Ryzen 5 2400G Sorunlarım

alik07

Decapat
  • Ryzen 2400G
  • Asus B350 Plus TUF Gaming 3200 MHz(OC)
  • Gskill Ripjaws V 3200 MHz 2x4 GB RAM
  • Ekran kartı yok
Sistemi büyük bir hevesle topladım lakin , anakartım 2666MHZ dışında ki bütün hızlarda mavi ekran veriyordu. konu açtım ama cevap yazan olmadı. RAM'leri iade edeceğim geri alırlarsa. Asıl büyük sorun ise işlemcide bir türlü stabilite sağlayamamam oldu. Ryzen Master programından hiç ayar yapmadan, sadece sıcaklıklara bakıyorum ve CPU-Z veya Aida 64 programları ile işlemciyi %100 yük altına soktuğum zaman, işlemcim 3.9 GHz hızına ulaşıyor. Base hızı olan 3.6'yı geçiyor ve 35-50 derece arası olan sıcaklık değerim, abartmıyorum 1-1.5 saniye içinde 80 dereceden başlayıp 100 dereceye doğru gidiyor. Ya ben testi durduruyorum, ya da PC kilitleniyor. Güç seçeneklerinde Ryzen modu kullanmaktayım, diğer modlarda da sonuç aynı ve en yüksek işlemci durumu %100 şeklinde ayarlı iken oluyor bunlar. 99% ve altı yaptığımda işlemci 2.3GHZ de sabit kalıyor bu sefer ve performans alamıyorum. GPU saat hızını zaten 1250MHz' ye arttırsam 200 derece olacak bu sefer ve 1300 Mhz üzerine çıkınca video TDR Failure ismiyle mavi ekran alıyorum. BIOS default yaptım, Ryzen Master silip yükledim, güç seçeneğini dengeli yaptım ama değişen birşey yok. Şu an tek istediğim işlemcimi stok şekilde kullanabilmek. Stok soğutucu olduğundan, otomatik OC yapmasını istemiyorum. BIOS'dan CPU 3.6 yapsam bile yük binince 3.9 oluyor Ryzen Master programında. Her türlü öneriye açığım, yardımlarınızı bekliyorum. Özellikle aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar yardımcı olursa çok iyi olur. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam işlemci soğutucunuzun montajını siz mi yaptınız? Soğutucu montajında bir problem var gibi duruyor. Normal şartlarda o işlemci stok soğutucuyla birlikte bile o sıcaklıklara çıkmaz. Soğutucunuzun montajının doğru yapılıp yapılmadığını ve termal macunun durumunu kontrol edin.

Hocam işlemci soğutucunuzun montajını siz mi yaptınız? Soğutucu montajında bir problem var gibi duruyor. Normal şartlarda o işlemci stok soğutucuyla birlikte bile o sıcaklıklara çıkmaz. Soğutucunuzun montajının doğru yapılıp yapılmadığını ve termal macunun durumunu kontrol edin.
biraz zor monte etmiştim ondan olabilir ama hiç böyle sorun yoktu ilk günler yarın ramleri iade edicem yenileri gelince termal macunla birdaha kurayım işlemciyi. Bu arada sistemi kendim birleştirdim. Şuan medela left 4 dead oynadım apu 1250mhz 74 derece görmüş en yüksek oyun yüzde 10-15 kullanıyor işlemciyi
ram'lerin hız konusunu bilemiyorum ama genel sıkıntın sıcaklıktan kaynaklı olduğu için önerim çift fanlı bir soğutucu olabilir
Öneriniz için teşekkür ederim ama fandan başka sorun olduğuda açık belli önceliğim bunu düzeltmek

Sistemi aldığınızda BIOS güncellemesi yaptınız mı? Ryzen sistemlerde RAM uyumsuzluğu büyük problem. Anakart üreticileri bu sorunu BIOS güncellemeleri ile çözmeye çalışıyorlar. Eğer yapmadıysanız BIOS güncellemesi yapmayı deneyin. Bir ihtimal RAM problemini giderebilir. Tabi BIOS güncellemesinin tehlikeli bir işlem olduğunu, olası bir sıkıntıda teknik servisin garanti kapsamına almayabileceğini de unutmayın. Mümkünse bilen birisine yaptırın.

Sistemi aldığınızda BIOS güncellemesi yaptınız mı? Ryzen sistemlerde RAM uyumsuzluğu büyük problem. Anakart üreticileri bu sorunu BIOS güncellemeleri ile çözmeye çalışıyorlar. Eğer yapmadıysanız BIOS güncellemesi yapmayı deneyin. Bir ihtimal RAM problemini giderebilir. Tabi BIOS güncellemesinin tehlikeli bir işlem olduğunu, olası bir sıkıntıda teknik servisin garanti kapsamına almayabileceğini de unutmayın. Mümkünse bilen birisine yaptırın.
Bios güncellemesi yapacak donanım ve bilgiye sahibim ama ilk defa amd ve apu kullandığım için çözemedim olayları birtürlü, bios güncel bu arada ramleri bugün iade ettim inşallah geri alırlar. Anakartın destek kısmında 2x4gb 3200mhz hiç yoktu ama ben gittim aldım sanırım birazda ondan kaynaklı ram sorunu. İadem kabul edilirse hyperx alıcam birde öyle deneyeceğim. Video tdr failure hatasını verdiren uygulama ryzen master bu arada, biostan gpu boost sekmesini extreme yaptım ve gpu 1500mhz oldu hata vermedi, işlemci oyundayken 79 derece gördü ramler gelince termal macun yenileyip gözlemlemeye çalışacağım.

Peki anakartta sorun olma ihtimalini düşündünüz mü? Dediğiniz frekans problemi anakart kaynaklı da olabilir.
Anakartta sıkıntı olacağını sanmam. Sıkıntı derken bozulma veya arıza şeklinde. 2666mhz ye kadar oc olmadan destekliyor ve o hızda stabil çalışıyor 2666mhz+ yapınca oc olmuş oluyor o zaman sıkıntı çıkıyor özellikle bu sorun herkeste var gibi bios güncellemesi gelince belki çözülür diye bekliyoruz.

Nerdeyse herkeste bu problemler var.
2020 ya kadar am4 desteği var diye amd tercih ettim. İntel almadığıma pişman olucam gibi düzelmez ise sorunlar. Tabi bu birazda anakart üreticilerinden kaynaklı ama amd tabanlı hatalarda çok var apunun stabil olmayışı, fps dropları ve gpu saat hızını arttırınca fazla ısınması gibi. Bütçesi düşük arkadaşlar apu alıp biraz olsun oyun tadı almak için alıyorlar bu sistemi fakat alınca herşey yerli yerinde olmuyor malesef, bütcesi düşük ve sistemden çok anlamayan arkadaşlara önerim işlemci küçültüp + gt1030 gibi sistem toplasınlar daha mutlu olurlar. Benim görüşüm

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı