Ryzen 5 2600X vs Ryzen 5 3600

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
Yaklaşık 1 hafta kadar önce yeni bilgisayar topladım. İşlemciyi Ryzen 5 3600 seçmeme rağmen toplayacak kişi bu anakart uymayacak dedi bu işlemciye. Ben MSI B450M anakarta destek çıktığını söyledim, onlar da öyle söyledi BIOS update gerekecek dediler, biz yapmıyoruz teknik destek yapıyor dediler. O anlık dalgınlığıma geldi galiba pek bir şey demedim, 2600X yazdık işlemciye. Ancak aldıktan sonra nasıl bir hata yaptığımı fark ettim. Çok büyük bir problem değil ancak aynı fiyata daha yeni nesil bir parça almak varken eski nesil aldık. Araştırdım biraz Ryzen 5 3600 performans konusunda önde tabii ki. Sizin düşünceleriniz neler acaba, çok problem yaşar mıyım?

Vatan mağazasından aldım işlemciyi, iade etmek için götürdüm yanlış bilgilendirme yapıldı dedim, birkaç açıklama yaptılar. Sonrasında mağazadan yani webden olmayan alışverişlerde ve bu tarz parçaların değişiminde biraz zorluk oluyor dediler. Uğraşmak istemedim eve döndüm ancak içimde bir ukte kalmadı da değil. Götürüp değiştirmeleri için ısrar mı etmeliyim, tecrübesi olanlar varsa paylaşabilir mi acaba. İki işlemci arasındaki performans problemi hakkında da fikirleriniz varsa memnun olurum.

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim, açıkçası kesinlikle stokları bitirmek için yaptıklarını düşünüyorum keşke kendimi toparlayıp o anda söyleseydim de baştan girmeseydik bu işe. İşlemci çok fazla kullanılmadı ancak üstünden 1 hafta geçti ve sonuçta kutusu açılmış bir ürün. Kullanmadan anlayamayız tabi ama bana verdikleri cevap "kutusu açılıyor sonuçta kullanılıyor, bunu sonra müşteriye kullanılmamış gibi satmamız da olmaz" gibisinden bir geri dönüştü. Yani bu işlemciyi geri verip üstüne 40 lira farkla yeni bir şey almak istiyorum bu açıdan düşünüyorum ancak yaparlar mı gerçekten şüpheli. Aslında bu işleri az çok biliyorum hakimim ancak artık canıma o kadar tak etmişti ki alıp kurtulmak istedik. İşlemcide hata yaptık maalesef. Yarın gidip deneyeceğim tekrar.

Sakin müşteriler Türkiye'de idare edilebilecek kısma alınıp ilgilenilmiyor gidip dükkanı dağıt o zaman değiştirirler ancak bundan anlıyorlar. Hakkını kullanmazsan saçmalamış olursun kabul etmezlerse Tüketici Hakem Heyetine git.

Benim eve kargo ile gelen C27HG70'in hasarlı gelmesine karşılık, servis önce kem küm etmeye başladı. Sonrasında ben; kesin kargo şirketi de Viktor R3znov bu cihaza 3.400 lira vermiş, aman gözümüz gibi bakalım diyorlardır. Kargo şirketlerinin kutuları nasıl taşıdığını bilmiyor musun? Bu ekranların içerisinde likit kristaller var ve ekranı cam değil. En ufak darbe ve sağlam bir sarsıntıda hasar almaları içten bile değil. Sen bu köpüklerin mukavemeti kaç, biliyor musun? dedim. Köpük olunca darbe almayacak diye bir şey yok. O da sesini çıkaramadı ve onay verdi.

Dünyada nerede olursa olsun, hakkını aramayanı ezmeye çalışırlar. Hele ki söz konusu Türkiye ise...

O yüzden diyorum ya, Alem çakal olmuş.

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim, açıkçası kesinlikle stokları bitirmek için yaptıklarını düşünüyorum keşke kendimi toparlayıp o anda söyleseydim de baştan girmeseydik bu işe. İşlemci çok fazla kullanılmadı ancak üstünden 1 hafta geçti ve sonuçta kutusu açılmış bir ürün. Kullanmadan anlayamayız tabi ama bana verdikleri cevap "kutusu açılıyor sonuçta kullanılıyor, bunu sonra müşteriye kullanılmamış gibi satmamız da olmaz" gibisinden bir geri dönüştü. Yani bu işlemciyi geri verip üstüne 40 lira farkla yeni bir şey almak istiyorum bu açıdan düşünüyorum ancak yaparlar mı gerçekten şüpheli. Aslında bu işleri az çok biliyorum hakimim ancak artık canıma o kadar tak etmişti ki alıp kurtulmak istedik. İşlemcide hata yaptık maalesef. Yarın gidip deneyeceğim tekrar.

Sen de diyeceksin ki; internetten iade aldığınız ürünleri ne yapıyorsunuz? Onları müşteriye satmıyor musunuz? Tüm cihazlar kutulanıp, tekrardan bizlere satılıyor. Senin internetten aldığın cihazı 14 günde, mağazadan aldığın cihazı ise 7 günde sorgusuz sualsiz iade etme hakkın var.

Baktın yine yola gelmiyorlar, o zaman yetkiliye de ki; adını ve soyadını belirterek, THK'ya gidip beni mağdur ettiğini ve ürün hakkında beni bilgilendirmeden, bana kakaladığını belirterek, şikayette bulunacağım. Aynı zamanda avukatımla görüşerek, maddi ve manevi tazminat davası açacağım de ve bunu herkesin önünde yap.

Sorunlu olduğunu söyle, oyunlarda takılma yapıyor vs de, başka türlü uğraştırırlar. Ben daha önce bu şekilde anakart iade etmiştim, gerçekten bozuktu onda bile biraz uğraştırdılar en son müdürle görüştüm ve bana alış veriş çeki verdi, 3-4 ay sonra başka ürün aldım. İşlemci ile çok uğraşacaklarını sanmam bence hemen değiştirirler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı