Işlemci saat hızının yarıya düşmesi

Muhammet Bayram

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben bilgisayarımı 2 hafta kullanmadım. Bilgisayarı çalıştırdığımda ilk 2 sefer çalışmadı. İçini açıp temizleyeyim dedim, bilgisayar yine açılmadı. Belki BIOS pili bitmiştir diye çıkarttım, yine açılmadı. RAM'leri çıkartıp taktım açıldı. BIOS pilini yine yerini taktım bir saat sonra fark ettim ki bilgisayar bayağı yavaş çalışıyordu. Bir baktım ki işlemci saat hızı 3.2 GHz'den 1.6 1.7 GHz'ye kadar düşmüş. Bilgisayarcıya gittim BIOS'la alakalı dedi. Yardım edecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir şey var, işlemci kullanılmadığı durumlarda frekansını zaten düşürür. Eğer kullanım esnasında oluyorsa, o zaman BIOS değil, diğer donanımlarla alakalı bir sorun vardır. İşlemciniz nedir? Bir de dizüstü mü kullanıyorsunuz, masaüstü mü?

İşlemcim İntel Pentium e6700 3.2 Ghz masaüstü kullanıyorum. Normalde bilgisayarım boştayken bile 2.5 ghz altına düşmezdi. Csdeyken 1.7 ghz olarak çalışıyor. GpuZ açtığım zamanda 1.5559 mhz olarak gözüküyor. Biostan raito ayarını 1ê ye çektiğim zaman arada ghz 3 e çıkmaya başladı. Bios pilini çıkarttığım zaman bios ayarlarımın sıfırlandığı için olduğunu düşünüyorum.

İyide, BIOS pilini söküp taktığınızda BIOS'un sıfılanmış olması gerek. Bu arada bilgisayar şu an sürekli olarak 3 GHz'de mi çalışıyor?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı