Ryzen 3600 sıcaklık değerleri normal mi?

Dün bütün gece bunun üzerinde uğraştım pbo ve cpb yi kapatmam önerildi ayrıca işlemci soğutucunun düzgün montelendiğini kontrol ettim şuan test aşamasındayım csgo da 63 derecelerde seyrediyor gibi yüzde 20-30 kullanımda. 1 saatlik oynanış sonrası tekrar veri vereceğim. Arkadaşlar bu değerler normal midir? Yoksa yeni bir işlemci soğutucu almam gerekir mi?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    2,3 MB · Görüntüleme: 38
Dün bütün gece bunun üzerinde uğraştım pbo ve cpb yi kapatmam önerildi ayrıca işlemci soğutucunun düzgün montelendiğini kontrol ettim şuan test aşamasındayım csgo da 63 derecelerde seyrediyor gibi yüzde 20-30 kullanımda. 1 saatlik oynanış sonrası tekrar veri vereceğim. Arkadaşlar bu değerler normal midir? Yoksa yeni bir işlemci soğutucu almam gerekir mi?

CPB'yi kapattığınızda performans düşüşü yaşayacaksınız. İşlemcinin frekans hızlarını da gözden geçirin. Ayrıca anakartınız destekliyor ise CPB ayarı açıkken voltajı düşürebilirsiniz. Şu anda 3600X'de -0.0625 voltaj düşüşü sayesinde 35 - 45 aralığını görüyorum boşta ve en önemlisi max frekans hızı olan 4.4 GHz değerini çekirdekler görebiliyor. Stress testinde 80-85 derecelerden sıcaklık 70-75 derecelere düştü. Buda 10 derecelik bir sıcaklık farkına işaret eder performans kaybı hissedilmeyecek derecede iken. Bu şekilde ufak ufak voltaj düşürerek performans kaybını sınırlı tutarak sizde işlemci sıcaklıklarınızı düşürmeyi deneyebilirsiniz.

CPB'yi kapattığınızda performans düşüşü yaşayacaksınız. İşlemcinin frekans hızlarını da gözden geçirin. Ayrıca anakartınız destekliyor ise CPB ayarı açıkken voltajı düşürebilirsiniz. Şu anda 3600X'de -0.0625 voltaj düşüşü sayesinde 35 - 45 aralığını görüyorum boşta ve en önemlisi max frekans hızı olan 4.4 GHz değerini çekirdekler görebiliyor. Stress testinde 80-85 derecelerden sıcaklık 70-75 derecelere düştü. Buda 10 derecelik bir sıcaklık farkına işaret eder performans kaybı hissedilmeyecek derecede iken. Bu şekilde ufak ufak voltaj düşürerek performans kaybını sınırlı tutarak sizde işlemci sıcaklıklarınızı düşürmeyi deneyebilirsiniz.
Abi merhaba, farkında olmadan 30 dakıka boyunca filan 89 dereceyi gördüm.. Ryzen 3600 de. İslemcinin zarar görüp görmediğini nasıl anlarım ?

CPB'yi kapattığınızda performans düşüşü yaşayacaksınız. İşlemcinin frekans hızlarını da gözden geçirin. Ayrıca anakartınız destekliyor ise CPB ayarı açıkken voltajı düşürebilirsiniz. Şu anda 3600X'de -0.0625 voltaj düşüşü sayesinde 35 - 45 aralığını görüyorum boşta ve en önemlisi Max frekans hızı olan 4.4 GHz değerini çekirdekler görebiliyor. Stress testinde 80-85 derecelerden sıcaklık 70-75 derecelere düştü. Bu da 10 derecelik bir sıcaklık farkına işaret eder performans kaybı hissedilmeyecek derecede iken. Bu şekilde ufak ufak voltaj düşürerek performans kaybını sınırlı tutarak sizde işlemci sıcaklıklarınızı düşürmeyi deneyebilirsiniz.

R5 3600 3.6GHz'de kullanıyorum dediklerim kapalı iken ve RX 5700 mech kullanıyorum 550W PSU ile MSI'ın Core Frozrsini alsam güç kaynağımı değiştirmem gerekir mi?

R5 3600 3.6GHz'de kullanıyorum dediklerim kapalı iken ve RX 5700 mech kullanıyorum 550W PSU ile MSI'ın Core Frozrsini alsam güç kaynağımı değiştirmem gerekir mi?

PSU yeterli, sorunu bir yerde aramaya gerek yok. Çünkü ortada sorun yok. Güzel bir hava soğutma alınabilir bütçe varsa yardımcı olması açısından. Benim sorunum sıcaklıktan ziyade fan sesleri. Bu sebeple voltajı belli bir miktarda düşürdüm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı