Ryzen 5 2600X İçin Soğutma Önerisi

Bugraaatm

Hectopat
Şu an kullanmakta olduğum kasa Gamepower Warcry, siz de biliyorsunuzdur kasanın hava akışı kötü ve AMD'nin stock soğutucusu işlemciyi soğutmaya yetmiyor. Tam yükte işlemci 2-3 dakikada 100 dereceyi geçiyor. Şu an işlemciyi otomatik overclock özelliği kapatıp kullanıyorum (Yani sondaki X takısının bir anlamı kalmadı.). Sizce işlemciyi oto overclock olmadan kullanmak mantıklı mı, yoksa işlemciyi tam performansta kullanmak için bir sıvı soğutma almalı mıyım? (Kasaya kule tipi hava soğutmalar sığmıyor.)

Not: Bir de şöyle bir sorum var, eğer sıvı soğutucu alacaksam 360 mm almak istiyorum çünkü kasanın 3 tarafında toplam 9 adet fan var ve üst tarafa 120-240 mm bir soğutucu alırsam kasanın bütünlüğü bozulur diye düşünüyorum. (Bunu radyatördeki fanların değişmediği düşüncesinden yola çıkarak söylüyorum, bu konuda çok bir fikrim yok. Eğer radyatördeki fanlar değişebiliyorsa şu an kullandığım fanları ona takabilir ve görüntü bozulmadan 120-240 mm kullanabilirim.)

Kusura bakmayın unutmuşum. 1500 TL'ye kadar çıkabilirim.

O bütçeye kasa ve soğutucu değişir.

O bütçeye kasa ve soğutucu değişir.

Kasayı değiştirmek gibi bir düşüncem yok. Sadece soğutucu alıp almama konusunda kararsızım. 4.2 GHz için soğutucu almalı mıyım ?

Kasayı değiştirmek gibi bir düşüncem yok. Sadece soğutucu alıp almama konusunda kararsızım. 4.2 GHz için soğutucu almalı mıyım ?

Alırsan iyi olur. Kasayı değiştirmeni şiddetle öneriyorum. Sıcaklıklara etkisi olacak. Bu bütçe içerisinde önerim işlemcini satıp, 3600 alıp, kasa ve soğutucu alman. Hepsine yetiyor. Ben aynı işlemciyi yakın zamanda 950 TL'ye sattım. 2500 TL bütçen oluyor. Bu bütçede 500 TL kasa, 500 TL soğutucu, 1700 TL işlemci alabilirsin. Anakartın iyiyse aldığın soğutucu ile 3600'e OC bile yaparsın.

Son düzenleme:
Alırsan iyi olur. Kasayı değiştirmeni şiddetle öneriyorum. Sıcaklıklara etkisi olacak. Bu bütçe içerisinde önerim işlemcini satıp, 3600 alıp, kasa ve soğutucu alman. Hepsine yetiyor. Ben aynı işlemciyi yakın zamanda 950 TL'ye sattım. 2500 TL bütçen oluyor. Bu bütçede 500 TL kasa, 500 TL soğutucu, 1700 TL işlemci alabilirsin. Anakartın iyiyse aldığın soğutucu ile 3600'e OC bile yaparsın.
PC'yi yakın zamanda topladım, zaten üniversiteler de açılıyor. Çok da uğraşmak istemiyorum. İşlemciyi sat, kasayı sat, yenilerini al topla, gözüme büyüyor. Zaten yeterli vaktim de fazla yok. İşemciyi bu haliyle kullansam, oto overclock haliyle ne kadar fark olur?

PC'yi yakın zamanda topladım, zaten üniversiteler de açılıyor. Çok da uğraşmak istemiyorum. İşlemciyi sat, kasayı sat, yenilerini al topla, gözüme büyüyor. Zaten yeterli vaktim de fazla yok. İşemciyi bu haliyle kullansam, oto overclock haliyle ne kadar fark olur?

Biraz fark olur. Aslında o soğutucu o işlemci için ucu ucuna yeterli. Kasanız çok kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı