Ryzen 5 2600X termal macun ve soğutucu tavsiyesi

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar. Öncelikle sistemimi belirteyim; Sistemim .
Aşağıda AIDA64 test sonucunu görebilirsiniz. Bunun sonucu olarak stok fanı ve termal macunu değiştirme kararı aldım. Ayrıca kasa içi temizliği için de hava kompresörü sipariş ettim. Minimum temas benim için önemli.
Aylığımı yakın zamanda alacağım 500 TL maksimum bütçem var.
CPU soğutucu olarak bunu almayı düşünüyorum. içinden termal macun çıkıyormuş ama kalitesinden şüpheliyim. Bu sebeple termal macun olarak da Arctic MX4 almayı düşünüyorum.
Görüşlerinizi bekliyorum. Sağlıcakla kalın.

Screenshot_4.png

Hocam daha önce hiç soğutucu takmadım. Ayrıca sistemi de Vatan'dan topladım. Çok büyük bir sorun teşkil eder mi?
Ayrıca bu soğutucuya alternatif var mı daha ucuz olarak?

Soğutucunun montajı çok basit. Sorun teşkil etmez yani. Başka soğutucu öneririm ama, vereceği performans sizi tatmin etmez. Attığım soğutucu çok güçlü ve tam bir F/P ürünü.
Yani aylığımı direkt olarak harcamak istemedim açıkçası. :D
Bu önceliğim olacak fakat farklı bir öneri de yaparsanız memnun olurum. Bir de sorum var, soğutucu montajında kasadan ana kartı çıkarmam gerekiyor mu?

Stok soğutucuyu söküp, kule tipi takacağınız için evet ana kartı sökmeniz gerekebilir. Kasa havalandırmanız kötü değil ise stok soğutucu ve kaliteli bir termal macun fazlasıyla fark ettirir. Aciliyetinizi de ortadan kaldırır. Arkadaşımın sisteminde stok soğutuculu olarak, macunu master gel maker kullanarak kurduk. Sıcaklık 10 derece fark etti. R7 işlemcisi var kendisinin.
BIOS ayarlarında CPU Core Boost özelliğini devre dışı bırakıp, çarpanı 40x girerseniz sıcaklığın fazlaca düştüğünü görebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı