Ryzen 5 3600 çok ısınıyor

mr1109

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 1.5 ay önce Ryzen 5 3600 işlemcili ve Sapphire Nitro+ 5700 XT ekran kartı olan bir sistem topladım fakat işlemcimin daha bilgisayarı açar açmaz bile sıcaklığının 50-60 derecelerde gezdiğini gördüm, bazen 40'a düşüyor bir anda tekrardan 60'a çıkıyor, o sırada da CPU fan hızı yavaşlayıp tekrardan hızlanmaya başlıyor falan sinirlerimi bozmaya başladı :D bunun sebebi nedir? BIOS'a girip voltajına bakayım dedim 1.350 - 1.400 civarında hep, düşürmeyi denedim ama nasıl yapılacağını bilmediğimden pek de bulaşmak istemedim, yardımcı olursanız sevinirim. Bütün güncellemeler yapılı şu anda.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600 konusunda bilgim yok. Ama 2 adet R5 2600x + GTX1070TI işlemcili kasa topladım. Soğutma dışında tüm donanımlar aynı. Bende Dark AquaForce W242R var, arkadaşa topladığımızda stok fan. Aynı oyunu oynuyoruz, benim maks 49-50 derece, arkadaşın 70lerde geziyor.

Belki fikir verir diye yazdım. Soğutucunuzu değiştirin.

Bu CPB nasıl kapatılıyor ben bulamadım da BIOS ayarlarında. Bir de önerdiğiniz bir fan var mı max. 200 TL'lik?

Hocam kendi sistemimde de stok soğutucu kullanıyorum. Daha önce farklı bir soğutucu almadığım ve araştırmadığım için soğutucu konusunda tavsiye veremeyeceğim. Şu anda BIOS'a girip bakamıyorum ama böyle bir konu buldum, bir arkadaş söylemiş nerede olduğunu.

İntel işlemciyle karıştırmayın bu işlemcinin hangi voltaj aralığında çalıştığına bakarsanız normal olduğunu göreceksiniz.
Bu alınabilir.

Merhabalar, yaklaşık 1.5 ay önce Ryzen 5 3600 işlemcili ve Sapphire Nitro+ 5700 XT ekran kartı olan bir sistem topladım fakat işlemcimin daha bilgisayarı açar açmaz bile sıcaklığının 50-60 derecelerde gezdiğini gördüm, bazen 40'a düşüyor bir anda tekrardan 60'a çıkıyor, o sırada da CPU fan hızı yavaşlayıp tekrardan hızlanmaya başlıyor falan sinirlerimi bozmaya başladı :D bunun sebebi nedir? BIOS'a girip voltajına bakayım dedim 1.350 - 1.400 civarında hep, düşürmeyi denedim ama nasıl yapılacağını bilmediğimden pek de bulaşmak istemedim, yardımcı olursanız sevinirim. Bütün güncellemeler yapılı şu anda.
CPU ne kadar yüke binerse fan hızı okadar artar onda anormal bir durum yok 60 derece sıcaklık ise çok abartılacak bir durumda değil açıkcası

Hocam aynı işlemci bende de var ve stock voltaj değerlerinde efsane voltaj çekiyor onu düşürmen lazım. Bugüne kadar 4.1 ghz de 1.27 voltta stabil çalıştırmayı başardım ama bende 120mm sıvı soğutma var. Tabiki sen oc yapma ama undervolt yapman lazım voltaj dalgalanması yüksek seviyede

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı