Ryzen 5 2600 yüksek sıcaklık

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sistemim boştayken ekteki değerleri göstermekte. Bu değerler normal mi? Termal macunuda yaklaşık 1 saat önce değiştirdim ve tam ayarında sürdüm. Sistemim RTX 2060 32 GB 3000MHz RAM Ryzen5 2600. Kasam Cougar Turret 700W 80+ Gaming USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa bu. Önde 3 adet içeri üfleyen var yukarıda 2 arkada 1 egzoz fan bulunmakta. OCCT ile test yaptım tam yükte 5 dakika 93 derece sabit şekilde çıkıyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    4,1 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
Stok soğutucu kullanııyorsan ve işlemci voltaj değerleri stok ise normaldir.
Stok soğutucu yeterli gelmiyor ve voltaj değerleri yüksek oluyor onu düşürebilirsin.
Bir de BIOS üzerinden CPB ayarını kapatabilirsin.
150-250 tl arası bandında önereceğiniz bir soğutucu varmı peki ? CPB auto'daymış disable ettim. 50 dereceden 46 dereceye düştü
Dış ortam gayet serin aslında 50 derece yüksek. Yükte 93 olması ise çok yüksek. Fanınızın tam oturduğuna emin misiniz? Ayrıca yük altında dediğiniz oyun oynamak gibi işlemler yaparken mi yoksa OCCT ile testten mi bahsediyorsunuz ?
OOCT testinden bahsediyorum.

150-250 tl arası bandında önereceğiniz bir soğutucu varmı peki ? CPB auto'daymış disable ettim. 50 dereceden 46 dereceye düştü

OOCT testinden bahsediyorum.
CPB'yi kapattığınızda performans kaybınız olur.
Ryzen işlemciler 95 dereceden sonra çalışma frekansı kısar ve 105 dereceye kadar kapanmaz.
Oyun içerisindeki değerleri MSI Afterburner ve HWINFO ile takip edin. Zaten oyunlarda 90'ı görmez.

Dilerseniz bu soğutucuyu alabilirsiniz. Hem ses hem de sıcaklık azalacaktır.

İşlemci soğutucu alana kadar CPB kapalı olarak kullanın. Kapattığınızda boşta oda sıcaklığı ve kasanızın hava akışı gibi etkenlere göre boşta 35-40-45 derece aralarında dolaşır. Stock soğutucu maalesef yetmiyor bu işlemcilere yüksek frekanslara yükselip alçaldığı için sıcaklıklarda sıçramalar oluyor hep CPB kapatmalısınız.

Geri
Yukarı