Ryzen 5 2700X ve RX 580 takılma ve donma sorunu

Wintrack

Decapat
Sıfırdan topladığım PC'de çoğu zaman takılmalar meydana geliyor. Takıldığında 15-20 saniye donuyor ve sonra kendine geliyor.

Sistem özellikleri:
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X Eight-Core Processor 3.70 GHz
  • Ekran Kartı: MSI Radeon RX 580
  • RAM: Corsair Vengeance DDR4
  • Anakart : MSİ B350 Tomahawk ARCTIC
  • PSU : Stallion 600w 80+ Bronze
Ek olarak;
1.5 aydır böyle kullanıyorum. Bazen Chrome'da da önbellek bekleniyor yazısı gelince takılmalar oluyor. İki farklı sistem kurdum biri SDD'yi diğeri HDD'ye ikisinde de aynı sorun devam etmekte. Memtest86'da da RAM sorunsuz çıktı.

Sizce sorunun kaynağı nedir?

Takılmalar devam ediyor. Bugün yine 15 saniyeliğine kitlendi ve mouse hareket ettirken bip bip diye sesler gelmeye başladı.
Ekran kartı ya da Hard diskte sorun var diye düşünüyorum. RAM ler testi geçmiş, onlar sağlamdır büyük ihtimalle.
Driver sorunudur umarım. Format atıp temiz kurulum deneyin, bunu önceden yaptıysanız eğer, Bad sector testi tapın, bunu ısrarla söylüyorum ama görmemezlikten geliyorsunuz.
Bad sector testinde de sorun yoksa ekran kartını başka bir sisteme takıp test edin, furmark ve benchmark testlerine bakın.
Sorun yoksa PSU ya bakın.
PSU eski ise bir ihtimalle ondan da kaynaklanabilir.
Anakart’da yapar. Tek tek deneyerek sorunu bulmak lazım. Açılışta sorunsuz açılıyorsa anakart olma ihtimali düşük.
Kolay gelsin

Son düzenleme:
Ben geçen gün bu sorunun Ryzen işlemciler nedeniyle olduğunu gördüm. Windowsu optimize edince düzeliyormuş. Çözümü YouTube’tan bulabilirsiniz.

Hocam 1-2 gün önce forumda bir arkadaşın başlığına atmıştım. Benim mesajlarıma bakarsanız bulabilirsiniz. Şu an mobil olduğum için bakamıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı