Ryzen 5 2600 ısınıyor

EienCure

Decapat
Merhaba, sorunum başlıktaki gibi. Stok soğutucu kullanıyorum lakin mesh panel bir kasa olan Dark Guardian Mini'ye sahibim. İyi bir sirkülasyona sahip olduğunu düşünüyorum. Boşta bile 50 dereceyi geçmiyor fakat dayandığı oluyor. Star Wars: Battlefront 2 oynarken 78-79 dereceye kadar çıkıyor. Önceden 82-83 gördüğü bile olmuştu macunu değişince sıcaklıklar biraz daha indi. Öneriniz var mıdır? Normal midir?

Dediğiniz değerlere nasıl erişebilirim?
Ben anakartın kendi programıyla bakıyorum. Gigabyte de vardır diye düşünüyorum ama yoksa da genel sıcaklıkları gösteren programlar var. İsim olarak ya da hangisi daha iyidir diye bilmiyorum ama. Eğer kasanızın sirkülasyon eksikliği ve kasa içi sıcaklığı yüzünden işlemci sıcaklığı fazla ise bunların da sıcaklığının fazla olması lazım. Değilse daha farklı bir problem.

Biraz araştırdım yabancı forumlarda hocam kasa biraz ufak mini sistemler için ATX anakart ve çift fanlı bir ekran kartı kullanıyor iseniz hava içeride rahat dolaşamaz ve sistem ısınır.

Ben anakartın kendi programıyla bakıyorum. Gigabyte de vardır diye düşünüyorum ama yoksa da genel sıcaklıkları gösteren programlar var. İsim olarak ya da hangisi daha iyidir diye bilmiyorum ama. Eğer kasanızın sirkülasyon eksikliği ve kasa içi sıcaklığı yüzünden işlemci sıcaklığı fazla ise bunların da sıcaklığının fazla olması lazım. Değilse daha farklı bir problem.
Arkadaşlar dediğiniz şeyleri tek tek deneyeceğim sizi bilgilendireceğim. Teşekkürler.

Değerler bunlar, fan hızını 100'e çektim uygulama sayesinde şahsen sesi yine çok az fanın hoşuma gitti ve sıcaklık boşta bir nevi daha normal oldu.
Değerler bunlar, fan hızını %70'e çektim uygulamada ve sonuçlar bunlar. Anlamadığım şey işlemci boştayken bir süre 42 derecede falan kalıyor sonra bir anda 48 civarına yükselip geri düşüyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210219_205935.jpg
    IMG_20210219_205935.jpg
    98,3 KB · Görüntüleme: 17
  • Adsız.png
    Adsız.png
    117,1 KB · Görüntüleme: 18
  • Adsı2z.png
    Adsı2z.png
    108,9 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:

Geri