Çözüldü Ryzen 5 1600 AF kendiliğinden 3.4 GHz'e çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

memorishy

Hectopat
Makaleler
19
Yer
Giuseppe Meazza
Ben herhangi bir hız aşırtma yapmamama rağmen 3.2 GHz olan işlemcim 3.4GHz hızına çıkıyor ara sıra. Sebebini öğrenebilir miyim?

dsfsdfsdf.png

Çözüm
Gerekli bir durum yok ki ama şuan. Sadece Opera açık.
Neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna işlemci karar veriyor hocam 😄 Bende de oluyor o. Arka planda çalışan servislerle alakalı bir durum vs. olabilir. 3.6 GHz'e kadar çıkması normal, için rahat olsun.
İyi günler sayın moderatör bunun sisteme bir zararı var mı kapatabiliyor muyuz?
BIOS'dan CPB ayarını devre dışı bırakarak kapatabilirsin. Aşırı ısınma olmadığı sürece zararı olmaz.
Ben herhangi bir hız aşırtma yapmamama rağmen 3.2 GHz olan işlemcim 3.4GHz hızına çıkıyor ara sıra. Sebebini öğrenebilir miyim?

Eki Görüntüle 601085
Valla arkadaşım aşağıda gördüğün gibi bende 1200 kullanıyorum otomatik OC yapıyor bende de oluyor öyle korkma yani ;)
Ekran Görüntüsü (8).png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci Core Performance Boost özelliğiyle gerekli durumlarda frekansını otomatik olarak 3.6 GHz'e kadar çıkartabiliyor. Normal bir durum.
Valla arkadaşım aşağıda gördüğün gibi bende 1200 kullanıyorum otomatik OC yapıyor bendede oluyor öyle korkma yani ;)Eki Görüntüle 601088
Korkmak değil de durduk yere ısınmasını sağlıyor.

Neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna işlemci karar veriyor hocam 😄 Bende de oluyor o. Arka planda çalışan servislerle alakalı bir durum vs. olabilir. 3.6 GHz'e kadar çıkması normal, için rahat olsun.
İyi günler sayın moderatör bunun sisteme bir zararı var mı kapatabiliyor muyuz?
BIOS'dan CPB ayarını devre dışı bırakarak kapatabilirsin. Aşırı ısınma olmadığı sürece zararı olmaz.

Çözüm

İyi bakalım.. Paşa gönlüne göre arttırsın kendi kendine takılsın o zaman :)

Yeni konular

Geri
Yukarı