Ryzen 5 3600 ısınma sorunu

Melih Taha Duran

Femtopat
Merhabalar ben Ryzen 5 3600 kullanıyorum, belki bilen bilir sorunlu (herhalde) baktığımda stok soğutucu bunu besleyemiyor dediler değiştirdim ve Coolar Master Air MA410P aldım.

İçinde termal macun ile geldi değiştirdim, ama gene sorununu bulamadım, şu anda discord Ryzen işlemci uygulaması ve opera açık ve 45 47 derecelerde sürüyor ve havadan herhalde diye düşünebilirsiniz. Yardım eder misiniz? Bıktım başka işlemci alıcak param yok ve bu bilgisayarı geçen ay aldım.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-07-24 221733.png
    Ek Açıklama 2020-07-24 221733.png
    20,5 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim soğutma normal bende de aynı işlemci var. Stok fan ile stress testlerinde 95-100 görüyordum. Şu an sıvı soğutma ve manuel OC ile 80 görüyorum. Boşta ise şu an 41 derece.

Arkadaşlar gerekenleri söylemiş ama tekrara düşmeden bir iki eklemede ben yapmak istiyorum. İlki ; Üst düzey bir AMD yetkilisinin yaptığı bir açıklamaya göre Ryzen işlemcilerin ısınması normal. 3600 güçlü bir işlemci olduğu için ne yaparsan yap çok fazla soğutamazsın yani boşta 20-30 derecede falan tutamazsın buna paralel olarak yük altında 45-55 arasıda tutamazsın ancak çok güçlü sıvı soğutmalar ile olabilecek bir durum bu. Tabi işlemcinin bazı özelliklerini kısmaz isen. İkinci olarak ; Bu işlemciler sıcak çalışmaya programlı işlemciler oldukları için bahsettiğin sıcaklıklar hiç bir sorun çıkarmaz. Lütfen artık kağıt muamelesi yapmayalım şu işlemcilere.

Yeni konular

Geri
Yukarı