Ryzen 5 3600 ısınıyor

Brnnn.0

Centipat
Yer
Adana
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 1500x - RX570 8GB - 8GB CORSAİR 3200MHZ 8GB HYPERX FURY 3200 MHZ - 500W RAMPAGE PSU - XİMATEC KASA - 120+240 SATA3 SSD
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar yakın zamanda Ryzen 5 3600 aldım. Fakat bu işlemci fazla ısınıyor ve buna çözüm bulamıyorum. Kalın bir AMD stok Fan'a sahibim, ve aynı şekilde kasaya yeni bir fan taktım ve bu yüzden 500 wattlık PSU gücü yetersiz kalıp CPU fanı yavaş mı çalışmaya başladı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU fanının yavaş çalışması söz konusu değil. Evet bazı işlemcilerin silkikon kalitesi nedeniyle aynı modeldeki diğer işlemcilerden daha fazla ısınması durumu yaşanıyor. Kullandığınız macun ve soğutucuyu doğru monte edebilmeniz önemli. Çok sorun yaşarsanız en basitinden bir kule tipi soğutucu bile stok soğutucudan çok daha iyi bir performans verebiliyor. Ayrıca işlemci değiştirdiğiniz zaman BIOS'unuzu da güncellemenizi öneririm.

CPU fanının yavaş çalışması söz konusu değil. Evet bazı işlemcilerin silkikon kalitesi nedeniyle aynı modeldeki diğer işlemcilerden daha fazla ısınması durumu yaşanıyor. Kullandığınız macun ve soğutucuyu doğru monte edebilmeniz önemli. Çok sorun yaşarsanız en basitinden bir kule tipi soğutucu bile stok soğutucudan çok daha iyi bir performans verebiliyor. Ayrıca işlemci değiştirdiğiniz zaman BIOS'unuzu da güncellemenizi öneririm.

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ufak bir araştırma sonucunda işlemcinin Turbo Boost'u açık olduğunu fark ettim, kapattığımda sıcaklık değerli şimdi 20-30 derece civarında düştü. meğerse bundan kaynaklıymış teşekkürler.

Arkadaşlar yakın zamanda Ryzen 5 3600 aldım. Fakat bu işlemci fazla ısınıyor ve buna çözüm bulamıyorum. Kalın bir AMD stok Fan'a sahibim, ve aynı şekilde kasaya yeni bir fan taktım ve bu yüzden 500 wattlık PSU gücü yetersiz kalıp CPU fanı yavaş mı çalışmaya başladı acaba?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu bir izle kardeşim, undervolt yaparak işlemci sıcaklığını düşürüyor aynı zamanda OC de yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı