Ryzen 5 2600X CPU sıcaklık değerleri

Bugraaatm

Hectopat
Arkadaşlar geçenlerde Cyberpunk 2077 oynuyordum oyun yağ gibi akarken bir anda FPS düşmeye başladı. Hem de aynı sahnede. Ben de merak ettim ekran kartına baktım 50-55 derece arası gidip geliyordu gayet normal. Bir de işlemciye bakayım dedim. Core temp diye bir uygulama indirip sonuçlara baktım. Ne kadar doğru ölçtü bilmiyorum ama işlemci Max 82 dereceyi gördü (işlemci Ryzen 5 2600X, CPU clock Speed 4 GHz'lerde geziyordu). Bu değer bana pek normal gibi gelmedi. Sizce ne yapmalıyım? Sistemi daha yeni kurdum.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPB Kapat. Voltaj otomatik sabitlenir. 10-15 derece rahat düşüş alırsın. Ekstra kule tipi soğutucu veya kapalı devre sıvı soğutucu alabilirsiniz.

CPB Kapat. Voltaj otomatik sabitlenir. 10-15 derece rahat düşüş alırsın. Ekstra kule tipi soğutucu veya kapalı devre sıvı soğutucu alabilirsiniz.

Onu nereden kapatacağım? BIOS ekranım:

Az önce AIDA64 stress testine soktum ancak daha 2 dakika olmadan 87 dereceyi gördü işlemci tam yük altında bende testi durdurdum. AMD'nin kendi sitesinde benim işlemci için Max sıcaklık 95 derece olarak görünüyor ama bu değerler çok fazla bence.

Son düzenleme:
Onu nereden kapatacağım?
Az önce AIDA64 stress testine soktum ancak daha 2 dakika olmadan 87 dereceyi gördü işlemci tam yük altında bende testi durdurdum. AMD'nin kendi sitesinde benim işlemci için max sıcaklık 95 derece olarak görünüyor ama bu değerler çok fazla bence.
BIOS'a giriş yapıp kapatabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adımlar az çok aynı.
Deneyip yazayım buraya.
Az önce AIDA64 stress testine soktum ancak daha 2 dakika olmadan 87 dereceyi gördü işlemci tam yük altında bende testi durdurdum. AMD'nin kendi sitesinde benim işlemci için Max sıcaklık 95 derece olarak görünüyor ama bu değerler çok fazla bence.
CPB Veya Core Performance Boost "Auto" ayardadır. Onu "Disabled" seçeneğine alın. Sıcaklık düşecektir. Ben de Ryzen 5 3600 kullanıyorum aynı adımları yaptım 25 derece düşüş yakaladım.

BIOS'a giriş yapıp kapatabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adımlar az çok aynı.

CPB Veya Core Performance Boost "Auto" ayardadır. Onu "Disabled" seçeneğine alın. Sıcaklık düşecektir. Ben de Ryzen 5 3600 kullanıyorum aynı adımları yaptım 25 derece düşüş yakaladım.
Teşekkürler deneyip yazıyorum.

Çok teşekkürler 10 dakikalık test sonucunda işlemci 70 dereceyi geçmedi sağ olun cevabınız için. Bir de şu an için bir soğutucu takviyesi yapmalı mıyım yoksa bir süre 3.6 GHz hız yeterli olur mu?

İşlemcinin ömrünü uzatmış olursun, işlemci daha hızlı çalışır, çünkü sıcaklıkları az olur ve doğru frekanslarda çalışır. Soğutucu alıp 3.9GHZ'e sabitleyip işlemcinizin hem ömrünü kurtarıp hem de performans artışı yakalayabilirsiniz. Binevi overclock oluyor ama zaten Ryzen 5 2600 Turbo Frekans ile 3,9GHZ çalışabilen bir işlemci yani siz işlemci liminiti kullanıyorsunuz. Üstünü yapıp işlemciyi bozarsanız garantiniz aşırı overclocktan dolayı sonlanır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı