Ryzen 5 2600 RTX 3060 Darboğaz mı oluyor?

Daha fazla  
GTA 5 oyununda yerine göre 75FPS, yerine göre 38 FPS alıyorum. Sürekli bu arada gidip geliyor. Oyunu oynarken bazı kullanım değerlerin ekran görüntüsünü aldım. Yaşadığım şey darboğaz mı?
GPU kısmındaki ilk yüzde kullanım. Diğer ikisi fan yüzdeleri.

2.png

1.png

Sistemim Ryzen 5 2600, RTX 3060, 2x8GB 3000MHz CL16 RAM. 1080p 75Hz monitörde oynuyorum.
Eğer darboğazsa engellemek için neler yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 2600 gibi bir işlemciye RTX 3060 gibi baba bir kart yerleştirmek biraz kötü olmuş.
Farkındayım. Hazırda bulunan sisteme 3060 ekleyince böyle oldu maalesef.

MSAA 4x'deydi arkadaşlar onu 8x yapacağım. Grafik ölçeklemeyi de deneyeceğim şimdi.

Farkındayım. Hazırda bulunan sisteme 3060 ekleyince böyle oldu maalesef.

MSAA 4x'deydi arkadaşlar onu 8x yapacağım. Grafik ölçeklemeyi de deneyeceğim şimdi.
Bu arada, Resolution Scale ayarını arttırırken yukarıdaki MB'ye bakarak arttır. Yarısına kadar bulunduğu değerden düşük oluyor, yarısından sonra artıyor.

MSAA'ları 8X'e çekince neredeyse düzeldi. Başka bir şeye dokunmadım diye hatırlıyorum. Ayarları ekliyorum.

Ekran Görüntüsü (569).pngEkran Görüntüsü (570).pngEkran Görüntüsü (571).pngEkran Görüntüsü (572).png

Ekran Görüntüsü (558).pngEkran Görüntüsü (560).pngEkran Görüntüsü (566).pngEkran Görüntüsü (567).pngEkran Görüntüsü (568).png

38fps aldığım yerde 45-50 arasına çıkabildi. Ancak yine de yer yer düşüşler yaşanıyor yine. 2600'ün elinden gelen bu kadar sanırım daha bir şey yapılamayacak gibi.
Ölçeklemeyi 1'den bir üst seviyeye getirince 55 fpslerden 30 civarına düştü o yüzden onu hiç ellemedim kapalı bıraktım. Başka bir öneriniz varsa onları da dinliyorum arkadaşlar. Şimdiye kadar fikirlerini sunanlara da teşekkürler, bir miktar düzeltebildik.

Ölçeklemeyi 1'den bir üst seviyeye getirince 55 FPS'lerden 30 civarına düştü o yüzden onu hiç ellemedim kapalı bıraktım.
Çünkü o seçenekte yarıyı geçince işe yaramaya başlıyor. 3-4 kademe yükselttikten sonra yük bindirmeye başlıyor.

3/2, 5/4 gibi ölçekleri deneyin.

Çünkü o seçenekte yarıyı geçince işe yaramaya başlıyor. 3-4 kademe yükselttikten sonra yük bindirmeye başlıyor.

3/2 ölçeğini deneyin.
1'den fazlası dediğim o zaten hocam. Başlardakinin çarpanları 0,75 falan. Off konumu 1 değerinde zaten. 1'in bir seviye üstünü denedim FPS'yi o düşürdü. Ölçeğin tam olarak kaç olduğunu hatırlamıyorum ancak 1 değerinin bir üstü hemen.

Baktım şimdi 5/4 yapmışım. 1,250 değerinde. FPS kaybı yaşatıyor.

Darboğazdan dolayı FPS bu kadar düşük olmaması gerek. Sürücü sıkıntısı olabilir geçen sene 2060 ve Ryzen 2600 çok sistem toplandı genel olarak daha fazla FPS aldı insanlar.
3060'ın performansını genel olarak beğenmedim.
3060Ti, 2080 Supere kafa tutarken. 3060, 2070'le kafa kafaya gidiyor.

1'den fazlası dediğim o zaten hocam. Başlardakinin çarpanları 0,75 falan. Off konumu 1 değerinde zaten. 1'in bir seviye üstünü denedim FPS'yi o düşürdü. Ölçeğin tam olarak kaç olduğunu hatırlamıyorum ancak 1 değerinin bir üstü hemen.

Baktım şimdi 5/4 yapmışım. 1,250 değerinde. FPS kaybı yaşatıyor.
Ekran kartı kullanımı artmış bundan sonra ki iş zaten işlemcinin tek çekirdek performansına baktığı için ayar düşürseniz FPS yine aynı şekilde dalgalı kullanım değerleri gösterecek, yükseltseniz düşük FPS ile oyun oynanmaya devam edecek. Tek çözüm tek çekirdek performansı iyi olan, soketinize uygun minimum ve bazı sahnelerde hafif darboğaz yapan R5 3600 imkan el verirse 3600X, 3700X, 5600X gibi işlemcilere yönelmek.

Ekran kartı kullanımı artmış bundan sonra ki iş zaten işlemcinin tek çekirdek performansına baktığı için ayar düşürseniz FPS yine aynı şekilde dalgalı kullanım değerleri gösterecek, yükseltseniz düşük FPS ile oyun oynanmaya devam edecek. Tek çözüm tek çekirdek performansı iyi olan, soketinize uygun minimum ve bazı sahnelerde hafif darboğaz yapan R5 3600 imkan el verirse 3600X, 3700X, 5600X gibi işlemcilere yönelmek.
2300TL civarında hatırlıyordum 5600X'i ve hedefim oydu ancak fiyatı 2800'e doğru çıkmış. 1800 civarına 3600X uygun olacak sanırım. Tabii onun da vakti var bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı