Ryzen 3600X'i 85 derecede kullanmak zararlı mı?

DeSeRT_TR

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu hususta çok fazla konu açıldığının farkındayım fakat tecrübesiz arkadaşlar yüzünden tatminkar bir cevap alamıyorum. Kimi diyor çok fazla, kimi diyor 90 derecede 6 yıl kullandım bir şey olmadı. Yani teknik servise soruyorum 90 derecenin üstüne çıkmadığı sürece bir şey olmaz diyor, herhangi bir bilgisayarcıya soruyorum çok fazla zararlı diyor. İyice kafam karıştı. 85 derece ısının işlemciye ve anakart - anakart soketine herhangi bir zararı olur mu? Lütfen bilgili, test etmiş arkadaşlar cevap verirse sevinirim. @Recep Baltaş özellikle sizin fikirlerinizi merak ediyorum. Başka arkadaşlar zararlı diyor mesela. Adama soruyorum laptop 95 derecede nasıl yanmıyor? Mantıklı bir cevap veremiyor. Tecrübeli arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Zararlı değil ama iyi de değil. Ryzen işlemciler genel olarak belli bir sıcaklıkta uzun süre çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş işlemcilerdir ama ne kadar serin olursa sana katkısı da o kadar iyi olur. Bu hem performansına hem diğer parçaların sıcaklıklarına, hem de fan gürültüsüne yansır. Oldukça ucuz bir soğutucuyla 10 derece civarı düşürüp kendini rahatlatabilirsin.

85 sınır bir değer, donanımsal olarak bir sorun olup olmayacağını kestirmek zor. Kimse size kesinlikle bir şey olur, olmaz gibi bir cevap veremez. Önleminizi alın, CPB'yi kapatabilir, kule tipi bir hava soğutma veya sıvı soğutma tercih edebilirsiniz. Yerinizde olsam 200-250 lira harcar, ortalama bir hava soğutma ile sorunu çözerdim bütçenizi sarsmayacaksa eğer.

Uzun süre aralıksız o sıcaklıkta kullanmak kullanım ömrünü azaltabilir, ama arada bir o sıcaklığa ulaşıyorsa ve sonradan düşüyorsa bir sorun olmaz. Eğer bu şekilde uzun süreli kullanmak istiyorsanız iyi bir hava soğutma veya sıvı soğutma işinizi büyük ölçüde çözer.

Zararlı değil ama iyi de değil. Ryzen işlemciler genel olarak belli bir sıcaklıkta uzun süre çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş işlemcilerdir ama ne kadar serin olursa sana katkısı da o kadar iyi olur. Bu hem performansına hem diğer parçaların sıcaklıklarına, hem de fan gürültüsüne yansır. Oldukça ucuz bir soğutucuyla 10 derece civarı düşürüp kendini rahatlatabilirsin.
Hocam bende Ryzen 5 3600 var. Şu anda CS:GO oynuyorum ve 85 derecede. Soğutmayı almaya şu anda müsait değilim. Undervolt yapmama gerek var mı sizce yoksa böyle kalmalı mı?

Zarar görecek seviyeye geldiği zaman işlemci kendisini kısıp sıcaklığı sabitleyecektir. Laptoplarda sıcaklık genel olarak bütün kasayı etkilediği için diğer parçalar için zararlı. Ama işlemci kendisine zarar verilmesini zaten önlüyor. Overclock yapılmadığı sürece istediğin gibi kullanabilirsin.

Hocam bende Ryzen 5 3600 var. Şu anda CS:GO oynuyorum ve 85 derecede. Soğutmayı almaya şu anda müsait değilim. Undervolt yapmama gerek var mı sizce yoksa böyle kalmalı mı?

O sıcaklıklar kendisini 90 üzerine sıçratmıyorsa bütçen olana kadar böyle kalabilir. Şahsen Ryzen işlemcilerin UV yapılmasına pek sıcak bakmıyorum. Soğutma alana kadar bu şekilde kullanabilirsin ama 90 ve üzerine çok çıkarsa geçici UV veya CPB kapatma uygulanabilir.

Soğutucu sorun değil bütçe var da teknik servis montaj desteği vermiyormuş ne hikmetse, nasıl teknik servis anlamadım. Burdaki bilgisayarcılara da pek güvenmiyorum. Tecrübem olsa kendim takacam. Ele muhtaç olmak ne zormuş arkadaş. 😕 Ram gibi , ekran kartı gibi bişey olsa 2 dakikada takarım.

Geri
Yukarı