Ryzen 5 1600 AF sistemde düşük FPS

AHMET BAYŞAR

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
asus b450m h2
Ben şu an AMD Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum RAM olarak 16 GB RAM ama ekran kartı AMD Radeon HD 6350 oyunlarda düşük FPS almam normal mi çünkü işlemci iyi ama ekran kartı biraz kötü bundan dolayı mı düşük FPS alıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şu an AMD Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum RAM olarak 16 GB RAM ama ekran kartı AMD Radeon HD 6350 oyunlarda düşük FPS almam normal mi çünkü işlemci iyi ama ekran kartı biraz kötü bundan dolayı mı düşük FPS alıyorum?

Darboğaz oluyordur büyük ihtimalle ekran kartı işlemci uyumundan kaynaklı birbirlerine yetmiyorlar.

Darboğaz oluyordur büyük ihtimalle ekran kartı işlemci uyumundan kaynaklı birbirlerine yetmiyorlar.
İşlemci ekran kartını rahatlıkla besleyebiliyor. Nasıl bir darboğaz oluyor bu sistemde?

Ekran kartın günümüz oyunlarına yetmiyordur. İşlemcinin besleyebileceği bir güncel GPU tercih et.

İşlemci ekran kartını rahatlıkla besleyebiliyor. Nasıl bir darboğaz oluyor bu sistemde?

Ekran kartın günümüz oyunlarına yetmiyordur. İşlemcinin besleyebileceği bir güncel GPU tercih et.

Ekran kartı işlemciye yetmiyordur şeklinde darboğaz olur demiştim darboğaz sadece işlemciden kaynaklı olmuyor en azından internet sitelerinde teste soktuğumda öyle olmuyor.

Bahsettiğin konu hakkında bana kaynak atar mısın? Ben 2 yıl R5 5600X ve GTX 1650S kullandım bana da ekran kartı işlemciye darboğaz yapar diyorlardı zerre darboğaz olmuyordu. Ekran kartının işlemciye darboğaz yaptığı ile alakalı bir forum, makale veya kaynak var mı? Ben 2 yıldır arıyorum bulamadım. @Silinen üye

Ekran kartı işlemciye yetmiyordur şeklinde darboğaz olur demiştim darboğaz sadece işlemciden kaynaklı olmuyor en azından internet sitelerinde teste soktuğumda öyle olmuyor.

İşlemci ekran kartından iyi.
Ekran kartı Max değerini veriyor yani verebileceği tüm gücü veriyor. Veremeseydi işlemci düşük olsa darboğaz olurdu.
Ama ekran kartı Max işlemci ise gerektiği kadarını veriyor darboğaz yok. Burada ekran kartı yetersiz demek doğru olur.

İşlemci veya ekran kartı tıkanma durumu yok 2 side görevini yerine getiriyor ancak ekran kartı tüm gücünü veriyor zaten işlemcinin tüm gücünü vermesini istemeyiz.
Ama adam da 4090 olsa o işlemci krizlere girerdi dolayısı ile ekran kartı işlemciyi beklerdi ve darboğaz dediğimiz olay gerçekleşirdi

Üstteki senaryoda bekleyen yok.

İşlemci ekran kartından iyi.
Ekran kartı Max değerini veriyor yani verebileceği tüm gücü veriyor. Veremeseydi işlemci düşük olsa darboğaz olurdu.
Ama ekran kartı Max işlemci ise gerektiği kadarını veriyor darboğaz yok. Burada ekran kartı yetersiz demek doğru olur.

İşlemci veya ekran kartı tıkanma durumu yok 2 side görevini yerine getiriyor ancak ekran kartı tüm gücünü veriyor zaten işlemcinin tüm gücünü vermesini istemeyiz.
Ama adam da 4090 olsa o işlemci krizlere girerdi dolayısı ile ekran kartı işlemciyi beklerdi ve darboğaz dediğimiz olay gerçekleşirdi.

Üstteki senaryoda bekleyen yok.

Anladım sağ ol bilgi icin.

Bahsettiğin konu hakkında bana kaynak atar mısın? Ben 2 yıl R5 5600X ve GTX 1650S kullandım bana da ekran kartı işlemciye darboğaz yapar diyorlardı zerre darboğaz olmuyordu. Ekran kartının işlemciye darboğaz yaptığı ile alakalı bir forum, makale veya kaynak var mı? Ben 2 yıldır arıyorum bulamadım. @Silinen üye

İşlemci ekran kartına yetmediği zaman darboğaz olurmuş ekran kartı işlemciye yetmiyorsa ekran kartını yükseltmek uygun olurmuş senin işlemcin güçlü işlemci ekran kartın yetersiz kalıyordur ben İngilizce sitelerden baktığım darboğaz testlerinin anlatımından yola çıkmıştım o da tam olarak doğru değilmiş.

Bir kompanent diğerinden güçlüyse ve zayıf olan güçlüye yetişemiyorsa sektör bunu darboğaz olarak isimlendirmiş. Ekran kartı da oyun için sistemin en önemli parçası olduğu için genellikle onun performansı baz alınıyor. Yani işlemci ekran kartına yetmeyince ekran kartı tam güçte çalışmadığı için darboğaz olmuş oluyor.

Aynı durumu tersten ele alırsak örneğin ekran kartı tam yükte çalışıyor ama cpu sadece gücünün yüzde 40'ını kullanıyor ise burada da ekran kartı işlemciye darboğaz yapmış olur. Ama bizim amacımız oyun ise bu durum bizim deneyimimizi etkilemez çünkü ekran kartını tam potansiyelinde kullanabiliyoruz sonuçta.

Bir kompanent diğerinden güçlüyse ve zayıf olan güçlüye yetişemiyorsa sektör bunu darboğaz olarak isimlendirmiş. Ekran kartı da oyun için sistemin en önemli parçası olduğu için genellikle onun performansı baz alınıyor. Yani işlemci ekran kartına yetmeyince ekran kartı tam güçte çalışmadığı için darboğaz olmuş oluyor.

Aynı durumu tersten ele alırsak örneğin ekran kartı tam yükte çalışıyor ama CPU sadece gücünün yüzde 40'ını kullanıyor ise burada da ekran kartı işlemciye darboğaz yapmış olur. Ama bizim amacımız oyun ise bu durum bizim deneyimimizi etkilemez çünkü ekran kartını tam potansiyelinde kullanabiliyoruz sonuçta.

Darboğaz olsa tıkanıklık olması lazım ekran kartı Max gücünü kullanıyor zaten kapasitesi bu

İşlemci hiçbir zaman %100 çalışmaz zaten? Siz ne istiyorsunuz işlemci %100 ekran kartı %100 mü olacak yani? Windows bile çalışmaz sağlıklı oyun da. O yanlış. işlemci ekran kartından hız anlamında çok daha farklı çalışan ve işlem hızında daha yavaş işleyen bir birimdir. İşlemci tamamı kullanmasını kimse istemez zaten.

O nedenle darboğaz değil ekran kartı yetmiyor yenilemek gerekir demek doğrudur.

Ancak ekran kartını dediğim gibi 4090 alırsak işlemci de 1600 AF olursa işlemcinin canı çıkar tabiri caiz ise ekran kartına yetişebilmek için bu durumda kullanımı aşırı yükselir. Ama ekran kartı boğazı tıkalı olduğu için %40'larda keyif yapar. Dolayısı ile darboğaz olur.

Geri
Yukarı