Ryzen 5 2500X sistemde açık dünya oyunlarında FPS düşmesi

kullanici345

Decapat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV Black 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
Seagate Barracuda 1TB
Ekran kartı
Sapphire Pulse RX 570 8G
Anakart
GA-A320M-S2H
İşlemci
AMD Ryzen™ 5 2500X
Merhaba arkadaşlar, sıkıntım başlıkta belirttiğim gibi açık dünya tarzı oyunlarda oynanmayacak derecede FPS dropları. HDD'den şüphelenip HD Tune ile bad sector tarattım bir sıkıntı çıkmadı. CPU kullanımı ve GPU kullanımı ideal seviyelerde ama oyun açılırken CPU %100 oluyor bir sıkıntı teşkil eder mi bilmiyorum. İsterseniz AIDA64 raporu atabilirim.
Denediğim oyunlar: Forza Horizon 5, Forza Horizon 4, GTA 5
Sistemim:
AMD Ryzen 5 2500X.
GA-A320M-S2H
Sapphire Pulse RX 570 8G.
Seagate Barracuda 1TB.
G.Skill Ripjaws V Black 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16.

Merhaba arkadaşlar, sıkıntım başlıkta belirttiğim gibi açık dünya tarzı oyunlarda oynanmayacak derecede FPS dropları. HDD'den şüphelenip HD Tune ile bad sector tarattım bir sıkıntı çıkmadı. CPU kullanımı ve GPU kullanımı ideal seviyelerde ama oyun açılırken CPU %100 oluyor bir sıkıntı teşkil eder mi bilmiyorum. İsterseniz AIDA64 raporu atabilirim.
Denediğim oyunlar: Forza Horizon 5, Forza Horizon 4, GTA 5
Sistemim:
AMD Ryzen 5 2500X.
GA-A320M-S2H
Sapphire Pulse RX 570 8G.
Seagate Barracuda 1TB.
G.Skill Ripjaws V Black 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16.
Oyun açılırken CPU 100 olur o normal oynadığın oyunlar hangileri ramin düşük biraz o yapıyor olabilir.

Tek kanal RAM, HDD ile oynama buna neden olabilir? Bad Sector'den ziyade HDD okuma ve yazma hızlarının özellikle FH5 gibi yeni nesil oyunlarda çok ağır kalması da bir sebep.

RAM'leri 2x8 GB yapıp büyük ve ağır oyunlar için de SSD'ye geçersen sistemin kendine gelir.

Bilmiyorum haklı da olabilirsin ama GTA 5 gibi bir oyunda drop yemem biraz saçma geldi. Oyunun 8 GB RAM'i geçiceğini çok düşünmüyorum diğer oyunlarda haklı olabilirsin tabii. Bu arada FH4'de ve GTA'da önceden bu kadar drop yoktu. Ben PSU'ya da HDD ile alakalı diye düşünmüştüm.
RAM'in yetersiz kalıyor olabilir.
GTA5'i geri yüklemeyi düşünüyorum indirdiğimde kullanımlara bakıp bilgilendirebilirim sizi.
Oyun açılırken CPU 100 olur o normal oynadığın oyunlar hangileri RAM'in düşük biraz o yapıyor olabilir.

Bu saydığım oyunlardan başka Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynuyorum zaten onda sıkıntı yapacak bir durum yok herhalde çok RAM kullanmıyor diye biliyorum. Ama FH5 gerçekten fazla RAM kullanıyor dediğiniz doğru olabilir.

@kullanici345 konu 8 GB RAM geçip geçmemesinden ziyade bu verinin nasıl aktarıldığında. Basitçe anlatmam gerekirse bir depo 100 litre de olsa 10000 litre de olsa üzerine bağlı tek bir musluğun doldurma hızı bellidir. Çift musluk takarsan dolma hızı da artar.

2x4 GB performans olarak 1x8 GB'ı yer. 2x8 GB da 1x16'yı yer.

@kullanici345 konu 8 GB RAM geçip geçmemesinden ziyade bu verinin nasıl aktarıldığında. Basitçe anlatmam gerekirse bir depo 100 litre de olsa 10000 litre de olsa üzerine bağlı tek bir musluğun doldurma hızı bellidir. Çift musluk takarsan dolma hızı da artar.

2x4 GB performans olarak 1x8 GB'ı yer. 2x8 GB da 1x16'yı yer.

Dual Channel'ın çalışma sistemini bilsem de sence GTA 5 gibi bir oyunda Dual Channel RAM'in gereği çok var mı? Yani Dual Channel olmaması yüzünden benim oyunu oynayamayacak kadar FPS düşmesinin olması, normal midir? Eskiden bu kadar düşme olmadan oynadığımı biliyorum.

Geri
Yukarı