Ryzen 3500X sistem mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

ultraslan123

Decapat
RAM
XPG 8x2 3600 MHz RAM
SSD veya HDD modeli
Corsair MP600Core 1 TB
Ekran kartı
MSI GTX 1650 Super Gamıng X 4GB GDDR6 128bit
Anakart
MSI B450M-A Pro Max
İşlemci
Ryzen 3500x
Merhaba, yaklaşık 9 aydır bilgisayarımda mavi ekran görmekteyim. Mavi ekranları sadece PC boştayken özellikle masaüstündeyken alıyorum.
PC'nin önceki kurulumunda sıkıntı yoktu, 0 mavi ekran ile 1 sene kullandım. Daha sonra SSD satın alıp taktıktan sonra mavi ekran almaya başladım.

Sistemi kendim formatlayıp kendim kurdum. Fakat şöyle bir durum var ben bu hataların aynılarını eski bilgisayarımda da alıyordum. Tıpatıp aynı, YouTube üzerinde video izlerken veya masaüstünde IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve bunun gibi farklı isimlerde birçok mavi ekran alıyordum. Sorunun eski bilgisayarımda da kullandığım HyperX Cloud2 framware programından ya da benim sistemi yüklerken yanlış bir şey yapmamdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Ya da 3'lü prizimden olabileceğini düşünüyorum.
BIOS'um güncel, Windows güncel, gerekli benchmark testlerini yapıp yoğun sitres altına 0 hata ile karşılaştım. Isı değerleri normal.
XMP açık kapalı fark etmiyor her şekilde mavi ekran hatası alıyorum.

Önemli not: Hiçbir şekilde oyun oynarken mavi ekran almıyorum. Bu oyunlar gerek aşırı güç gerektiren oyunlar olsun, gerek hafif oyunlar olsun.
Ve bir oyunun Launcher'i açık bile olsa mavi ekran hatası almıyorum.
Mesela Valorant'ın kullanıcı ve şifre bölümü açık olsa bile. Belki de tesadüf bilemiyorum.

Ek olarak.
-Corsair VS650 PSU.
-Corsair Spec-Delta RGB kasa.
-1TB HDD.

Güncel DMP'ler - 5 adet dmp.rar

Eski DMP'ler - Yeni WinRAR arşivi (2).rar

BIOS güncelleyin. Sürücülreniz güncel mi?

Sürücüler güncel, BIOS güncel.
@Plyra demin YouTube üzerinden video izlerken seste kasılmalar takılmalar oldu sonra hafiften donmalar başladı. Ardından PC bir anda kilitlendi hiçbir şey yapamadım.
BIOS'u default ayarlara döndürüp çıktım. Fakat gözüme çarpan bir şey oldu yukarıdaki CPU Core: 1.472v yazan yeredeki voltaj sabit değil 4-5 saniye aralıklarla 1.3 küsürlere düşüyor.

a706b690-a35e-46e4-9e3d-8ee043a483f0.jpg

En son raporda hatalı süreçte işlemcinin frekans değişmesi olmuş gibi görünüyor. Ayrıca sürekli page fault alıyorsunuz. İşlemci veya bellek tarafında bir sorun olabilir.
  1. Sistemde Ryzen Master gibi işlemciyi etkileyen program varsa kaldırın.
  2. BIOS güncelleyin.
  3. Şu linkten "AMD chipset driver" dosyasını indirip kurun ve sistemi yeniden başlatın. Sistemi açtıktan sonra Windows'un güç seçeneklerine gidip hangi güç planını kullandığınızı paylaşın. https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
Kablosuz internet adaptörü kullanıyor musunuz yoksa kabloyla mı bağlısınız? Şuradan LAN driverını güncelleyin.

3. dumpta ise doğrudan ekran kartı hata vermiş. DDU ile sürücüyü temizleyip güncel sürümü tekrar kurun.

BIOS'u Default'a aldıktan sonra gene mavi ekran problemim devam etmekte.
Buyurun dmp:

Son düzenleme:
"
  • En son Windows güncelleştirmelerini denetleyerek sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Başlangıç düğmesi > ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > Windows Update > güncelleştirmeleri Denetle'yi seçin. Ardından cihazınızı yeniden başlatın. Başlangıç > güç > yeniden başlat'ı seçin.
  • Cihazınızda en son güncelleştirmelerin yer aldığından emin olun." böyle bir şey buldum dener misiniz?

Hatalar değişti. Artık bir sürücüye işaret etmiyorlar. Özellikle 2. dump dosyası kayıt defterine erişilemediğini belirtiyor ki bu biraz sıkıntılı bir durum. Korkarım ki burada donanımsal bir sorun var. Bellekleri ve özellikle diski kontrol etmenizi isteyeceğim.

Bellekler için Memtest86 ile 8 pass geçin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

HD Tune indirip Error Scan menüsüne girin, Quick Scan tikini kaldırıp tarama yapın. Health sekmesini de paylaşın.

"
  • En son Windows güncelleştirmelerini denetleyerek sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Başlangıç düğmesi > ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > Windows Update > güncelleştirmeleri Denetle'yi seçin. Ardından cihazınızı yeniden başlatın. Başlangıç > güç > yeniden başlat'ı seçin.
  • Cihazınızda en son güncelleştirmelerin yer aldığından emin olun." böyle bir şey buldum dener misiniz?

Tabii ki de denerim, cevabınız için çok teşekkür ederim.
Hatalar değişti. Artık bir sürücüye işaret etmiyorlar. Özellikle 2. dump dosyası kayıt defterine erişilemediğini belirtiyor ki bu biraz sıkıntılı bir durum. Korkarım ki burada donanımsal bir sorun var. Bellekleri ve özellikle diski kontrol etmenizi isteyeceğim.

Bellekler için Memtest86 ile 8 Pass geçin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

HD Tune indirip error scan menüsüne girin, quick scan tikini kaldırıp tarama yapın. Health sekmesini de paylaşın.

HD Tune'ye ait düzgün bir link bulamadım.
Acaba indirmemi sağlayacak bir link bırakır mısınız?
Cevabınız için teşekkür çok ederim.
"

Windows son sürümde, güncelleme yapamıyorum.

Bellekler için Memtest86 ile 8 Pass geçin.

HD Tune indirip error scan menüsüne girin, quick scan tikini kaldırıp tarama yapın. Health sekmesini de paylaşın.

Buyurun yeni DMP dosyam:

Son düzenleme:
HD Tune şuradan erişilebilir: https://www.hdtune.com/files/hdtunepro_575_trial.exe
Trial sürümü olduğuna bakmayın, sizden istenenleri yapmak için yeterli.

fffff805`54c71358 fffff805`63f460a6Unable to load image \SystemRoot\System32\DriverStore\FileRepository\nvmdi.inf_amd64_b3bdc0bc451bfdef\nvlddmkm.sys, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for nvlddmkm.sys
nvlddmkm+0x1860a6
Nvidia sürücüsüyle alakalı bir hata gözlemliyorum fakat buradaki sorunun doğrudan sürücüden kaynaklandığını söyleyemem. Öncelikle belirttiğim bellek ve disk testlerini yapın.

O testler temizse ekran kartını çıkarıp tekrar takmanızı isteyeceğim. Bu sırada güç kablolarını da çıkarıp takmış olursunuz, fiziksel bir problem varsa ortadan kalkar.

HD Tune şuradan erişilebilir: https://www.hdtune.com/files/hdtunepro_575_trial.exe
Trial sürümü olduğuna bakmayın, sizden istenenleri yapmak için yeterli.

NVIDIA sürücüsüyle alakalı bir hata gözlemliyorum fakat buradaki sorunun doğrudan sürücüden kaynaklandığını söyleyemem. Öncelikle belirttiğim bellek ve disk testlerini yapın.

O testler temizse ekran kartını çıkarıp tekrar takmanızı isteyeceğim. Bu sırada güç kablolarını da çıkarıp takmış olursunuz, fiziksel bir problem varsa ortadan kalkar.

Kusura bakmayın konuyu çok aksatıyorum fakat böyle bir ekran karşıma çıkıyor. Okeye basınca kapanıyor, register deyince anasayfaya atıyor.
Kusura bakmayın konuyu çok aksatıyorum fakat böyle bir ekran karşıma çıkıyor. Okeye basınca kapanıyor, register deyince anasayfaya atıyor.

Memtest'e birazdan başlıyorum sonuçları hızlıca bildireceğim. Teşekkür ederim ilginiz için.

Dosya Ekleri

• resim_2022-05-08_033934847.png
    resim_2022-05-08_033934847.png
    7,9 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
HD Tune: https://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe

Bu Pro sürümü değil ancak bizim için yeterli. Error Scan menüsüne girin, Quick Scan tikini kaldırıp tarama yapın. Health sekmesini de paylaşın.

Memtest'i hallettiniz sanıyorum, 8 pass olana kadar bekleyin. Daha sonra ekranın fotoğrafını çekip buraya yükleyin.

8 Pass'ı özellikle nasıl yapacağımı bulamadım ama toplam 3 kere test ettim hepsi 4 Pass sürdü hiçbir hata çıkmadı hepsi görseldeki ile bire bir. Tanesi 3 saate yakın sürdü, toplamda 9 saat test yaptım hiçbir hata çıkmadı.

7aedac9c-b513-49f0-8a9d-6e8c605fbd26.jpg

d46498f6-2ce0-4a02-bb89-8927d1354ea3.jpg

Bu Pro sürümü değil ancak bizim için yeterli. Error scan menüsüne girin, quick scan tikini kaldırıp tarama yapın. Health sekmesini de paylaşın.

Memtest'i hallettiniz sanıyorum, 8 Pass olana kadar bekleyin. Daha sonra ekranın fotoğrafını çekip buraya yükleyin.

8 Pass yapmaya çalıştım fakat 4 de bitiyor, beklememe rağmen devam etmiyor. O nedenle ben de toplam 3 kez test ettim.
8 Pass'ı özellikle nasıl yapacağımı bulamadım ama toplam 3 kere test ettim hepsi 4 Pass sürdü hiçbir hata çıkmadı hepsi görseldeki ile bire bir. Tanesi 3 saate yakın sürdü, toplamda 9 saat test yaptım hiçbir hata çıkmadı.

8 Pass yapmaya çalıştım fakat 4 de bitiyor, beklememe rağmen devam etmiyor. O nedenle ben de toplam 3 kez test ettim.

HD Tune'e başladım biter bitmez paylaşıyorum.

Bu Pro sürümü değil ancak bizim için yeterli. Error scan menüsüne girin, quick scan tikini kaldırıp tarama yapın. Health sekmesini de paylaşın.

Memtest'i hallettiniz sanıyorum, 8 Pass olana kadar bekleyin. Daha sonra ekranın fotoğrafını çekip buraya yükleyin.

1tbhdd  D DİSKİ.png

Bu 1 TB'lik HDD (D diski) sonuçları.

985984489.png

1 TB'lik M.2 SSD (C diski, sistem buna kurulu) sonuçları.

SSD'de health kısmı boş gözüküyordu o nedenle orayı atmadım.

HD Tune'e başladım biter bitmez paylaşıyorum.

1tbhdd  D DİSKİ.png

Bu 1 TB'lik HDD (D diski) sonuçları.

985984489.png

1 TB'lik M.2 SSD (C diski, sistem buna kurulu) sonuçları.

SSD'de health kısmı boş gözüküyordu o nedenle orayı atmadım.

Ek olarak ilave etmek isterim ki, bugün içerisinde hiç mavi ekran yemedim yaklaşık 6 saatdir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı