Çözüldü Ryzen 5 2600 ve RTX 2060 FPS sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berk K

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese merhabalar.

Bu sorun hakkında birçok konu açıldığını gördüm fakat hiçbirinde bir sonuca ulaşılamamış detaylı bilgilendirme yapılmamış.

İlk olarak sistem bileşenlerim şu şekilde:
-Anakart: MSI B450 Tomahawk.
-Işlemci: Ryzen 5 2600.
-Ekran kartı: MSI RTX 2060 Gaming (Z veya X modeli değil)
-RAM: Corsair vengance 8*2 GB 3200 MHz
-Depolama: SSD 250 GB HDD 1.5 TB.
-PSU: FSP 750W 80+Bronze.
-Kasa: Corsair 220T (önde 3 adet Corsair SP120 egzoz fanı Corsair sp120.

-60Hz 1080P ViewSonic marka monitörüm var.

-Windows 10 (sistem değişince etkinleştirmesi gitti yakın bir zamanda Microsoft'u arıyıp bu işi çözmeyi planlıyorum)

Kasa içerisinde hava akışı 10/9.
Sıcaklık değerleri gayet makul seviyelerde işlemcinin gördüğü en yüksek sıcaklık 70 civarı ekran kartı ise 65 derece civarları.
3dmark timespy testinde 6819 puan aldım fakat testi uygulayan kullanıcıların geneli 7000-8000 arasında puan almış bunları incelediğimde işlemcilerinin genelde Boost modunda çalıştıklarını fark ettim benimki stok halinde çalışıyor.

Sorunuma gelirsek:

-Sistemde ilk test ettiğim oyun Arma 3 oldu 50 FPS aldım beklediğim bir sonuçtu akıcı oynayabiliyordum.
-Ikinci test ettiğim oyun CoD Warzone oldu bunda da ortalama 100-110 FPS alıyordum ve internetteki testlerle gayet paralel gidiyordu. (Kart %90 üstü kullanılıyor)
-Fakat BF V ve GTA V'i indirip oynadığımda:
->BF v de 1080P Ultra ayarlarda oynadığımda FPS'in 60'ın yukarısına çıkmıyor ve droplar yaşıyorum. (Kartın kullanımı %70'lerde geziyor işlemci de yüksek seviyede)
-> GTA V'de de aynı sıkıntı söz konusu internetteki sistem testlerinde 90 100 FPS alınan oyun benim sistemimde 60 FPS'lerde geziyor ve droplar yaşıyorum.

Ek olarak ekran kartımda Coil Whine sıkıntısı var garantiye gidecek etkisi olduğunu düşünmüyorum fakat paylaşıyım sizlerle.
Darboğaz sorunu olabilceğini düşünüyorum 2600'ü 3600'e yükseltme düşüncem var şayet Hepsiburada 2600 iademi kabul ederse 14 günlük iade süremi sistemi toplayana kadar maalesef aştım.

İstediğiniz sistem bilgilerini veya oyun içi donanım performanslarını sizlerle paylaşabilirim.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Herkese merhabalar.

Bu sorun hakkında birçok konu açıldığını gördüm fakat hiçbirinde bir sonuca ulaşılamamış detaylı bilgilendirme yapılmamış.

-Windows 10 (sistem değişince etkinleştirmesi gitti yakın bir zamanda Microsoft'u arıyıp bu işi çözmeyi planlıyorum)

Sıcaklık değerleri gayet makul seviyelerde işlemcinin gördüğü en yüksek sıcaklık 70 civarı ekran kartı ise 65 derece civarları.
3dmark timespy testinde 6819 puan aldım fakat testi uygulayan kullanıcıların geneli 7000-8000 arasında puan almış bunları incelediğimde işlemcilerinin genelde Boost modunda çalıştıklarını fark ettim benimki stok halinde çalışıyor.

Sorunuma gelirsek:

-Sistemde ilk test ettiğim oyun Arma 3 oldu 50 FPS aldım beklediğim bir sonuçtu akıcı oynayabiliyordum.
-Ikinci test ettiğim oyun CoD Warzone oldu bunda da ortalama 100-110 FPS alıyordum ve internetteki testlerle gayet paralel gidiyordu. (Kart %90 üstü kullanılıyor)
->BF v de 1080P Ultra ayarlarda oynadığımda FPS'in 60'ın yukarısına çıkmıyor ve droplar yaşıyorum. (Kartın kullanımı %70'lerde geziyor işlemci de yüksek seviyede)
-> GTA V'de de aynı sıkıntı söz konusu internetteki sistem testlerinde 90 100 FPS alınan oyun benim sistemimde 60 FPS'lerde geziyor ve droplar yaşıyorum.

Ek olarak ekran kartımda Coil Whine sıkıntısı var garantiye gidecek etkisi olduğunu düşünmüyorum fakat paylaşıyım sizlerle.
Darboğaz sorunu olabilceğini düşünüyorum 2600'ü 3600'e yükseltme düşüncem var şayet Hepsiburada 2600 iademi kabul ederse 14 günlük iade süremi sistemi toplayana kadar maalesef aştım.

İstediğiniz sistem bilgilerini veya oyun içi donanım performanslarını sizlerle paylaşabilirim.

R5 2600 2060'ı çok rahar besler

Herkese merhabalar.

Sorunuma gelirsek:

Böyle bir sistemde 60hz monitör kullanmak tüplü ferrariyi andırdı bi an bana.

Böyle bir sistemde 60Hz monitör kullanmak tüplü Ferrari'yi andırdı bir an bana.

Çok güzel söylemişsiniz. Ama ben ferrarime takılı tüpten çok memnunum. Sonuçta Ferrari'nin motorunda arıza varsa tüpü çıkartmanın ne mantığı var değil mi? Biz motorun sorununa odaklanalım. Teşekkürler.

Sisteminiz ile alakalı bir problemin olduğunu düşünmüyorum. Problem daha çok Windows kurulumundan ve ayarlarından olduğunu düşünüyorum. GameDVR ve Game Mode seçeneklerini kapatın. Enable or Disable Windows Game Recording & Broadcasting in Windows 10

Windows Security Center - App & Browser Control - Exploit Protection Settings - Program Settings kısmından oynamak istediğiniz oyunun .exeni belirleyin ve CFG(Control Flow Guard) özelliğini .exe için devre dışı bırakın. Eğer Geforce Experience açıksa mümkünse bunuda kapatın.

3. seçenek olarak da BIOS ayarlarından SMT özelliğini kapatın. (Bazı oyunlarda SMT fps droplarına sebep olurken bazılarında FPS'i yükseltebiliyor.) Deneme yanılma yöntemiyle bunu onaylayın.

Çok güzel söymeişsiniz. Ama ben ferrarime takılı tüpten çok memnunum. Sonuçta ferrarinin motorunda arıza varsa tüpü çıkartmanın ne mantığı var değil mi ? Biz motorun sorununa odaklanalım. Teşekkürler.
sorununuzu inceledim. İşlemcinin darboğaz yapması mümkün deil. Ekran kartı driverlerini mutlaka kontrol edin

Ryzen 2600 sana yeter sorunun yazılımsal bence. Ekran kartı driverlarını yeniden kur. Nvidia denetim masasından ayarlarını görüntüden performansa çekip dene bi

Arkadaşlar hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler.
Sorunum çözüldü.
İleride bu sorunla buralara gelecek arkadaşlar için yaptığım adımları sizlere sunmak istiyorum.
İlk olarak.

Sisteminiz ile alakalı bir problemin olduğunu düşünmüyorum. Problem daha çok Windows kurulumundan ve ayarlarından olduğunu düşünüyorum. Gamedvr ve Game mode seçeneklerini kapatın. Enable or Disable Windows Game Recording & Broadcasting in Windows 10

Windows Security Center - App & browser Control - exploit protection settings - program settings kısmından oynamak istediğiniz oyunun .exeni belirleyin ve cfg(Control Flow guard) özelliğini .exe için devre dışı bırakın. Eğer GeForce Experience açıksa mümkünse bunuda kapatın.

3. seçenek olarak da BIOS ayarlarından SMT özelliğini kapatın. (Bazı oyunlarda SMT FPS droplarına sebep olurken bazılarında FPS'i yükseltebiliyor.) deneme yanılma yöntemiyle bunu onaylayın.

Lanre adlı arkadaşımızın sıralamış olduğu adımları uyguladım. (Smt adımı hariç)
Akabinde sisteme önceki sistemde kullanmış olduğum ve Windows'u yüklediğim SSD'yi geçirerek sistemimi hayata geçirmiştim. SSD'ye de önceki sistemde iken format atmıştım.
Sorunu Driver'lerin sıkıntı çıkarabileceği söylendiğinden Driver Booster'ı Pro modeline yükseltip, tarama yaptım.
Ekran kartı driverinin güncel olduğunu söyledi fakat ben kaldırıp tekrar yükledim.
Pro modeli ile birkaç Driver daha güncellendi ve sonrasında sistemde bağlantısı olmayan aygıtların Driver'lerini sil seçeneği çıktı. (Sanırım SSD'yi yeni sisteme geçirdiğimde tekrar formatlamam daha sağlıklı olurmuş)
Bu seçeneğe tıkladığımda önceki sistemimdeki neredeyse tüm Driver'leri gördüm ve bunları temizlettim.

Ve şu an internetteki testlerle neredeyse birebir uyuşuyor sistem.

İyi forumlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı