Ryzen 5 1600X'ten Ryzen 7 2700X'e geçilmeli mi?

• Konuyu başlatan ipee
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 3B

ipee

Kilopat
Daha fazla  
Elimde kullanmadığım garantisi devam eden EVGA GTX 1070 ekran karti var. Bir arkadaş sifir Ryzen 7 2700X ile takas yapmak istiyor.
Mevcut kullandığım sistemim;
  • Ryzen 5 1600X
  • MSI X370 Gaming Pro Carbon
  • 3200 MHz 16 GB RAM
  • MSI GTX 1080 ekran karti
  • 144 Hz 1080p monitor
Sizce böyle bir takasa girmek mantıklı mı?
BF serisi, Apex gibi oyunlari aktif oynuyorum.
Sanki zaman zaman islemcim yetmiyormuş gibi geliyor ve oyunlarin görüntü kalitesini hep high seviyesinde tutarim.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıfır R7 2700x: AMD Ryzen 7 2700X Soket AM4 3.7GHz 20MB Önbellek 8 Çekirdek İşlemci | ITOPYA

Sıfır EVGA 1070: EVGA GeForce GTX 1070 FTW GAMING ACX 3.0 8GB GDDR5 256Bit DX12 Ekran Kartı 08G-P4-6276-KR | ITOPYA

R5 1600x'ten R7 2700x'e geçmenizi tavsiye ederim tabikide ama sıfır R7 2700x ve EVGA 1070 arasında 2000₺ gibi bir fiyat farkı var. Bence satmaya kalksanız 3000₺ bandında bir satışı olur kartın. Buda 700₺ cebinize kalması demek. Bence 2700x ile 1070 takası mantıksız, kendiniz satın nakit para ile 2700x alın üstüde cebinize kalsın.

Bu arada yakında 3. nesil Ryzen serisi çıkacak, kartı satın bekleyin bence çıktığında 2. nesil ucuzlar ister ucuzlayınca Ryzen 2700x alırsınız istersenizde Ryzen 3. nesil CPU'lardan birini alırsınız.

İşlemcinin oyun performansına aşırı bir etkisi yok diye düşünüyorum bazı işlemciler hariç. 1600x eğer ekran kartını besleyebiliyorsa sistemini değiştirme derim .Takas ettiğin sistem daha düşük FPS değerleri alacak.Çünkü oyunları çalıştıran işlemci değildir ekran kartıdır bunu unutma iki kart arasında yüzde 25 gibi bir fark olduğunu unutma.

İşlemcinin oyun performansına aşırı bir etkisi yok diye düşünüyorum bazı işlemciler hariç. 1600x eğer ekran kartını besleyebiliyorsa sistemini değiştirme derim .Takas ettiğin sistem daha düşük FPS değerleri alacak.Çünkü oyunları çalıştıran işlemci değildir ekran kartıdır bunu unutma iki kart arasında yüzde 25 gibi bir fark olduğunu unutma.

İşlemcinin oyun performansına direk etkisi vardır. Yani öyle bir şey yazmışsınız ki beyin kanaması geçiriyordum neredeyse. "Takas ettiğin sistem daha düşük FPS alacak" ne demek? Arkadaşta 1080 var, fazladanda 1070'i takas edip 2700x'i alıp taktıntan sonra 1600x + 1080 FPS değelerinin 2700x + 1080 ikilisinden daha yüksek olacağını yazmışsınız. Her şartta 2700x + 1080 performansı hatrı sayılır şekilde daha yüksek olur. Keza zaten mevcut sistemindeki 1600x işlemci büyük ihtimal 1080 ile darboğaz oluyordur şu anda. İki kart arasındaki %25'lik fark derken neyi kastettiğinizi hiç bir şekilde anlamadım, arkadaş kartla kartı takas etmiyor. Elindeki fazla GPU ile mevcut işlemcisinden çok daha performanslı bir CPU'yu takas edecek.

Kullanmıyorsanız tabiki takas edin. O 1070'i 1750₺'den daha fazla fiyata satamazsınız. Mantıklı bir takas olur sizin için. @anilcaliskan arkadaşımızın dediği gibi 1080P'de birinci nesil Ryzenler ikinci nesile göre geride kalıyor. Bizzat test ettim.

Bu arada ben mantıken 3000 gibi bir satış fiyatı vermiştim, eğer 1070 2. olarak arkadaşın dediği gibi 1750₺'ye gidiyorsa düşünmeden takası yapın.

İşlemcinin oyun performansına direk etkisi vardır. Yani öyle bir şey yazmışsınız ki beyin kanaması geçiriyordum neredeyse. "Takas ettiğin sistem daha düşük FPS alacak" ne demek? Arkadaşta 1080 var, fazladanda 1070'i takas edip 2700x'i alıp taktıntan sonra 1600x + 1080 FPS değelerinin 2700x + 1080 ikilisinden daha yüksek olacağını yazmışsınız. Her şartta 2700x + 1080 performansı hatrı sayılır şekilde daha yüksek olur. Keza zaten mevcut sistemindeki 1600x işlemci büyük ihtimal 1080 ile darboğaz oluyordur şu anda. İki kart arasındaki %25'lik fark derken neyi kastettiğinizi hiç bir şekilde anlamadım, arkadaş kartlar kartı takas etmiyor. Elindeki fazla GPU ile mevcut işlemcisinden çok daha performanslı bir CPU'yu takas edecek.
Sana tek sorum var ben çok fazla ektisi yok dedim işlemcinin oyunlara ekisi ile ekran kartısının etkisini nasıl bir tutarsın ? 1070 ile 1080 arasında yüzde 25 performans farkı var işlemci bu farkı kapatamaz.Tamam ben derste olduğumdan dolayı ekstradan ekran kartı ile yazdığını anlamamışım o zaman takas etmesi kendi istedğine kalmış ikinci el piyasasını araştırıp isteğine göre takas yapabilir yada direk ekran kartını satıp onun yerine daha mantıklı yöntemlere gidebilir.

Sana tek sorum var ben çok fazla ektisi yok dedim işlemcinin oyunlara ekisi ile ekran kartısının etkisini nasıl bir tutarsın ? 1070 ile 1080 arasında yüzde 25 performans farkı var işlemci bu farkı kapatamaz.Tamam ben derste olduğumdan dolayı ekstradan ekran kartı ile yazdığını anlamamışım o zaman takas etmesi kendi istedğine kalmış ikinci el piyasasını araştırıp isteğine göre takas yapabilir yada direk ekran kartını satıp onun yerine daha mantıklı yöntemlere gidebilir.

Evet grafik kartı FPS için daha önemli ama bu CPU'nun oyunlar üzerinde "pek etkisi yok" diyebileceğiniz bir durum oluşturmamaktadır. CPU'nun oyunlar üzerinde direk etkisi vardır, CPU eğer GPU'yu besleyemezse GPU tam performans ile çalışmayacağından ciddi FPS kaybı yaşanır. CPU'nun GPU'yu besleyebilecek yeterlilikte olması çok önemlidir. Bu yüzdende oyun performansında CPU'nun önemi GPU'nun öneminden düşüktür ama yinede önemi çok yüksektir. Yani çok fazla etkisi yok demekte doğru bir tabir değil, oyuna direk etkisi var CPU'nun. İmkanın varsa eğer diğer tüm bileşenleri aynı olacak şekilde R5 1600x + 1080 ile R7 2700x + 1080 performans testi yap misal arada ki FPS farkını gör CPU'nun etkisini sonra konuşalım.

Evet grafik kartı FPS için daha önemli ama bu CPU'nun oyunlar üzerinde "pek etkisi yok" diyebileceğiniz bir durum oluşturmamaktadır. CPU'nun oyunlar üzerinde direk etkisi vardır, CPU eğer GPU'yu besleyemezse GPU tam performans ile çalışmayacağından ciddi FPS kaybı yaşanır. CPU'nun GPU'yu besleyebilecek yeterlilikte olması çok önemlidir. Bu yüzdende oyun performansında CPU'nun önemi GPU'nun öneminden düşüktür ama yinede önemi çok yüksektir. Yani çok fazla etkisi yok demekte doğru bir tabir değil, oyuna direk etkisi var CPU'nun. İmkanın varsa eğer diğer tüm bileşenleri aynı olacak şekilde R5 1600x + 1080 ile R7 2700x + 1080 performans testi yap misal arada ki FPS farkını gör CPU'nun etkisini sonra konuşalım.
Bakın beyefendi farkettiyseniz besleyebiliyorsa dedim hani darboğaz yaşanmıyorsa aralarında tabiki fark olacak boşunamı aralarında fiyat farkı var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı