tam performans mı vermiyor? Ara ara hata mı veriyor? Yoksa başka bir şey mi? Kime sorsam zaten uyumsuz olsa çalışmaz diyor ama anakartın kutusunda uyumsuzdur yazıyor. Kafam çok karışık bu konuda.

Son düzenleme:
Bir de şunu sormak istiyorum uyumlu diyorsunuz fakat hem sitesinde hem kutusunda uyumsuz yazıyor. Lütfen yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum bu uyum meselesi tam olarak nasıl işliyor. Yani uyumsuz olunca tam performans mı vermiyor? Ara ara hata mı veriyor? Yoksa başka bir şey mi? Kime sorsam zaten uyumsuz olsa çalışmaz diyor ama anakartın kutusunda uyumsuzdur yazıyor. Kafam çok karışık bu konuda.
Bir önceki mesajına diyoruz onu. 18. mesajda kullandığının uyumsuz olduğunu belirttik zaten. İyi okumuyorsunuz.

Bir önceki mesajına diyoruz onu. 18. mesajda kullandığının uyumsuz olduğunu belirttik zaten. İyi okumuyorsunuz.

Çok çok özür dilerim yanlış anlamışım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak PSU hakkında yorumunuzu duymak isterim. Sizce kullandığımı babama verip yeni alınır mı? Yoksa şu an kullandığım XIGMATEK X-POWER 650W 80PLUS GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da yeterli mi? (Zaten 1-2 ay sonra babama sistem toplarken PSU alacağım eğer benim kini değiştirmem gerekiyorsa değiştireyim bunu yapmayı masraf olarak görmüyorum çünkü zaten bir tane daha PSU alacağım)

Sorunum kesin olmamakla birlikte çözüldü gibi bir durum var ama daha kesin olmadığı için çözüldü demeyeceğim birkaç gün sonra kesinlik kazanır.

Daha önce belirttiğim gibi B550M bir ana kartım vardı, yeterli kadar gidip uğraş verdikten sonra kartı X570 model bir kartla değiştirdim. Eve geldim format attım driverı kurdum 1 saat sonra tekrar hata verdi DDU ile uğraşmadan format atıp diğer driver ı kurdum şu anlık bir sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı