Ryzen 5 2400G ve GTX 1050 Ti sistem yayında FPS düşürüyor

Perci

Kilopat
Daha fazla  
Twitch'de yayınlara başladım ama oyun kasıyor kalabalık yerlere geçiş yaparken. PUBG yayını yapıyorum, 40-50'ye kadar düşüyor FPS. Yayın açık değilken 90-100 FPS alıyorum. Sistem özelliklerim ve OBS ayarlarım;
  • Ryzen 5 2400G
  • GTX 1050 Ti MSI Gaming X
  • Gskill 16 GB RAM
  • 600W PSU
  • 240mm sıvı soğutma
  • 250 GB Samsung SSD(oyun SSD'ye kurulu)
OBS ayarları;
  • Bit hızı 2800
  • Kodlayıcı x264
  • 1280x720p çıkış boyutu
  • İşlemci yükü faster

Sorun nerdir acaba ya da bu kadar FPS düşmesi normal mi?
Normalse işlemciyi mi yoksa ekran kartınımı değiştirmeliyim? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci yetersiz yayın için. Yükseltilmeli.

Sormuş olduğunuz sorunuza zaten yanıt verilmiş. Ancak x264 yerine "nVidia Encoder" seçebiliyor olmanız lazım. Bu durum daha az FPS düşüşünü sağlayabilir. (nVidia GTX 1050 Ti ekran kartı bu özelliği destekliyor.) Ancak güçlü bir GPU'ya sahip olmadığı için size güçlülere nazaran kazanım sağlamayabilir. İsterseniz ve kartınız destekliyorsa GPU ile kaydetmeyi deneyebilirisiniz.

Sormuş olduğunuz sorunuza zaten yanıt verilmiş. Ancak x264 yerine "nVidia Encoder" seçebiliyor olmanız lazım. Bu durum daha az FPS düşüşünü sağlayabilir. (nVidia GTX 1050 Ti ekran kartı bu özelliği destekliyor.) Ancak güçlü bir GPU'ya sahip olmadığı için size güçlülere nazaran kazanım sağlamayabilir. İsterseniz ve kartınız destekliyorsa GPU ile kaydetmeyi deneyebilirisiniz.
Evet soruma yanıt verildi ama ben yapabilirmiyim diye sormuştum. Asıl sorum CPU mu yoksa GPU mu yükseltmeliyim Asım Demir cevabı verdi. Peki bu nvidia kodlayıcısını seçince alt kısımda da ayarlar var onlar nasıl olacal hocam.

x264 ayarlarında CPU yetmiyor, o değiştirilmeli. Zaten kısa ve net bunun yanıtı verilmiş. Ben de diyorum ki "nVidia Encoder" ile daha az FPS düşüşü alabilirsiniz. Grafik ayarları da kısarsınız. Sağlıklı oyun ve kayıt işlemi yapabilirsiniz. Hangisini değiştirceğiniz size kalmış. Daha yüksek GPU'ya sahip bir ekran kartı ve "nVidia Encoder" kullanımı da size hemen hemen aynı deneyimi yaşatır. Belki daha iyisi bile olur.

x264 ayarlarında CPU yetmiyor, o değiştirilmeli. Zaten kısa ve net bunun yanıtı verilmiş. Ben de diyorum ki "nVidia Encoder" ile daha az FPS düşüşü alabilirsiniz. Grafik ayarları da kısarsınız. Sağlıklı oyun ve kayıt işlemi yapabilirsiniz. Hangisini değiştirceğiniz size kalmış. Daha yüksek GPU'ya sahip bir ekran kartı ve "nVidia Encoder" kullanımı da size hemen hemen aynı deneyimi yaşatır. Belki daha iyisi bile olur.
Demek istediğini anladım hocam sorum şu benim. Şimdi kodlayıcı x264 te iken CPU kullanım ayarı oluyor altta fast faster diye gidiyor ya kodlayıcı Nvidia ya alınca işlemci kullanımı yerine ekran kartıyla alakalı ayarlar geliyor bunlar nasıl olmalı ben pek fazla anlamadım o ayarlardan :).

O program için ayrı konu açın, ben kullanmıyorum. Kasıntı zaten. Ancak işlemciniz bence güzel. O sistemle doğru ayarlarla yayın yapılır bence.

AMD ekran kartları kendi sürücüsüde bu yayın olayını destekliyor. %2 civarında kayıpla video kaydı alımını ben 8600k işlemciyle alabiliyorum. nVidia GTX 1050 Ti ekran kartı bildiğim kadarıyla "nVidia Encoder" özelliğine sahip. Yani donanımsal olarak kasmadan yayın yapabilecek düzeyde bir ekran kartı. Fakat OBS olduğunda ve ekran kartı "nVidia" olduğunda iş değişiyor. Sisteminizin tüm bu olumsuzluklara rağmen işinizi yapabileceğini düşünüyorum, tabii doğru ayarlarla.

AMD ekran kartları kendi sürücüsüde bu yayın olayını destekliyor. %2 civarında kayıpla video kaydı alımını ben 8600k işlemciyle alabiliyorum. nVidia GTX 1050 Ti ekran kartı bildiğim kadarıyla "nVidia Encoder" özelliğine sahip. Yani donanımsal olarak kasmadan yayın yapabilecek düzeyde bir ekran kartı. Fakat OBS olduğunda ve ekran kartı olduğunda iş değişiyor. Sisteminizin tüm bu olumsuzluklara rağmen işinizi yapabileceğini düşünüyorum, tabii doğru ayarlarla.
Hocam yayın kasmıyor oyunda kasmalar oluyor bazen mesala pubg de ilk haritaya indiğimde 1 dk sonra fps kendine geliyor ve adamla ilk çatışmaya girdiğim zaman fps birden düşüyo geri çıkıyo anlık drop yiyorum pubg zaten sorunlu bir oyun. Bakalım hocam akşam bi kaç ayar daha deniyim :) .

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı