Ryzen 5 2600X sisteme 2. monitör taktıktan sonra kapanıyor

kogaoz

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar bugün kardeşimin eski monitörünü ikinci monitör olsun oyun oynarken bir yandan da yayın vs bakarım diye aldım. Bağlantısını yaptım, 2-3 saat yük altına sokmadan bir ekranda yayın video vs diğer ekranda ders notları hesaplama siteleri vs gibi kullandım herhangi bir sorun olmadı. Sonra oyuna girdim diğer ekranda yine yayın video benzeri devam ediyordu tık diye iki ekranda karardı, kasa hiçbir değişiklik olmamış gibi çalışmaya devam ediyordu fakat monitörler gitti, klavyenin ışıkları sönüp yandı. Reset atıp devam ettim kenara hemen bir görev yöneticisi açıp GPU değerlerini gözleyerek kapanmasını bekledim. GPU kullanımı %80-85 civarında sıcaklığı ise 70-75 derece civarlarında seyrederken yine kapandı. Bende ikinci monitörü söküp kenara koydum şu an yine standart kullanımıma döndüm. Fakat çift monitör kullanmayı istiyorum ve sorunun sebebini de merak ediyorum nasıl çözülür neden kaynaklanır bu problem?

Sistem:
Gigabyte B450 Aorus Elite
AMD Ryzen 5 2600X
Corsair Vengeance LPX 1x16 GB 3000MHz
Sapphire RX590 Nitro+ 8 GB
Seagate 1TB Barracuda 7200 RPM
Corsair Force MP510 240GB
Cooler Master Masterbox K500L 600W 80 Plus

Monitörler:
Philips 278E9QJAB-00 (Doğrudan HDMI ile bağlı)
Samsung SyncMaster 943NW (Kasadana HDMI çıkıyor -arada HDMI to VGA dönüştürücüsü var yaklaşık 10Cm'lik bir ucu kutu gibi bir kablo- monitöre VGA bağlanıyor)

Ek olarak biraz ışıklı oyuncu klavyesi + mouse bir de Bluetooth Dongle'ı var USB portlarına bağlı.

Sistemi şubat 2019 da parça parça alıp kendim birleştirdim o dönemden bu yana bir sorun olmadı. İkinci monitör olarak aldığım monitörü düne kadar kardeşim kullanıyordu. Bir de kasa PSU entegre olarak satın almıştım. Umarım bir çözüm vardır ama daha önemlisi sırf ikinci monitör sevdasına sisteme zarar vermemişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk ikisi ikinci monitör bağlıyken son ikisi tek monitör ile
Bugün başka bir monitör(msi mp242-hdmi bağlantı) ile denedim herhangi bir kapanma vs sorunu olmadı 3-4 saat aralıksız bir ekranda oyun diğerinde yayın video benzeri kullandım. Sorunun kaynağı kullandığım ikinci monitörmüş konuyu kapatıp rafa kaldırabilirsiniz teşekkür ederim

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    44,8 KB · Görüntüleme: 17
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 20
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    44,3 KB · Görüntüleme: 19
  • Adsız4.png
    Adsız4.png