Ryzen 5 1600AF nasıl anlaşılır?

4.0 GHz'ye sabitler, güzel bir sıvı soğutma ile kullanabilirim.
Güzel bir sıvı soğutma ile 4.1 GHz de rahat kullanırsınız fakat 1600 AF için kasa sirkülasyonu iyiyse hava soğutma almanızı öneririm. Sıvı soğutmalar sorun çıkardığında saç baş yoldurtuyor. Arctic Freezer 34 eSports bu soğutucunun geri dönüşleri genel anlamda çok iyi. Aslında daha fazlasını da kaldırıyor işlemci fakat B450 anakartlarda değil. X serisi anakart ile 4.4 GHz OC yapılabiliyor.

İlk aldığım zamanlar O.C yapmayabilirim. Ardından yapma ihtimalim var.

İnanın, CBP gibi oyunlara hiç bulaşmayacağım, Witcher 3 oynamayı düşünüyorum. Bir de R6, diğerleri zaten çok iyi bir sistem istemiyor. Just Cause 3 uzun süreli olarak oynarım, o da RX 5600 ile iyi işler çıkarıyor galiba.
Benim R5 2600 işlemci stok soğutucu ile stok hızda 74 derece oluyordu. İyi bir voltaj ayarlaması ile 3.9GHz OC yapınca 73 derece civarına düştü. 3.8GHz hıza düşürünce de 70 derecelere düştü. R5 1600AF için de durum pek farklı olmayacaktır.

Bu dereceler oyunlardaki sıcaklık değerleri. Prime 95 gibi testlerde bir süre sonra her türlü 80 dereceyi geçip sistem kapanıyor.

Şuan Artic 34 Duo kullanıyorum ve öyle bir sorunum kalmadı. 4.1GHz OC bile yapsam stres testlerinde 70 dereceyi geçmiyor 😀

Ben 4.0 GHz yaptığımda ekran siyah oluyordu sistem kapanıyordu.
Voltajı yükseltmeniz gerek. İşlemci gerekli gücü sağlayamaz ise ya açarken ya yük altındayken sistem kapanır. Voltaj yükseltmek demek sıcaklık yükseltmek demek. Bu yüzden 3.8 GHz de sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Güzel bir sıvı soğutma ile 4.1 GHz de rahat kullanırsınız fakat 1600 AF için kasa sirkülasyonu iyiyse hava soğutma almanızı öneririm. Sıvı soğutmalar sorun çıkardığında saç baş yoldurtuyor. Arctic Freezer 34 eSports bu soğutucunun geri dönüşleri genel anlamda çok iyi. Aslında daha fazlasını da kaldırıyor işlemci fakat B450 anakartlarda değil. X serisi anakart ile 4.4 GHz OC yapılabiliyor.
Kasa olarak bunu:

Kasa fanı olarak bunu:

Anakart olarak bunu kullanacağım:

4.0 GHz OC işleminde, attığınız soğutma ile sorun çıkar mı?

Af modelin üzerinde 2017 üretim yazıyor. Kutusu biraz daha parlak, ancak dışarıdan direkt tespit etmek zor.
Ek olarak önerebileceğim satıcı budur, alan kişilerin yorumlarına da göz atabilirsiniz:

Bende buradan almistim. Şu an kullaniyorum sorun cikmadi. 53-60 en fazla 67 dereceyi goruyor. Fakat Steam Key calismadi.

Kasa olarak bunu:

Kasa fanı olarak bunu:

Anakart olarak bunu kullanacağım:

4.0 GHz OC işleminde, attığınız soğutma ile sorun çıkar mı?
Hayır sorun çıkartmaz rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Tabii düzgün değerler girmek şart, o iş biraz bayıyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı