Ryzen 5 2600X Isınma sorunu

2600x'te 1.4V değeri varsayılan ayarlarda normal, kendin el ile ayar yapabilirsin internetten biraz araştırarak, daha verimli olur. Ayrıca minimum sıcaklık değeri 39 derece görünüyor o da normal.

Sistem performansında işlemciyi %100'e ayarladığımda yani 1.42V kendi verdiğinde 1 tanesi 4.1 oluyor sanırım öyleydi. Witcher 3 ü ultrada açtığımda pcyi kapatmıştı ısınıp o nedendir peki?(ısıyı afterburnerda 80 derece 85 derece görmüştüm kasa alev almıştı bildiğimiz)
2600x'te 1.4V değeri varsayılan ayarlarda normal, kendin el ile ayar yapabilirsin internetten biraz araştırarak, daha verimli olur. Ayrıca minimum sıcaklık değeri 39 derece görünüyor o da normal.
Intel işlemcilerde çekirdeklerle üstteki koruma kapağı arasında dandik bir ısı macunu kullanılıyor bu yüzden çoğu güzel OC yapmak isteyen Intel kullanıcısı DELID işlemi yapmak zorunda kalıyor fakat AMD bize fabrika çıkışlı lehimli sunuyor ve Intel işlemcilere yapılan DELID işleminden bile daha kaliteli bir şey bu. Bunu hala bilmeyenler varsa da öğrenmeli artık... Isınan işlemcilerin tüm ortak noktası da dandik kasa... İşlemcinin suçu da değil. Yani bu konuda size katılıyorum AMD ısınmıyor aslında ısınan Intel.
Dandik kasa demişinizde hocam kasayı görmüyonuz mu?
3 fan önde 1 fan arkada var öndekiler içeri hava alıyor arkadaki egzoz fan misali işlemcinin fanından aldığı ısıyı dışarı atıyor daha ne yapacak bir kasa amudamı kalkacak? Kaldı ki ben şuanda varsayılan ayarlarda kullanıyorum bios'u falan bile sıfırladım yani. Sadece Denetim masasından işlemci gücünü %100 yaptığımda ısı sorunu yaşıyorum. 3-4 ay falan yapmadı yeni yapmaya başladı bu sorunuda.

Son düzenleme:
Dandik kasa demişinizde hocam kasayı görmüyonuz mu?
3 fan önde 1 fan arkada var öndekiler içeri hava alıyor arkadaki egzoz fan misali işlemcinin fanından aldığı ısıyı dışarı atıyor daha ne yapacak bir kasa amudamı kalkacak? Kaldı ki ben şuanda varsayılan ayarlarda kullanıyorum bios'u falan bile sıfırladım yani. Sadece Denetim masasından işlemci gücünü %100 yaptığımda ısı sorunu yaşıyorum. 3-4 ay falan yapmadı yeni yapmaya başladı bu sorunuda.
2700X ve stock soğutucu kullanıyorum. Oyunlarda 62 dereceyi geçmiyor. Masaüstünde 37-45 arası değişiyor. AIDA64 testi ile de 30 dakikada 76 MAX görüyor. 105W TDP'ye sahip bir işlemci ve stok soğutucu ile bu değerler. PBO, Core Boost vs. açık. Sizde Cooler Master var. Problem ya soğutucunuzda ya da kasada. Başka bir fikriniz var mı?

Güç performansına alıp aldıktan 10-15dk sonra dereceyi söyler misiniz bana?
Güç performansı yazmışım yanlışlıkla. Güç tasarrufu olacaktı o.
Yüksek Performans Moduna aldığımda Denetim masası- Güç seçenekleri- yüksek performans(yüksek güç tüketimi) olarak ayarladığımda. Boşta 60-65 oyun içinde 80-85 derecelere çıkıyor voltajda 1.44V civarı oluyor.
----
Kasada problem nasıl olabilir nasıl algılayabilirim olup olmadığını? Fanlar temiz tozsuz çalışıyor. Led kontrolcüsüde çalışıyor. Anakartın led kısmından işlemci fanınıda ekran kartı fanınıda kontrol edebiliyorum. Fan hızınıda. Standarta alınca ısınıyor iyice o ayarda. Hızı arttırınca fan devrini turbo yapınca düzeliyor ısısı. Macunu yeni değişti düzgünce oturduğundan emin oldum mastergel pro termal macun kullandım. Fan önceden daha az devirde normal soğutuyordu. Bi anda oldu bu sorun witcher 3 de zorladıktan sonra biraz. 2.gün böyle oldu.
Turboda maks 58 minimum 35 derece görüyor şuanda dengelide iken

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı