Ryzen 3700X Tabanlı Sistem Tavsiyesi

Kapitan

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi geceler, uzun araştırmalar sonrasında en iyi F/P sistemin Ryzen tarafında olduğuna karar verdim. (13 Bin liraya yakın bütçem var fakat bu bütçeyi İ9 tabanlı sistem kurmak yerine Ryzen sistem kurup seneye soketi destekleyip desteklememesine göre değiştirmeye karar verdim. Artan parayı dolara yatırarak seneye çıkacakları beklerim diyorum? )
Sistemin amacı ortalama 4 yıl boyunca 1080P/144Hz Multiplayer oyun oynamak. (Sadece Multiplayer oyun oynuyorum, çok hype alan bazı Singleplayer oyunlar oynayabilirim. Cyberpunk mesela. )

Almaya çok yakın olduğum sistemin özellikleri şu şekilde.

İşlemci- Ryzen 3700X
Anakart- MSI Gaming Edge X570 (Neden Pro Carbon değil derseniz seneye çıkacak olan 4000 serisinin AM4 soket çıkmama ihtimaline karşı önlem alıyorum. Eğer AM4 sokete çıkmazsa Pro Carbon veya MEG Ace'ye verdiğim fiyata üzülmek istemem. )
RAM- 2X8 Corsair Vengeance 3000MHZ DDR4 (Elimde mevcut. )
Ekran Kartı- RTX 2080 Super (23 Temmuz'a eklenecek. )
Kasa- Cooler Master MB 511 Mesh Panel
PSU- Seasonic FOCUS Plus 850W 80+ Gold
SSD- 500 GB Samsung Evo 970 Plus NVMe 2
SATA SSD- 500 GB Samsung 860 Evo

Sizce sistem genel olarak nasıl? Anakart için alt modeli tercih etmemin nedenini orada belirttim, eğer 2020 yılına AM4 soket desteklenmezse Ryzen 3700X ve Anakartı birlikte 2500-3000 liradan satar ister Intel'e istersem de yeni seri Ryzen sokete geçerim diyorum ne dersiniz? (4000 Serisi AM4 tarafından desteklenirse zaten işlemci değiştirir devam ederim. )

Sizce Ryzen 3700X yerine İ7 9700K veya İ9 9900K almaya değer mi? Neden Ryzen 3900X değil derseniz; aradaki fark çok düşük o paranın değeceğine inanmıyorum. Intel'in de soketi eskidi ve ileriye dönüklük açısından ihtimal olmadığı için pek istemiyorum ama yine de derseniz ki yanlış düşünüyorsun Intel al geç bu durumda Intel'e dönerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben düşüncenize bayıldım, şu an biraz işim var gün içerisinde detaylı bir yorum yazarım. Diğer arkadaşların da yorumunu almanız iyi olacaktır.

Ben düşüncenize bayıldım, şu an biraz işim var gün içerisinde detaylı bir yorum yazarım. Diğer arkadaşların da yorumunu almanız iyi olacaktır.
Sizin ve diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum, ona göre sistemin anakartını satın alacağım.

Sadece Gaming Edge anakartın yapısı için biraz tereddüt ettim, seneye gelme ihtimali olan 4000 serisi için fakat dediğiniz gibi de Pro Carbon alırsanız ve gelmezse gereksiz yere masraf çıkmış olur cebinizden. Aslında forumda biraz daha sistem toplama hakkında bilgili arkadaşlar bakarsa daha iyi olur planlarınız için.

Düşünceniz güzel ama o ekran kartı ile 2K da bile 144 ü görebilirsiniz (oyuna bağlı).Bence en az 2K yada 4K bir monitör daha iyi olur.
Sadece Gaming Edge anakartın yapısı için biraz tereddüt ettim, seneye gelme ihtimali olan 4000 serisi için fakat dediğiniz gibi de Pro Carbon alırsanız ve gelmezse gereksiz yere masraf çıkmış olur cebinizden. Aslında forumda biraz daha sistem toplama hakkında bilgili arkadaşlar bakarsa daha iyi olur planlarınız için.
Peki isteklerim doğrultusunda bana İ7 9700K veya İ9'mu önerirsiniz ya da Ryzen en F/P olan mı şuan? (2K Monitöre yeni soketle birlikte geçerim artık diye düşünüyorum. Aklımda monitör yenilemek.)
*Anakartlar konusunda bilgili olan biri varsa yardım ederse çok memnun olurum.*

Açıkçası Ryzen mantıklı eğer seneye desteklemezse ve sen de memnun kalmazsan satar İntel'e geçersin?

Öncelikle iyi geceler, uzun araştırmalar sonrasında en iyi F/P sistemin Ryzen tarafında olduğuna karar verdim. (13 Bin liraya yakın bütçem var fakat bu bütçeyi İ9 tabanlı sistem kurmak yerine Ryzen sistem kurup seneye soketi destekleyip desteklememesine göre değiştirmeye karar verdim. Artan parayı dolara yatırarak seneye çıkacakları beklerim diyorum? )
Sistemin amacı ortalama 4 yıl boyunca 1080P/144Hz Multiplayer oyun oynamak. (Sadece Multiplayer oyun oynuyorum, çok hype alan bazı Singleplayer oyunlar oynayabilirim. Cyberpunk mesela. )

Almaya çok yakın olduğum sistemin özellikleri şu şekilde.

İşlemci- Ryzen 3700X
Anakart- MSI Gaming Edge X570 (Neden Pro Carbon değil derseniz seneye çıkacak olan 4000 serisinin AM4 soket çıkmama ihtimaline karşı önlem alıyorum. Eğer AM4 sokete çıkmazsa Pro Carbon veya MEG Ace'ye verdiğim fiyata üzülmek istemem. )
RAM- 2X8 Corsair Vengeance 3000MHZ DDR4 (Elimde mevcut. )
Ekran Kartı- RTX 2080 Super (23 Temmuz'a eklenecek. )
Kasa- Cooler Master MB 511 Mesh Panel
PSU- Seasonic FOCUS Plus 850W 80+ Gold
SSD- 500 GB Samsung Evo 970 Plus NVMe 2
SATA SSD- 500 GB Samsung 860 Evo

Sizce sistem genel olarak nasıl? Anakart için alt modeli tercih etmemin nedenini orada belirttim, eğer 2020 yılına AM4 soket desteklenmezse Ryzen 3700X ve Anakartı birlikte 2500-3000 liradan satar ister Intel'e istersem de yeni seri Ryzen sokete geçerim diyorum ne dersiniz? (4000 Serisi AM4 tarafından desteklenirse zaten işlemci değiştirir devam ederim. )

Sizce Ryzen 3700X yerine İ7 9700K veya İ9 9900K almaya değer mi? Neden Ryzen 3900X değil derseniz; aradaki fark çok düşük o paranın değeceğine inanmıyorum. Intel'in de soketi eskidi ve ileriye dönüklük açısından ihtimal olmadığı için pek istemiyorum ama yine de derseniz ki yanlış düşünüyorsun Intel al geç bu durumda Intel'e dönerim.
Hocam mantiginiz guzel ancak size onerim 3900X i gozden gecirmeniz cunku birinde 8 cekirdek digerinde 12. Ayrica performans acisindan i9 9900k ile stockta cok rahat kapisirken OC ile ezip gecebilecek bir islemci. Bunlar disinda tercihleriniz guzel simdiden hayirli olsun.

Hocam mantiginiz guzel ancak size onerim 3900X i gozden gecirmeniz cunku birinde 8 cekirdek digerinde 12. Ayrica performans acisindan i9 9900k ile stockta cok rahat kapisirken OC ile ezip gecebilecek bir islemci. Bunlar disinda tercihleriniz guzel simdiden hayirli olsun.
3900X'in ve 3700X'in OC potansiyelleri oldukça düşük ve aralarında çok küçük farklar var o yüzden sadece oyun oynayacak birinin Ryzen 3900X'e geçmesini çok mantıklı göremedim.
Soket değiştirmesi bakımından düşüncem şu yönde: DDR5 Teknolojisi 2021 yılının ortalarında piyasalarda yerini alacağı söyleniyor. Yani AMD eğer seneye soket değiştirirse o sokete sahip anakartlara desteğini 1 yıl verebilecek (DDR5'e geçilecek 2021'de çünkü) bu durumda AMD'nin bu politikası pek de mantıklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Son desteği 2020 yazında verip 2021'de de DDR5'e geçer gibi geliyor, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

3900X'in ve 3700X'in OC potansiyelleri oldukça düşük ve aralarında çok küçük farklar var o yüzden sadece oyun oynayacak birinin Ryzen 3900X'e geçmesini çok mantıklı göremedim.
Soket değiştirmesi bakımından düşüncem şu yönde: DDR5 Teknolojisi 2021 yılının ortalarında piyasalarda yerini alacağı söyleniyor. Yani AMD eğer seneye soket değiştirirse o sokete sahip anakartlara desteğini 1 yıl verebilecek (DDR5'e geçilecek 2021'de çünkü) bu durumda AMD'nin bu politikası pek de mantıklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Son desteği 2020 yazında verip 2021'de de DDR5'e geçer gibi geliyor, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Acikcasi Computex ve E3 gibi konferanslarda bu islemcilerin cok rahat 5.4 ghz seviyelerine ciktigini gordum videolarda ve bunun yani sira OC yapma acisindan verilen degerlere bakmamainizi oneririm sayet bende Ryzen 5 2600 kullaniyorum ve soylenen max OC degeri 3.9 iken sicaklik kontrolunu tutmak acisindan 4.2 de rahat kullaniyorum ki 4.3lerde de denedim sikinti vermedi. Bu noktada pekala silikon sansi unsuru da var ancak rahat bir sekilde OC yapabileceginize eminim. Am4 anakartlarin gelecegine gelirsek acikcasi AMD nin Intel e karsi cikisini korumasi icin sektore yatirimlari arttiracagini bu baglamda da fiyatlarin artacagi ayni sekilde daha da guclu islemciler gelecegini tahmin ediyoruz keza 3950X(16 cekirdekli modeli) tanitip piyasaya daha surmedigini de biliyoruz. Durum boyleyken anakart guc tuketimlerinin artmasi aktif sogutma gibi uygulamalar varken bu liderligi korumak icin yavas yavas yeni anakart modellerine gecicegini bu baglamda soket ayni kalsa bile uyumluluk problemi yasanacagindan 2020 de degisim gerceklesebilir. Tabii bu benim gorusum katilip katilmamak sizin elinizde ama AMD nin hep soyledigi 2020 ye kadar ayni soket sistemiyle devamdi. Bu baglamda son bir islemci cikartip 2021 de mi gecer bilmek zor...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı