Ryzen 5 2600 FPS düşmesi

gökayarsln

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2 ay önce bilgisayarın bazı bileşenlerini değiştirdim (işlemci anakart RAM) anca son 2 haftadır oyunlarda ani 1 2 saniyelik FPS düşüşleri yaşıyorum. Bunu ara sıra internette bilgisayar sakin çalışırken de yaşıyorum bileşenleri alt tarafta belirteyim bana bir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
Bellek: Neo Forza 2x4GB 3000MHz RAM.
Anakart: B450M S2H.
Ekran kartı: R9 380 2 GB.
120GB SSD.
Monitör: LG 22M38A-B 5ms 60 Hz.
Arkadaşlar bilgisayar sıcaklığını düşündüm, kasanın içinde 3 adetdan çalışıyor ve kasa serin işlemci 54 60 ekran kartı 60 derecede çalışıyor.
Ekran kartım güncel Anakart'ın BIOS ayarlarını da güncelledim ama hala aynı sorun devam ediyor. Bir de şunu fark ettim bilgisayarı yeniden başlattığım zaman drop girmiyor sanırım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu ayarı yapmadıysanız yapar mısınız şimdi? @gökayarsln

Şu ayarı yapmadıysanız yapar mısınız şimdi? @gökayarsln

Sorunun bununla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Anlamadıysanız izah edeyim. 120 GB SSD'si var, bunun %70-80'i tahminen doludur. 1-2 saniyelik drop olmasının sebebi aslında RAM gibi duruyor ancak sistemi zaten eski oyunları açacak seviyede olduğu için (RAM yüzünden drop yemediğini söylüyorum) yine tahminen SSD'sinde yer sorunu vardır. Son cümlesinde de yeniden başlatma yaptığım zaman drop girmiyor demiş. Windows 10'da sistemi kapat dediğiniz zaman sistem kapanmaz, o anki bilgileri SSD'de kaydeder, tekrar açtığınız zaman hızlı bir şekilde başlatır. Yeniden başlat dendiği zaman bilgisayar önce kapanır, sonra tekrar açılır. Bir nevi temiz ön yükleme yapılmış olur. Bunun bir ilgisi olabileceğini düşünüyorum. Eğer yapmamış olsa bile yapması, SSD sağlığı açısından faydalıdır.

Acaba 4GB 3000 MHz RAM nasıl oluyor?

4GB'lık modüllerde sınırın 2666 MHz olması gerekli.
Sistemlerde falan çok anlamam ama BIOS ayarlarına girdiğinde 3000, hatta görev yöneticisinde performans kısmında bellek Hızı 3000 yazıyor.
Anlamadıysanız izah edeyim. 120 GB SSD'si var, bunun %70-80'i tahminen doludur. 1-2 saniyelik drop olmasının sebebi aslında RAM gibi duruyor ancak sistemi zaten eski oyunları açacak seviyede olduğu için (RAM yüzünden drop yemediğini söylüyorum) yine tahminen SSD'sinde yer sorunu vardır. Son cümlesinde de yeniden başlatma yaptığım zaman drop girmiyor demiş. Windows 10'da sistemi kapat dediğiniz zaman sistem kapanmaz, o anki bilgileri SSD'de kaydeder, tekrar açtığınız zaman hızlı bir şekilde başlatır. Yeniden başlat dendiği zaman bilgisayar önce kapanır, sonra tekrar açılır. Bir nevi temiz ön yükleme yapılmış olur. Bunun bir ilgisi olabileceğini düşünüyorum. Eğer yapmamış olsa bile yapması, SSD sağlığı açısından faydalıdır.

SS.

SSD'e 30GB boş yer var oynadığım oyun LoL. Yüksek ayarlarda +240 FPS'de aniden 3'e düşüyor. 1 saniyelik ayarları düşürüp 120 FPS'ye sabitlediğimde de aynı sorun oluyor.

Sorun şu ki ben bileşenleri değişmeden önce LoL'ü 60-80 FPS'de dropsuz oynuyordum. Sorunu burada çözüm bulabilirim belki diye yazdım. Artık bulamazsam bileşenleri aldığım yere göstereceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bileşenleri aldığınız yere götürün dediğiniz gibi. Onlar baksınlar, eğer sorun yok derlerse dediğim gibi SSD ayarını yapın. Bence düzelir. Çünkü LoL oynuyormuşsunuz fazla sistem istemiyor. Drop olmasının sebebi SSD'nin belki de bozulmuş olmasıdır. CrystalDiskMark isimli programla değerlerinizi kontrol edin.

Bileşenleri aldığınız yere götürün dediğiniz gibi. Onlar baksınlar, eğer sorun yok derlerse dediğim gibi SSD ayarını yapın. Bence düzelir. Çünkü LoL oynuyormuşsunuz fazla sistem istemiyor. Drop olmasının sebebi SSD'nin belki de bozulmuş olmasıdır. CrystalDiskMark isimli programla değerlerinizi kontrol edin.

Kral dediğini yaptım. Benim SSD'im bu dediğin program ile aldığım değerler bu şekilde ben pek anlamadım bir tutarsızlık var mı?

Dosya Ekleri

• reis.png
    reis.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 21

Yeni konular

Geri
Yukarı