Ryzen 3700X Tabanlı Sistem Tavsiyesi

Oyun için Ryzen 7 3700x yeterde artar bile İntel almak saçma olur aradaki performans farkı yok denecek kadar az ve yazılım güncellemeleri ile o fark kapanır belki önüne geçilip fark açabilir. İntel'de stok soğutucu yok birde ona para bayılacaksın. Soğutmayı da öyle kötü alamazsın mecbur iyi alacaksın çünkü İnteller ısınıyor ne yazık ki. Ryzen'de böyle bir şeye gerek yok ve iki firmanın da upgrade edebilme potansiyeli aynı şuan da ikisi de en kötü 2021'de zorunlu soket değiştireceklerdir. AMD dediğin gibi bir sene daha soket değiştirmeden bekleyecektir büyük ihtimal ile.

Gskill trident z 16gb 3600 mhz al cl seviyesi düşüktür. Ryzen işlemciler için amd 3600 mhz ram tavsiye ediyor.
Bide mb511 rgb versiyonunu al. Temperli cam var bende aldım. COOLER MASTER MASTERBOX MB511 MESH 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar
Soğutucu hediyesi var gaming edge de onu da unutma. Burdan alırsın. Şuan tr sitesi kapalı. I Love you 3000 Ryzen | AMD 3rd Gen, X570 AM4 Motherboard | MSI Global

Beni affedin anlamadım?
İşlemciyi niye seneye değiştirceksiniz?
i9 9900k alsanız, seneye 10900k mı alacaksınız?
Amd ye 4 yıl boyunca güvenmiyorsanız neden İntele yönelmiyorsunuz?
PCIE 4.0 destekli sisteme, neden PCIE 3.0 SSD takıyorsunuz :(
Arada 600TL fark var ( 1 TB olan model için söylüyorum )
Sistemin amacı ortalama 4 yıl boyunca
-Neden Pro Carbon değil derseniz seneye çıkacak olan 4000 serisinin AM4 soket çıkmama ihtimaline karşı önlem alıyorum. Eğer AM4 sokete çıkmazsa Pro Carbon veya MEG Ace'ye verdiğim fiyata üzülmek istemem.

Peki neden üzülüyorsunuz?
Neden İşlemci Değiştirme Gereksiniminiz;

Test ve Stabilitesine Bakmadım, henüz türk kaynaklarda yok ama yabancı kaynaklar oldukça olumlu,
4. nesil işlemci çıkarsa veya 10. nesil intel içinde söylüyorum. FPS değerlerinizde ufak bir zıplatma ( 15-25 arası ) yapabilir, AMD çağ atladı ama, bir duraklama dönemi yaşayacağını düşüyorum.
Sizce sistem genel olarak nasıl? Anakart için alt modeli tercih etmemin nedenini orada belirttim, eğer 2020 yılına AM4 soket desteklenmezse Ryzen 3700X ve Anakartı birlikte 2500-3000 liradan satar ister Intel'e istersem de yeni seri Ryzen sokete geçerim diyorum ne dersiniz? (4000 Serisi AM4 tarafından desteklenirse zaten işlemci değiştirir devam ederim. )
PRO Carbon Alırsanız;
2500-3000TL yerine 2700TL-3200TL arası satarsınız :)

Beni affedin anlamadım?
İşlemciyi niye seneye değiştirceksiniz?
i9 9900k alsanız, seneye 10900k mı alacaksınız?
Amd ye 4 yıl boyunca güvenmiyorsanız neden İntele yönelmiyorsunuz?
PCIE 4.0 destekli sisteme, neden PCIE 3.0 SSD takıyorsunuz :(
Arada 600TL fark var ( 1 TB olan model için söylüyorum )
Sistemin amacı ortalama 4 yıl boyunca
-Neden Pro Carbon değil derseniz seneye çıkacak olan 4000 serisinin AM4 soket çıkmama ihtimaline karşı önlem alıyorum. Eğer AM4 sokete çıkmazsa Pro Carbon veya MEG Ace'ye verdiğim fiyata üzülmek istemem.

Peki neden üzülüyorsunuz?
Neden İşlemci Değiştirme Gereksiniminiz;

Test ve Stabilitesine Bakmadım, henüz türk kaynaklarda yok ama yabancı kaynaklar oldukça olumlu,
4. nesil işlemci çıkarsa veya 10. nesil intel içinde söylüyorum. FPS değerlerinizde ufak bir zıplatma ( 15-25 arası ) yapabilir, AMD çağ atladı ama, bir duraklama dönemi yaşayacağını düşüyorum.

PRO Carbon Alırsanız;
2500-3000TL yerine 2700TL-3200TL arası satarsınız :)
PCIE 4.0 sadece oyun oynayacak birisi için çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Pro Carbon hakkında bence de haklısınız, ek olarak İntel tercih etmemesi sanırım gelecekte (4000 serisine yükseltme şansının bulunması sanırım.) aynı anakart üzerinden yükseltme yapabilme şansının olması sanırım.

Hocam öncelikle ekran kartı olsun diğer bileşenler olsun güzel bir sistem olmuş. Fakat PSU parçasını tam modüler almaya dikkat edin çünkü ben normal PSU aldım ve kabloları yeterli uzunlukta olmadığı için çirkin bir görüntü oldu kasamın içinde.

PCIE 4.0 sadece oyun oynayacak birisi için çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Pro Carbon hakkında bence de haklısınız, ek olarak İntel tercih etmemesi sanırım gelecekte (4000 serisine yükseltme şansının bulunması sanırım.) aynı anakart üzerinden yükseltme yapabilme şansının olması sanırım.

900 tl pcie 3.0 a vermek yerine 1 aya 500gb modelleri çıkar 1.000 - 1.100 bandında olur diye dedim çok gerekli değil haklısınız ama teknoloji var kullanalım. 4 yıl götürsün beni demiş, seneye işlemci değiştirmek mantıksız geldi. Seneye neden yeni işlemci alasın ki, sistem stabil çalıştıkdan sonra. Yoksa sistem baya güzel yanlış anlaşılmasın...

900 tl pcie 3.0 a vermek yerine 1 aya 500gb modelleri çıkar 1.000 - 1.100 bandında olur diye dedim çok gerekli değil haklısınız ama teknoloji var kullanalım. 4 yıl götürsün beni demiş, seneye işlemci değiştirmek mantıksız geldi. Seneye neden yeni işlemci alasın ki, sistem stabil çalıştıkdan sonra. Yoksa sistem baya güzel yanlış anlaşılmasın...
Aslında haklısınız o alımımı erteliyip 1 ay Samsung 860 Evo 500 GB ile idare edeyim en iyisi, 4.0'lar yaygınlaşınca direkt onlara geçerim.

Aslında haklısınız o alımımı erteliyip 1 ay Samsung 860 Evo 500 GB ile idare edeyim en iyisi, 4.0'lar yaygınlaşınca direkt onlara geçerim.
1 tb versiyonları var 1.800 tl civarı, corsair mp600 sanırım 4900 yazma 4500 okuma olması lazım kimse 500gb çıkarmadı henüz ama hepsi bu işe girecektir.

Benzer sistem için bende parçaları toplamaya başladım.
Cooler master vanguard 750w gold
Mb511 rgb modeli; ön panel mesh, yan panel temperli cam,
X570 pro carbon aldım.
2200g ile kullanıyorum.
Bidaki ayda 3700x almak planım.

Öncelikle iyi geceler, uzun araştırmalar sonrasında en iyi F/P sistemin Ryzen tarafında olduğuna karar verdim. (13 Bin liraya yakın bütçem var fakat bu bütçeyi İ9 tabanlı sistem kurmak yerine Ryzen sistem kurup seneye soketi destekleyip desteklememesine göre değiştirmeye karar verdim. Artan parayı dolara yatırarak seneye çıkacakları beklerim diyorum? )
Sistemin amacı ortalama 4 yıl boyunca 1080P/144Hz Multiplayer oyun oynamak. (Sadece Multiplayer oyun oynuyorum, çok hype alan bazı Singleplayer oyunlar oynayabilirim. Cyberpunk mesela. )

Almaya çok yakın olduğum sistemin özellikleri şu şekilde.

İşlemci- Ryzen 3700X
Anakart- MSI Gaming Edge X570 (Neden Pro Carbon değil derseniz seneye çıkacak olan 4000 serisinin AM4 soket çıkmama ihtimaline karşı önlem alıyorum. Eğer AM4 sokete çıkmazsa Pro Carbon veya MEG Ace'ye verdiğim fiyata üzülmek istemem. )
RAM- 2X8 Corsair Vengeance 3000MHZ DDR4 (Elimde mevcut. )
Ekran Kartı- RTX 2080 Super (23 Temmuz'a eklenecek. )
Kasa- Cooler Master MB 511 Mesh Panel
PSU- Seasonic FOCUS Plus 850W 80+ Gold
SSD- 500 GB Samsung Evo 970 Plus NVMe 2
SATA SSD- 500 GB Samsung 860 Evo

Sizce sistem genel olarak nasıl? Anakart için alt modeli tercih etmemin nedenini orada belirttim, eğer 2020 yılına AM4 soket desteklenmezse Ryzen 3700X ve Anakartı birlikte 2500-3000 liradan satar ister Intel'e istersem de yeni seri Ryzen sokete geçerim diyorum ne dersiniz? (4000 Serisi AM4 tarafından desteklenirse zaten işlemci değiştirir devam ederim. )

Sizce Ryzen 3700X yerine İ7 9700K veya İ9 9900K almaya değer mi? Neden Ryzen 3900X değil derseniz; aradaki fark çok düşük o paranın değeceğine inanmıyorum. Intel'in de soketi eskidi ve ileriye dönüklük açısından ihtimal olmadığı için pek istemiyorum ama yine de derseniz ki yanlış düşünüyorsun Intel al geç bu durumda Intel'e dönerim.

İntel'in yeni nesil işlemcilerinde anakart soketi değişecekmiş :D 10. nesili alamazsın İntel sistem dizersen o plan direk suya düştü geçmiş olsun. Yeni gördüm aklıma geldi sana yazayım dedim :)

2020 AM4 soketi X570 anakartla sorunsuz çalışacaktır. 2021'de farklı soketle Zen 3 veya 4 mimarisi + DDR5'e geçiş yapılacak. 3700X alıp seneye 4950X geçilip rahatça kullanılabilir ancak güç beslemesi olarak Gaming Pro Carbon daha iyi olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı