Ryzen 5 2600 ve RX 580 sistem darboğaz mı yapıyor?

• Konuyu başlatan s3m1h
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 702

s3m1h

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda darboğaz olup olmadığını merak ettim ve CS benchmark yaptım yaptığımda değerler çok garip GPU kullanımı sürekli değişkendi bazen %1'lere 0'lara kadar düştü. Bu kadar büyük çaplı bir darboğaz olabilir mi yoksa bilgisayar kendisi mi öyle ayarlıyor, ben anlamış değilim. Ekran kartım ASUS RX580 8 GB OC, işlemcim Ryzen 5 2600 overclocklanmamış.
Bu arada Benchmark'ı yaptığım çözünürlük 4:3 1024:768 idi az önce 1080p'de bir daha Benchmark yaptım ve tekrar aynı şeyler oldu. CPU kullanımı %20, 21, 22 civarlarındayken, GPU kullanımı bir 100 oldu bir 0 oldu 50 oldu 60 oldu neden böyle oluyor? Bir problem falan mı var FPS düşmesi falan olmadı ama GPU kullanımı sürekli değişken ve arada çok büyük fark var. Nasıl çözerim, yeni bir kart alarak falan mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS düşmesi olmadıysa takmana gerek yok. Kullanım yüzdesi hatalı görünüyor olabilir. Aynısını RX 480 ile yaşamıştım. Ayrıca CS GO'da o çözünürlükte GPU kullanımının %100 olmasını beklemen hata. O kadar düşük çözünürlükte sistemin darboğaza girmesi normal.

FPS düşmesi olmadıysa takmana gerek yok. Kullanım yüzdesi hatalı görünüyor olabilir. Aynısını RX 480 ile yaşamıştım. Ayrıca CS:GO'da o çözünürlükte GPU kullanımının %100 olmasını beklemen hata. O kadar düşük çözünürlükte sistemin darboğaza girmesi normal.

Teşekkür ederim bilgilendirmen için çok sağol
Reis yavaş yavaş eskimeye başladı 580 hala para ediyorken darboğazla falan uğraşmayıp rx6600 a geçiş yapmanı öneririm.Performansı ikiye katlamış olursun.
burada degismesi gereken islemci mi ekran karti mi?

Teşekkür ederim bilgilendirmen için çok sağol

burada degismesi gereken islemci mi ekran karti mi?
Ekran kartı değiştirmen daha iyi olabilir. İşlemciyi değiştirince anakart değişecek masraf masraf masraf.Ama 580 güzel para ediyordur şu sıralar bi konu aç fiyat bilgisi al, rx6600 rtx3050 (gtx1660ti en kötü durumda) güzel şeçenek olabilir

Burada degismesi gereken islemci mi ekran karti mi?
Senin amacın CS'de yüksek FPS almaksa işlemci, AAA oyunlarda daha yüksek FPS almaksa ekran kartı değişimi daha mantıklı.

Ekran kartı değiştirmen daha iyi olabilir. İşlemciyi değiştirince anakart değişecek masraf masraf masraf. Ama 580 güzel para ediyordur şu sıralar bir konu aç fiyat bilgisi al, RX6600 RTX3050 (GTX1660 Ti en kötü durumda) güzel şeçenek olabilir
B450 falansa anakart değişimine gerek yok. Direk 3600, 5600X gibi işlemcilere geçebilir.

Senin amacın CS'de yüksek FPS almaksa işlemci, AAA oyunlarda daha yüksek FPS almaksa ekran kartı değişimi daha mantıklı.

B450 falansa anakart değişimine gerek yok. Direk 3600, 5600X gibi işlemcilere geçebilir.

B450 M.2 V2 Pro idi ekran kartım

cs valorant lol vb oyunlari oynuyorum sadece bu tarz oyunlar icin herhalde islemci daha oncelikli sanirim?

Teşekkür ederim bilgilendirmen için çok sağ ol.

Burada degismesi gereken islemci mi ekran karti mi?

Elindeki sat çok az bir para ile 3050 veya RX6600 alabilirsiniz ben şimdilik RX 5600XT kullanıyorum RX470'den geçmiştim gözlerime inanamiştim bence sende oyle yap elindeki işlemci aynısını bende kullanıyorum RTX 3050 bir Ryzen 5 2600 ile bir darboğaz goremezsin ancak RX6600 darboğaz yapar ama seni rahatsiz edecek kadar darboğaz yapmaz yani araştırıp hangisi senin bütçen yetiyorsa onu al seni gerçekten memnun eder her 2 kartta.

Geri
Yukarı