Ryzen 5 2600 ve RTX 3060 darboğaz mı yapıyor?

Clessy

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç gün önce RTX 3060 ekran kartına geçerek ekran kartını yeniledim. Geçmeden önce darboğaz olacağını düşünüyordum ama bu kadar da beklemiyordum. PUBG de hangi ayarda oynarsam oynayayım 55-80 arası FPS'lerle oynuyorum ki bu kartın seviyesinin çok çok altında. Sorum şu böyle fps alma sebebimin tek sebebi darboğaz mı yani işlemci mi eğer işlemciyse Ryzen 5 5500 sorunu çözer mi?

Oyun çıktığı günden beri kalabalık yerlere özellikle ilk iniş sırasında ve bir süre daha FPS çakılması yaşanıyor. Bu oyunun çözebildiği bir sorun değil. Daha boş kısımlarda FPS nasıl? Darboğaz olduğu kesin zaten. 3060 performansı alamsan bile R5 2600 ile zamanında 2060 kullanan çok insan vardı. Orada da ufak tefek darboğazlar olsa da genel olarak besliyordu. En azından 2060 performansının altına düşmemesi lazım.

Daha boş kısımlarda da 120 falan işte ama kalabalık yerler kasıyor. Ryzen 5 5500 alsam işimi görür mü darboğaz konusunda.

Görür, ben olsam almışken daha büyük ön bellek gibi nedenlerle en az 5600 tercih ederdim. Bunu aldıktan sonra da aynı pozisyonda FPS kayıpları olacak 55 yerine 85-90'lara düşer belki. Oyun deneyimi iyileşir. PUBG özelinde konuşuyorum tabii, diğer birçok oyunda çok ciddi kazanım sağlar. Bu arada işleme ölçeği 120, tüm ayarlar ultra şekilde en yüksek GPU kullanımı ve güç tüketimine baktın mı, ne kadar bir darboğaz olduğunu görmek için?

Görür, ben olsam almışken daha büyük ön bellek gibi nedenlerle en az 5600 tercih ederdim. Bunu aldıktan sonra da aynı pozisyonda FPS kayıpları olacak 55 yerine 85-90'lara düşer belki. Oyun deneyimi iyileşir. PUBG özelinde konuşuyorum tabii, diğer birçok oyunda çok ciddi kazanım sağlar. Bu arada işleme ölçeği 120, tüm ayarlar Ultra şekilde en yüksek GPU kullanımı ve güç tüketimine baktın mı, ne kadar bir darboğaz olduğunu görmek için?

Ona bir bakarım. Cyberpunk'ta da ciddi FPS sıkıntısı var mouse çevirirken 40'lara falan düşüyor FPS ama AC Valhalla oynuyorum mesela hiçbir sıkıntı yok en yüksek ayarlarda kasmadan oynuyorum.

AC oyunları genel olarak fazla işlemci kullanır. Buna rağmen iyi sonuç alman optimizasyon konusunda iyi olmasından kaynaklı. CP 2077 pek onlardan biri değil, ayrıca çok fazla ayar detayı var. Bazı oyunlarda sorun yaşamıyorsan eğer en azından güç kaynağı ile alakalı bir sorun olmadığını anlıyoruz.

AC oyunları genel olarak fazla işlemci kullanır. Buna rağmen iyi sonuç alman optimizasyon konusunda iyi olmasından kaynaklı. CP 2077 pek onlardan biri değil, ayrıca çok fazla ayar detayı var. Bazı oyunlarda sorun yaşamıyorsan eğer en azından güç kaynağı ile alakalı bir sorun olmadığını anlıyoruz.

İşlemciyi değiştirdim düzeldi. PUBG'de hala nadiren de olsa FPS düşmeleri oluyor anlamsız ama Cyberpunk'ta 90-100 FPS alıyorum drop yemeden.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı