Ryzen 5 2400G oyundayken işlemci hızının düşmesi

Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Yok.
İşlemcinin hızını 3.6GHz'e sabitledim. Her şey gayet iyi güzel. Voltaj seviyesi 1.25 seviyelerinde fakat PUBG'ye girince 50-60 FPS'lerde oynarken 5 dakika sonra işlemci hızı sürekli 0.6 GHz hızına düşüyor ve dolayısıyla FPS de 10'lara düşüyor hatta bilgisayardaki sesler böle bilgisayar çöküyormuş gibi geliyor. Fakat oyunu kapatınca düzeliyor. BIOS'tan tüm ayarları sırasıyla kapadım açtım ama hiç bir türlü yapamadım. Bunu nasıl BIOS'tan hiç düşmeden 3.6GHz hıza sabitleyebilirim? Yani hızı hiç düşmeyecek, hep 3.6 kalmasını istiyorum.

Anakart: Gigabyte AB350 Gaming 3
RAM'ler: Night Hawk 8x2 3000MHz RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncel değilse güncelleyin. Frekansı biraz azaltmayı ya da voltajı biraz yükseltmeyi deneyin. AIDA64 ile stres testi yapıp sıcaklıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenin.

Kusura bakmayın cevap veremedim. Sanırsam sıcaklıktan oluyor fakat sıcaklık neden işlemcinin hızını düşürsün ki? Oyunlarda 40 derece seviyesindeyken max 55 dereceye çıkıyor bundan dolayı düşeceğini sanmıyorum. AIDA64 testinde bir sonuç çıkmadı. İşlemcinin hızını 3.7'ye 1.32 voltaj değerinde sabitledim fakat aynı sorun devam ediyor.

Kusura bakmayın cevap veremedim. Sanırsam sıcaklıktan oluyor fakat sıcaklık neden işlemcinin hızını düşürsün ki? Oyunlarda 40 derece seviyesindeyken max 55 dereceye çıkıyor bundan dolayı düşeceğini sanmıyorum. AIDA64 testinde bir sonuç çıkmadı. İşlemcinin hızını 3.7'ye 1.32 voltaj değerinde sabitledim fakat aynı sorun devam ediyor.

Bios'su güncelledinmi hocam asus anakart kullanıyorsan güncelle bios'u ben güncelledikten sonra düzeldi ısıylan hiçbir alakası yok hocam bu işlemci 105 dereceye kadar dayanıklı bir işlemci :)

Bios'su güncelledinmi hocam asus anakart kullanıyorsan güncelle bios'u ben güncelledikten sonra düzeldi ısıylan hiçbir alakası yok hocam bu işlemci 105 dereceye kadar dayanıklı bir işlemci :)
Aynen biliyorum hafta içinde asus anakartlara güncelleme geldi. Fakat gigabyte anakartlara hala gelen giden yok saat başı sayfayı yeniliyorum zaten.
Voltajı arttırdım fakat aynı hiç bir şey değişmedi..

Son düzenleme:
Aynen biliyorum hafta içinde asus anakartlara güncelleme geldi. Fakat gigabyte anakartlara hala gelen giden yok saat başı sayfayı yeniliyorum zaten.
Voltajı arttırdım fakat aynı hiç bir şey değişmedi..

Hocam gigabayte'a mail at ben asusa mail attım ertesi gün bios geldi tesadüfmü bilmiyorum ama bi mail atıp şansını dene çok fazlada kafana takma gelir yakında bios güncellemesi senin anakartada :)

Hocam gigabayte'a mail at ben asusa mail attım ertesi gün bios geldi tesadüfmü bilmiyorum ama bi mail atıp şansını dene çok fazlada kafana takma gelir yakında bios güncellemesi senin anakartada :)
Bende tam şuan mail atıcaktım :) Teşekkürler yine.
EDİT : Şansa bak tam maili göndercem bios güncellemesi geldi :D.

İşlemci hızını istediğim frekansa sabitlemek için, BIOS ayarlarından, "Cool N Quiet", "Spred Spectrum" ve "Global C State Control" gibi CPU özelliklerinden güç seçeneklerini kapattım. Windows güç seçeneklerinden de maksimum performans seçeneğini aktifleştirdim. Bahsettiğim ayarları denemen kendi sorumluluğundadır.

O zaman şöyle bir sonuç alabiliyor olman lazım.
3.8GHZ+1500MHZ Clocks.JPG

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı