Ryzen 5 2600X overclock yapma

Ryzen serisi çok da overclock a yatkın değil maalesef.
4.2ghz den yukarısını değilde tüm çekirdekleri 4.2ghz e baz frekans yapsanız dahi oldukça fark edecektir. Bunun için BIOS içinden işlemci çarpan sayısını 42 yapın. İlk olarak voltaj otomatik kalsın. Öyle bir deneyin. Gerekirse voltaj ve frekans artırarak devam edersiniz, ama çok da ümitlenmeyin zira 2600x zaten overclock edilmiş 2600.

Malesef Arctic Freezer duo takamıyorum 1mm'den dolayı. Kasa 156mm'ye kadar hava soğutma destekliyor fakat Actic 157mm yüksekliğinde. Belki bir yolunu bulabilirim kastırarak falan ama emin değilim.

Soğutucu konusu doğru, 2600 ile gelen Wraith Stealth, 2600x ile gelen Wraith Spire, daha yüksek ve sanıyorum en altında bakır bir yuvarlak bölüm var.

Stok macun kullanmam hiç bir zaman, CoolerMaster Mastergel Nano kullanıyorum.
Nolur şu TDP konuşmasını bırakın, kesinlikle bilimsel ortak standardı olmayan bir kavram. Her markanın TDP kavramı farklı. İşlemciler düşük soğutucular yüksek çıksın diye ellerinden geleni yapıyorlar.
Ne aldığınızı/alacağınızı biliyorsanız birinden onay almanıza gerek yok. Alın deneyin paylaşın. 3.7den aşağıya throttle yapması zoruma gitti sadece.
Ya dostlar bu işin tutkulusuysanız zaten kendinize engel olamıyorsunuz, ben de biliyorum 2600X'in overclocklu hali olduğunu :) TDP konusuna gelecek olursak siz söyleyin o zaman başka hangi değerlere bakacağız? İnternette testlere bakmaktan başka ne opsiyonumuz var alıp deneyecek şansımız yok teker teker. Her test aynı koşulda değil onu da biliyorum, ama ne yapacağız? Her şeye bir kulp takmanın manası yok, sonuçta kendinizi motive edecek bir şey bulmanız gerekiyor bu işlemcide başka bir değerdir, oyunda fps'tir ne biliyim x bir konuda y değişkenidir. Bu konuda da TDP'ye bakacağız illa ki testlere bakacağız. Ayrıca siz de sıvı soğutma kullanıyormuşsunuz şimdi gördüm. Neye bakarak aldınız? Bence testlere bakarak aldınız.

3700 altına throttle yapıyor evet. BIOS sürümüm de güncel, düşünmüştüm BIOS konfigürasyonu bu throttle'a sebep olabilir diye ama değişmedi.

Ayrıca şunu demem gerekir, OC konusunda çok tecrübesiz değilim ilk overclock işlemini Q6600'a yapmıştım 2.66 GHz'den 3 Ghz'e çıkartmıştım o zaman deli gibi sevinirdik. Şu anda 4 Ghzleri beğenmiyoruz insanoğlu böyle işte. Ben burada sadece sizin yorumunuzu sordum, ekstra yermenize gerek yoktu :)

İyi sosyaller herkese.

Ya dostlar bu işin tutkulusuysanız zaten kendinize engel olamıyorsunuz, ben de biliyorum 2600X'in overclocklu hali olduğunu :) TDP konusuna gelecek olursak siz söyleyin o zaman başka hangi değerlere bakacağız? İnternette testlere bakmaktan başka ne opsiyonumuz var alıp deneyecek şansımız yok teker teker. Her test aynı koşulda değil onu da biliyorum, ama ne yapacağız? Her şeye bir kulp takmanın manası yok, sonuçta kendinizi motive edecek bir şey bulmanız gerekiyor bu işlemcide başka bir değerdir, oyunda fps'tir ne biliyim x bir konuda y değişkenidir. Bu konuda da TDP'ye bakacağız illa ki testlere bakacağız. Ayrıca siz de sıvı soğutma kullanıyormuşsunuz şimdi gördüm. Neye bakarak aldınız? Bence testlere bakarak aldınız.

3700 altına throttle yapıyor evet. BIOS sürümüm de güncel, düşünmüştüm BIOS konfigürasyonu bu throttle'a sebep olabilir diye ama değişmedi.

Ayrıca şunu demem gerekir, OC konusunda çok tecrübesiz değilim ilk overclock işlemini Q6600'a yapmıştım 2.66 GHz'den 3 Ghz'e çıkartmıştım o zaman deli gibi sevinirdik. Şu anda 4 Ghzleri beğenmiyoruz insanoğlu böyle işte. Ben burada sadece sizin yorumunuzu sordum, ekstra yermenize gerek yoktu :)

İyi sosyaller herkese.
Testlere bakın, model söyleyin o kadar. Herhangi bir değer vermenize gerek yok. "Corsair H100i" dendiğinde nasıl bir soğutma olduğunu biliyoruz, ancak XYZ TDP dediğinizde neyden bahsettiğinize dair hiçbir fikrim olmuyor, çünkü bütün firmalar "thermal design power"ı kafasına göre tanımlamış durumda. Hatta AMD'nin bir sürü tanımı var işine geleni seçiyor. Testlere bakarak seçicez tabi ki, kutuda yazan TDP değerine bakarak değil. Yermedim, bir ricada bulundum. Bunu bunu alırsam nasıl olur" diye soruyorsunuz ama ne alacağınız hakkında en ufak fikrim yok, çünkü TDP denen saçma bir "birim" kullanıyorsunuz. 240mm radyatör mü bu 120mm mi 360 mı kaç boyu me pompası ne hiçbir fikrim yok.

Testlere bakın, model söyleyin o kadar. Herhangi bir değer vermenize gerek yok. "Corsair H100i" dendiğinde nasıl bir soğutma olduğunu biliyoruz, ancak XYZ TDP dediğinizde neyden bahsettiğinize dair hiçbir fikrim olmuyor, çünkü bütün firmalar "thermal design power"ı kafasına göre tanımlamış durumda. Hatta AMD'nin bir sürü tanımı var işine geleni seçiyor. Testlere bakarak seçicez tabi ki, kutuda yazan TDP değerine bakarak değil. Yermedim, bir ricada bulundum. Bunu bunu alırsam nasıl olur" diye soruyorsunuz ama ne alacağınız hakkında en ufak fikrim yok, çünkü TDP denen saçma bir "birim" kullanıyorsunuz. 240mm radyatör mü bu 120mm mi 360 mı kaç boyu me pompası ne hiçbir fikrim yok.

Bunu alırsam nasıl olurdan ziyade ortalama alacağım ürün kalibresindeki değerlerin performansa etkisini sordum ama TDP konusunda size hak veriyorum tamam, ekstra ekstra uzatmanın manası yok kendi açımdan.

ML240L olabilir, Corsair H100i olabilir, 240mm'lik AIO bir çözüm düşünüyorum, kullandığınız Arctic çözümü de olabilir. Yani 230-250W TDP derken bunu demek istemiştim aslında markaların orta segment AIO 240mm soğutucuları. Teşekkürler tekrardan yanıt için.

Rica ederim, herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın gece geç saatte yazarken sinirli gözüktüm sanırım, özür dilerim. 2600 için 240mm herhangi bir AIO oldukça yeterli olacaktır 1.4V için de.

Şuan anakarttan override modeda 1,4 volt verdim ve ratioyu 42 yaptım tüm çekirdekler 4,2ghz de çalışıyor stabil 62 derceyi geçmiyor. Zaten amd bu işmecisi için 4,2 yi vaat ediyor ve 1,45 max volt demiş. Göründüğü kadar karmaşık değil arkadaşlar. Bu konuyu baştan okumanız tüm soru işaretlerini kaldıracaktır aklınızdaki. Şimdi sıradaki kafaya takılan soru; sistem boştaylen bu frakanslar 3.6 ghzye düşsün. Bunu nasıl yapacağız? :) ve arkadaşlar anakartınız otomatik ayarlarına güvenmeyin. Nasıl yani güvenmeyin derken diye sorarsanız demek istediğim şu; en iyi ayarları siz verebilirsiniz manuel olarak.

Son düzenleme:
@Tolga Samet Konuyu tamamıyla okudum fakat bu işlere yeni kol sıyırıyorum, o yüzden çok detaya ihtiyacım var. Aynı işlemci bende de mevcut. Sistemim şu şekilde;
  • AMD Ryzen 2600X
  • MSI B450M PRO-VDH Plus
  • 2x8 GB 3000 MHz Crucial Ballistix
  • Xigmatek 240MM sıvı soğutma
  • Xigmatek X-Power series 650W 80Plus PSU
Bu kadar detay gerekli mi işlemci overclocku için bilmiyorum ama bilmiyorum :) (eksik bir şey varsa ekleyebilirim)

4.2 işlemcinin kendi boost frekansı, bunu da rahat bir şekilde görüyorum zaten fakat ben daha fazla istiyorum, örneğin 5'e çıkaramaz mıyız? En başından nereden başlayıp nerelere girip neleri kurcalıyoruz, yardımcı olur musunuz? :)
Hocam konuyu açıyorum tekrar ama sistemi vatandan mı aldınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı