Ryzen 5 2600 ve RTX 3060 darboğaz mı yapıyor?

Clessy

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç gün önce RTX 3060 ekran kartına geçerek ekran kartını yeniledim. Geçmeden önce darboğaz olacağını düşünüyordum ama bu kadar da beklemiyordum. PUBG de hangi ayarda oynarsam oynayayım 55-80 arası FPS'lerle oynuyorum ki bu kartın seviyesinin çok çok altında. Sorum şu böyle fps alma sebebimin tek sebebi darboğaz mı yani işlemci mi eğer işlemciyse Ryzen 5 5500 sorunu çözer mi?

Darboğaz olacağını zaten konuşmuştuk. 55-80 FPS fazda düşük değer. Oyun içi ayarlar ve değerleri paylaşır mısın? FPS, kullanım, ısı, frekans değerleri, ekran kartı güç tüketimi gibi tüm detaylar olsun.

Darboğaz olacağını zaten konuşmuştuk. 55-80 FPS fazda düşük değer. Oyun içi ayarlar ve değerleri paylaşır mısın? FPS, kullanım, ısı, frekans değerleri, ekran kartı güç tüketimi gibi tüm detaylar olsun.

Oyun içi ayarlar hiç fark etiyor en yükseğe de alsam en düşüğe de alsam PUBG de ciddi FPS sorunu yaşıyorum. Oyun galiba işlemciye yükleniyor iyi bir şey istiyor yani.

Oyunun içinde birçok grafik ayarı var. Kare oranını yumuşat, işleme ölçeği gibi ana ayarlar dışında da performansa etki edecek unsur var. CS, Valorant gibi değil PUBG, ekran kartı da oldukça etkili.

Darboğaz olacağını zaten konuşmuştuk. 55-80 FPS fazda düşük değer. Oyun içi ayarlar ve değerleri paylaşır mısın? FPS, kullanım, ısı, frekans değerleri, ekran kartı güç tüketimi gibi tüm detaylar olsun

İşlemci ve ekran kartı kullanımları değişken ama ortalama yarı yarıya diyebiliriz.

Bir de dikkat ediyorum FPS'in çok düştüğü yerlerde CPU kullanımı artıyor ekran kartı kullanımı bayağı düşüyor bu darboğaz demek oluyor herhalde.

Optimizasyon sorunları gibi nedenler de böyle şeylere neden olur. 85 FPS üstüne çıkamıyorsan sadece darboğaz ile açıklamak zor. Dediğim detayları paylaşırsan belki gözünden kaçan bir detayı yakalarız. Ekran kartı değişimi sonrası sürücüyü kaldırıp baştan yükledin mi?

Optimizasyon sorunları gibi nedenler de böyle şeylere neden olur? 85 FPS üstüne çıkamıyorsan sadece darboğaz ile açıklamak zor. Dediğim detayları paylaşırsan belki gözünden kaçan bir detayı yakalarız. Ekran kartı değişimi sonrası sürücüyü kaldırıp baştan yükledin mi?

Yok yüksek FPS aldığım yerler var tabii ki ama ne bileyim PUBG biliyorsan eğer pochinki atlıyorum mesela çok fazla insan iniyor oraya FPS yerlerde sürünüyor olmaması lazım bunların işlemci kullanımı 80 ekran kartı kullanımı 30 falan pochinkide.

Oyun çıktığı günden beri kalabalık yerlere özellikle ilk iniş sırasında ve bir süre daha FPS çakılması yaşanıyor. Bu oyunun çözebildiği bir sorun değil. Daha boş kısımlarda FPS nasıl? Darboğaz olduğu kesin zaten. 3060 performansı alamsan bile R5 2600 ile zamanında 2060 kullanan çok insan vardı. Orada da ufak tefek darboğazlar olsa da genel olarak besliyordu. En azından 2060 performansının altına düşmemesi lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı