Ryzen 5 2600 overclock için uygun mu?

yunuss1903

Centipat
B450 Gigabyte anakart ve 8 GB Corsair 3000 MHz RAM var. AMD Ryzen Master uygulaması ile overlock yapılıyor ama değerler kaç olmalı bilmiyorum.
Yeni aldım bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
B450 Gigabyte anakart ve 8 GB Corsair 3000 MHz RAM var. AMD Ryzen Master uygulaması ile overlock yapılıyor ama degerler kaç olmalı bilmiyorum.

Stok fan ile minimum yapabilirsin.
OC yerine Turbo'da kullan dostum :)

B450 Gigabyte anakart ve 8 GB Corsair 3000 MHz RAM var. AMD Ryzen Master uygulaması ile overlock yapılıyor ama değerler kaç olmalı bilmiyorum.

Overclock hakkında detaylı bilgilere hakim olmadan Overclock'a kalkışmayın. Tavsiyem Overclock'u detaylıca ıncığına cinciğine kadar öğrendikten sonra yapmaya kalkışmanız yönünde. Bu sayede sorduğunuz soruyada cevap bulmuş olacaksınız. Overclock "oo işlemcinin hızını arttırdım overclocku çok güzel yaptım hadi bakalım bir 10 yıl ömrüne ömür kattım" işi değildir.

Herkeste değerler aynı olmuyor, silikon ile alakalı bir durum. R3 1200 dahi overclock yapılabilir, önemli olan soğutucunuzun buna izin vermesidir. Eğer soğutucunuz stok veya çok kaliteli değil ise, AMD'nin kendi Turbo Boost ayarını aktif etmeniz yeterli olacaktır. Ek olarak deneme yanılma ile overclock yapabilirsiniz, tahminen 3.9-4.0GHz'i çok rahat görebiirsiniz ancak değerler dediğim gibi deneme yanılma ile anca tutturulabilir. Bu arada Ryzen işlemcilerde 'X' ibaresi daha yüksek overclock potansiyaline sahip demek, hafif işler için falan değil. Örnek olarak: R5 3600 ve R5 3600X aynı işlemcilerdir, aralarındaki tek fark 0.2GHz'dir. Yanlış bilgi verip insanları endişelendirmeyin, biraz araştırsanız anlarsınız.

Son düzenleme:
B450 Gigabyte anakart ve8 GB Corsair 3000 MHz RAM var. AMD Ryzen Master uygulaması ile overlock yapılıyor ama degerler kaç olmalı bilmiyorum.

Anakart modelinin ismini tam olarak yazabilirsen yardımcı olabilirim. Akabinde işlemcide kullanılan fanıda belirtirsen daha makbul olur.

@Pancarius İşgüdar mısınız? 'X' serisi ile normal versiyonu arasında sadece 0.2GHz frekans farkı var ve overclock ile benzer sonuçları alabiliyorsunuz, siz önermiyorsunuz diye normal versiyonları kötü olmuyor. Aksine iyi bir soğutucu ile 'X' serisindeki işlemcilerden daha iyi performans alınabiliyor. Kendi önerilerinizi kendinize saklayın, karşılaştırılan işlemciler belli. Eğer eski nesil FX işlemciler ile Ryzen karşılaştırması olsa idi sizi desteklerdim. Ancak Ryzen serisi hakkında hiçbir bilginizin olmadığı aşikar, iyice araştırmanızı öneririm.

@Pancarius işgüdar mısınız? 'X' serisi ile normal versiyonu arasında sadece 0.2GHz frekans farkı var ve overclock ile benzer sonuçları alabiliyorsunuz, siz önermiyorsunuz diye normal versiyonları kötü olmuyor. Aksine iyi bir soğutucu ile 'X' serisindeki işlemcilerden daha iyi performans alınabiliyor. Kendi önerilerinizi kendinize saklayın, karşılaştırılan işlemciler belli. Eğer eski nesil FX işlemciler ile Ryzen karşılaştırması olsa idi sizi desteklerdim. Ancak Ryzen serisi hakkında hiçbir bilginizin olmadığı aşikar, iyice araştırmanızı öneririm.

Ama hocam ben overclocklu 2600 ile 2500X'i geçemedim. (FPS olarak)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı