Ryzen 5 2600 İşlemci aşırı ısınma sorunu

Oğuz A.

Hectopat
Sistemimi yeni topladım:
  • Ryzen 5 2600 işlemci
  • Asus TUF B450 Plus gaming anakart
  • 16 GB 3000 MHz RAM
  • MSI Gaming Z RTX 2060 ekran kartı
  • 500 GB SSD
  • Aerocool Rift temperli cam kasa
  • High Power 750 watt power supply
Arkadaşlar işlemcim güncel bir oyunda 1 saat olmadan 94 dereceyi gördü ve ısıyı hala sabitlemeyi başaramadı, oyunu kapattım. İşlemci masaüstü boşta 65 - 70 dereceye kadar, anakartta 45 - 50 dereceye kadar ısınıyor. Overclock yapmadım hatta işlemci boost bile yapmadım. İşlemci soğutucusu Ryzen kendi stok soğutucusu, termal macunu üstünde vardı değiştirmedim. Ayrıca kasada bir tek egzoz fanı var. Evin sıcaklığı malum yaz günü 30 dereceye yakın. Normalde Ryzen işlemcilerin overclock yapılmadığı sürece fazlaca yettiği bilgisi var. Bu ısınma ne kadar fazladır? Bir arıza mı var, önerileriniz nelerdir? Kasa fanı ya da işlemci soğutucu almama gerek var mı?

Sistemimiz bire bir aynı sayılır. Kasa ve ramler hariç. Benim sistem Prime95 testi ile 15 dakikada 70 dereceye sabitleniyor. Hangi program ile ısı değerlerine bakıyorsun. Aida64'ü tavsiye ederim. Ryzen işlemciler için doğru ısı değerlerini gösteriyor. Aida64 ile de aynı ısı değerlerini alıyorsan kasanın yan kapağını açıp Prime95 ile test yap ve sonrasında ısı değerleri aynıysa işlemci fanının yerine düzgün oturduğundan emin ol.
Not: Bios'tan herhangi o.c veya voltaj ayarı yapmadım. İşlemci voltajım 1.254'ü geçmiyor.

Isınmanın sebebleri:
-Core performans boost özelliği açık olabilir.
-İşlemci soğutucusu tam oturmamış olabilir.
-Bios işlemci voltajını normal değerlerin üzerinde ayarlamış olabilir.

Anakartın boştayken sıcaklığı bile kasanın hava sirkülasyonun berbat olduğunun gostergesi. Yan kapağı açarak deneyin sıcaklık düşüyorsa sorun kasanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Edit: Sıcaklıklara Aida64 ile bakın diğer programlar hatalı gösterebiliyor. Örneğin Speccy...

Oncelikle kasanizin onunde fan yoksa ozellikle yazin pasif hava girisiyle kasanizi sogutmaniz cok zor. Bunun yani sira islemci fani montaji yaparken macun uzerindeki koruyucuyu cikarttiginiza ve sogutucunun duzgun temas edecek sekilde oturduguna emin olunuz. Tavsiyem sicak bir yerde yasiyorsaniz isinma problemlerini ortadan kaldirmak icin sivi sogutucuya gecin.

İşlemci soğutucunuz nedir ? Tam oturtamadığınızdan veya ayaklarını tam sıkmadığınızdan dolayı da olabilir.
Soğutucum işlemcinin stok soğutucusudur. Ayakları tam oturttum ve vidaları çapraz şekilde her vidayı birer tur döndürerek tam sıktım.
Sistemimiz bire bir aynı sayılır. Kasa ve ramler hariç. Benim sistem Prime95 testi ile 15 dakikada 70 dereceye sabitleniyor. Hangi program ile ısı değerlerine bakıyorsun. Aida64'ü tavsiye ederim. Ryzen işlemciler için doğru ısı değerlerini gösteriyor. Aida64 ile de aynı ısı değerlerini alıyorsan kasanın yan kapağını açıp Prime95 ile test yap ve sonrasında ısı değerleri aynıysa işlemci fanının yerine düzgün oturduğundan emin ol.
Not: Bios'tan herhangi o.c veya voltaj ayarı yapmadım. İşlemci voltajım 1.254'ü geçmiyor.
Msi afterburnerla oyun içinde sıcaklıkları izledim ve ayrıca amd nin ryzen master programıyla da benzer değerleri aldım. Kasanın kapağını açıp deneyeceğim. Teşekkürler.
Sıcaklığa hangi programdan bakıyorsunuz? Core Performance Boost ayarı açıksa BIOS üzerinden kapatabilirsiniz.
İşlemciyi boost etmedim.Açık değil kontrol ettim. Teşekkürler.
Kasaya hava nerden gelecek sorabilir miyim? Egzoz fanı hangi havayı dışarı atacak?
Bu bilgi benim ne işime yarayacak ben sorabilir miyim? Birşeyleri bilmediğimiz için burada bilgi danışıyoruz. Bilgi sahibiyseniz ayrıntıları bilmek isterim. Yazılanlarla alay edecekseniz kalabalık yapmayınız. Ayrıntılardan kastım kasanın içeri hava alan fanları yoksa bu ne kadar önemlidir? Olmazsa olmaz mıdır? Halihazırda ki problemimin tek sebebi bu olabilir mi, yoksa kasanın içi çok ısınır evet ama bu kadar ısınır mı?
Isınmanın sebebleri:
-Core performans boost özelliği açık olabilir.
-İşlemci soğutucusu tam oturmamış olabilir.
-Bios işlemci voltajını normal değerlerin üzerinde ayarlamış olabilir.

Anakartın boştayken sıcaklığı bile kasanın hava sirkülasyonun berbat olduğunun gostergesi. Yan kapağı açarak deneyin sıcaklık düşüyorsa sorun kasanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Edit: Sıcaklıklara Aida64 ile bakın diğer programlar hatalı gösterebiliyor. Örneğin Speccy...
- Boost özelliği kapalı
- Montelemede sıkıntı yok
- İşlemci voltajını kontrol edeceğim
- Yan kapağı açıp tekrar kontrol edeceğim
Teşekkürler
Hocam kasanız önden hava alıyor mu?
Almıyor. Önde yanda hava alabileceği ızgarası var. 3 tane 12 cmlik yada 2 tane 14 cmlik yuva var fakat kasa fansız geldi. Bende çok önemli olamayacağını düşündüğümden ekstra fan almadım. Fan almam çok mu gerekli acaba?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı