Ryzen 5 3500 ve RX 5600 XT darboğaz sorunu

shyzeq

Hectopat
Oyunlarda nedense drop sorumu yaşıyorum darboğaz olmaz dediğim bir sistemde. Darboğazı halledebilmek için önerileriniz neler acaba? Normal de Ryzen 5 3500 o kadar önerilmiyor da bu kadar olacağını düşünmedim. 🙂

Not: İşlemci değişikliği için öneri yapmayın şu an alabilecek durumum yok.

Oyunlarda nedense drop sorumu yaşıyorum darboğaz olmaz dediğim bir sistemde. Darboğazı halledebilmek için önerileriniz neler acaba? Normal de Ryzen 5 3500 o kadar önerilmiyor da bu kadar olacağını düşünmedim. 🙂

Anakartınız b450 serisiyse overclock yapabilirsiniz.

Bu sistemde takılma ve kasma olmaması lazım. Güç seçeneklerinde AMD Ryzen Balanced seçili mi ? Güç tasarrufu seçeneği seçiliyse işlemci tam güçte çalışmıyor. Belki ondan olabilir.

1.jpg

Oyunları ultrada oynayarak deneyin. Eğer devam ediyorsa Virtual Super Resolution 2K çözünürlük ile tekrar deneyin.

Ryzen 3500 sadece 6 çekirdek olduğu için öyle oluyor dostum.
Ayarları ne kadar arttırabiliyorsan arttırman gerekli işlemci kullanımı düşecektir.

Bu sistemde takılma ve kasma olmaması lazım. Güç seçeneklerinde AMD Ryzen balanced seçili mi? Güç tasarrufu seçeneği seçiliyse işlemci tam güçte çalışmıyor. Belki ondan olabilir.

Eki Görüntüle 690473

O ayarı görmemiştim fakat biraz daha kurcalarım. Ve yüksek performansa almıştım.

Oyunları Ultra'da oynayarak deneyin. Eğer devam ediyorsa Virtual Super Resolution 2K çözünürlük ile tekrar deneyin.

O ayarı da denedim.

Anakartınız B450 serisiyse overclock yapabilirsiniz.

Evet B450M anakart kullanıyorum deneyebilirim fakat ne kadar yapmam ve ayarlarını nasıl yapabiliceğimi bilmiyorum.

Darboğaz derken ne kadar. Kullanım ve sıcaklık değerlerini atar mısınız? Çünkü bu normal değil.

Şu an bilgisayar başında değilim fakat örnek Fortnite oyununda CPU %100 iken GPU %60-80 arası gezıliniyordu. Size atmaya çalışacağım.

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz.

1920X1080 çözünürlük.

Ryzen 3500 sadece 6 çekirdek olduğu için öyle oluyor dostum.
Ayarları ne kadar arttırabiliyorsan arttırman gerekli işlemci kullanımı düşecektir.

Arttırdım fakat pek değişen bir şey olmadı. Acaba ekran kartının saat değerlerini düşürsem darboğaz azalabilir mi?

Geri
Yukarı