Ryzen 5 2500X çok ısınıyor

ahmetongl

Decapat
Ryzen 5 2500X kullanıyorum ancak boşta 50 derece oyun açınca 80 lere kadar çıkıyor bir yakınımda Ryzen 3 1200 var ancak oyun oynarak 57'yi geçmiyor ve ikimizde stock soğutcu kullanıyoruz. Core performance boostu kapatmama rağmen hala çok ısınıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Prime B450 Plus modeli ile aynı VRM yapısına sahiptir. Prime Plus modeli yapılan testlerde standart voltaj değerleri 1.256 ve 1.275 seyrindedir. Eğerki atmış olduğunuz rakamlar bios ekranındada aynı ise hemen sınırlamanızı tavsiye ederim.

Yapılan diğer VRM testlerde ise 4Ghz hızında 1.30 ve 1.44 V bandında çalıştığı takdirde, iyi bir soğutma sistemi olmadığı durumlarda VRM belirli sınırlamalar yapsa daha ilerki süreçlerdede artan sıcaklıklar yerini yanma ile sonuçlandırabilir.
Voltaj sınırlama yerini malesef bulamadım biosta

Voltaj sınırlama yerini malesef bulamadım biosta

400006

Bios ekranındaki sağ üst köşesindeki ayarı normal olarak ayarlayınız. Akabinde "Ait Tweaker" bölümünündeki ayarlar genelde "Auto" şeklindedir. Normal moda çektiğiniz takdirde zaten otomatik ayara dönmesi gerekiyor.

Araştırıp öğrendiğim kadar ile ki arkadas belirtmiş işlemciye gelen voltaj fazla. Ryzen 5 2600 kullanıyorum bende. CPU voltaj ayarı otamatikte 1.350 veriyor. AIDATA gibi işlemci katili testte bile 80 anca görüyor. Oyunlarda 65 daha geçtiğini görmedim.Sorunun 2 çeşit bana kalırsa. 1.si işlemci voltaj degeri. 2.si Kasa kaynaklı. Yanlış hatirlamiyor İsem tg4 de hava sirkülasyona kötü demişlerdi.. Recep abinin ryzen işlemcilerde voltaj düşürme rehberine göz atin. Forum içinde arayarak bulabilirsiniz. Kullandığım anakartim farklı Asrock B450M HDV RV4.0 modeli olduğundan ayarları nereden yapacağını tam olarak söyleyemiyorum. Fakat YouTube'de bunu buldum. OC yapma işlemleri ve voltaj ayarlama. Bu videodan yola çıkarak voltaj ayarlama ekranini bulup, Recep ağabeyin rehberdeki gibi ayarlari yaparsan sorunun bir nebze çözülebilir.

Araştırıp öğrendiğim kadar ile ki arkadas belirtmiş işlemciye gelen voltaj fazla. Ryzen 5 2600 kullanıyorum bende. CPU voltaj ayarı otamatikte 1.350 veriyor. AIDATA gibi işlemci katili testte bile 80 anca görüyor. Oyunlarda 65 daha geçtiğini görmedim.Sorunun 2 çeşit bana kalırsa. 1.si işlemci voltaj degeri. 2.si Kasa kaynaklı. Yanlış hatirlamiyor İsem tg4 de hava sirkülasyona kötü demişlerdi.. Recep abinin ryzen işlemcilerde voltaj düşürme rehberine göz atin. Forum içinde arayarak bulabilirsiniz. Kullandığım anakartim farklı Asrock B450M HDV RV4.0 modeli olduğundan ayarları nereden yapacağını tam olarak söyleyemiyorum. Fakat YouTube'de bunu buldum. OC yapma işlemleri ve voltaj ayarlama. Bu videodan yola çıkarak voltaj ayarlama ekranini bulup, Recep ağabeyin rehberdeki gibi ayarlari yaparsan sorunun bir nebze çözülebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
linki bırakmayı unutmuşum.

Prime B450 Plus modeli ile aynı VRM yapısına sahiptir. Prime Plus modeli yapılan testlerde standart voltaj değerleri 1.256 ve 1.275 seyrindedir. Eğerki atmış olduğunuz rakamlar bios ekranındada aynı ise hemen sınırlamanızı tavsiye ederim.

Yapılan diğer VRM testlerde ise 4Ghz hızında 1.30 ve 1.44 V bandında çalıştığı takdirde, iyi bir soğutma sistemi olmadığı durumlarda VRM belirli sınırlamalar yapsa daha ilerki süreçlerdede artan sıcaklıklar yerini yanma ile sonuçlandırabilir.
Yani voltajı ne yapmam gerekir bu durumda. Ryzen master programından baktığıma göre voltajım 1.225 ve şu an 48 derece boşta. Kaç yapmamı önerirsiniz.

Yani voltajı ne yapmam gerekir bu durumda. Ryzen master programından baktığıma göre voltajım 1.225 ve şu an 48 derece boşta. Kaç yapmamı önerirsiniz.

Yanlışlıkla diğer arkadaşı konu sahibi sandım ona yardım etmişim. Kusura bakmayın dikkat edemedim. Diğer arkadaşın anakart ve sizin ASUS B450M-K anakartı incelediğim, diğer arkadaşa göre ekstra soğutma yapıları sizde malesef bulunmuyor. Diğer arkadaşa bahsettiğim olayları bios'dan orjinal ayarına getirin.

Ek olarak incelediğim, 2700 & 2600 stok hızında çok rahatlıkla kullanabilecek bir anakart modeli. 3.5 Ghz üstü rakamları malesef önermiyorum, ilerledikçe zarar vericektir.

Ek tavsiye olarak kule tipi soğutucu, kasanız kötü ise daha yeni bir kasa modeli alabilirsiniz psu alt kısımdaki modellerden veya termal macun daha kaliteli yapabilirsiniz. Bunlar anakartınızı daha sağlıklı kullanmanız için alt temellerdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı