Ryzen 5 3600 ısı değerleri yüksek

Acnkrc

Picopat
Herkese merhaba;

PC alalı daha 1 hafta olmadı Ryzen 5 3600 seçimi yaptım, FreeDOS olarak aldım Windows'un kendi sitesinden oluşturduğum USB ile kurulumu gerçekleştirdim ( kurulum yapmadan BIOS sürümünün son sürümünü güncelledim)... Hatasız bir kurulum olduğunu düşünüyorum. Fakat sonrasında birçok arkadaşın belirttiği gibi ısının yüksek olduğunu düşündüm. Boş haldeyken 50 60 dereceler arası, oyun esnasında 95'lere kadar çıkıyordu BF5 ve CoD Warzone. Daha sonra birçok kullanıcının önerdiği şekilde manuel olarak değer verdim Ryzen Master'dan.3.9GHz ve 1.3 voltage olarak ayarladım çok fazla bir değişim olmadı gibi geldi belki doğru bir değer değildi verdiğim. Daha sonrasında bu ayarlarla Prime 95 testi yaptım ve 110 dereceye kadar çıkıp kendini kapattı...Son olarak "Core performance Boost" u kapattım ve her şey çok güzel oldu oyunlardaki FPS değişmedi sıcaklıklar gayet normal seviyelerde. İllaki performance düşüşü olur fakat bu benim kullanım amacımla çakışacak şekilde gelmedi bana...Sizlere soracağım soruda. Bu yaşadıklarım ne kadar normal?

İşlemci: Ryzen 5 3600(stok fan)
Anakart: MSI B450M-A PRO Max.
Ekran kartı: MSI 2060S super Ventus.
RAM: Corsair 16 GB 3000MHz.
Toshiba M.2 SSD 500GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok normal. Stok soğutucu ile CPB açarsanız o sıcaklıkları bu sıcak havalarda görmek normal. CPB’siz oyunlarda fps düşüşü performans kaybı yaşarsınız ama bu sizi etkilemiyorsa devam. Etkiliyorsa bir soğutucu alıp öyle kullanmanızı tavsiye ederim.

Hocam ben 4.1 ghz 1.15v olarak değiştirdim ayarları epey sıcaklık düşüşü de gözlemledim. Fakat herhangi bir zararı vs olur mu bunun bilmiyorum. Uzun süre bu ayarlarda kullanıp stabilizasyon sorunu var mı öğrenmiş olurum.

Hocam ben 4.1 ghz 1.15v olarak değiştirdim ayarları epey sıcaklık düşüşü de gözlemledim. Fakat herhangi bir zararı vs olur mu bunun bilmiyorum. Uzun süre bu ayarlarda kullanıp stabilizasyon sorunu var mı öğrenmiş olurum.
Zararının olması söz konusu değil, mavi ekran vermiyorsa istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, mavi ekran verirse de bir tık arttırırsın ta ki vermeyene kadar. @Acnkrc sen de 4.1 ghz 1.15v dene, 1.15v'da 4.1ghz ile stabil çalışıyorsa senin verdiğin 3.9ghz için 1.3v çok fazla değer.

Stabilite testi yapmanız şart. OCCT ile 1 saat cinebech kaç skor veriyor vs ? 4.1 1.15 çok güzel bir değer eğer sorunsuz çalışırsa işlemcinin silikonlar altından olmalı Prime %100 hata vereceğini düşünüyorum o değerde ama bence bir test etmenizde yarar var.

Stabilite testi yapmanız şart. OCCT ile 1 saat cinebech kaç skor veriyor vs? 4.1 1.15 çok güzel bir değer eğer sorunsuz çalışırsa işlemcinin silikonlar altından olmalı Prime %100 hata vereceğini düşünüyorum o değerde ama bence bir test etmenizde yarar var.

4 Kere üst üste Cinebench testi yaptım sıkıntı vermedi. Prime95 ile de 3-4 dakika kadar test edebildim çünkü sıcaklıklar CPB kapalı olsa bile fırlıyor ve zarar vermek istemiyorum işlemciye.

Yani prime95te kapanması normalmidir?

Stok fanla kullanıyorsun 1.15v'da stabil kullanılabiliyorsa 1.30'da çalıştırmanın mantığı yok, aradaki 0.15v ciddi bir değerdir, sıcaklığı önemli derecede etkiler. O yüzden voltajı düşürün, korkmayın bunu kaç kere daha söylemeliyim bilmiyorum ama işlemcinizi bozamazsınız, işlemcinizin ömrü sandığınızdan kat kat fazla, bakın bugün 15 senelik core 2 işlemciler bile taş gibi çalışıyor, bilgisayar işlemcisi görebileceğiniz en sağlam elektronik parçalardan biridir.

Yeni konular

Geri
Yukarı