Ryzen 5 3600 ısınma sorunu

Senato

Kilopat
Ryzen 5 3600 işlemcim boştayken 45-50 derece arasında çalışıyor. Az bir yükte sıcaklık artması ve çok dengesiz çalışma sıkıntısı var. Fan sürekli çok hızlı bir şekilde çalışıyor. Sonra yavaşlıyor tekrar aniden hızlanıyor. Bunlar olurken masaüstünde işlem yapmıyorum.

BİOS'tan herkesin önerdiği CPB kapatınca dengesiz çalışma sorunu düzeliyor ancak ısınma yine var. Kasanın yandaki camını açıp kasanın 4 fanını son hızda açtım. Kasanın içi ciddi anlamda soğuyor. Ancak işlemci yine sıcak. Voltajı düşürme de yaptım sorun düzelmedi. Bir dengesizlik var. Sorun anladığım kadarıyla bir çok kişide var.

Oyunlarda ekran kartı maksimum 65-70 oluyor. Birde ekran kartının akıllı fanı olduğu halde işlemci kadar ısınmıyor. 60 dereceyi geçmeden fanlar dönmüyor. İşlemci ise mesela CS GO'da 80-88 derece oluyor. Bir defa CS GO oynarken PC kapandı. Neden bilmiyorum ama sıcaklıktan dolayı olabilir.

Çözüm olarak işlemciyi söktüm macunun resmen yok olduğunu çok az kaldığını gördüm. Macun fanın kendisinde hazır sürülü olarak gelen macundu. Sonra yeni macun aldım dikkatlice sürdüm. Belki macundan dolayıdır diye ancak sıcaklık yine düzelmedi. Tekrar işlemciyi söktüm yine macun azalmıştı.

Bu ısınmaya bir çözüm yok mu? Ne yapacağım bilmiyorum.

Anakart: MSİ b450m A PRO MAX

Bence uygun fiyatlı bir hava soğutma alabilirsiniz.

İmzamda bulunan sistemi topladım. Stok soğutucu kullanıyorsanız bu sıcaklık değerleri normal. @F4tihh arkadaşımızın önerdiği "Arctic Freezer 34 eSports Duo" soğutucuya geçiş yaparak ve PBO özelliğini kapatarak boşta 25 derecelere kadar düşürdüm. Tavsiye ederim.

İmzamda bulunan sistemi topladım. Stok soğutucu kullanıyorsanız bu sıcaklık değerleri normal. @F4tihh arkadaşımızın önerdiği "Arctic Freezer 34 eSports Duo" soğutucuya geçiş yaparak ve PBO özelliğini kapatarak boşta 25 derecelere kadar düşürdüm. Tavsiye ederim.
Son çare soğutucu almak ama işlemciye o kadar para verip birde soğutucuya 330 TL vermek işime gelmiyor açıkçası.

Stok fan sistem boştayken 50 derece yapmamalı. Masaüstünde bir yere tıklıyorum sıcaklık birden 55-60 oluyor. Bu fan kötü olabilir ama sistem boştayken en kötü fanı koy yine sıcaklık o kadar artmaz.

İşlemci ile ilgili bir sıkıntı var galiba. Her 3600 alan soğutucu alacaksa AMD kutulara soğutucu koymasın bence.

Kasanızın hava sirkülasyonundan da kaynaklanıyor olabilir.

Ben size soğutucu almanın yolunu söyleyeyim : Yetişkin bir bireyseniz ve maaş alıyorsanız her gün kenara 10 TL atarak ay sonu soğutucuyu alabilirsiniz (Tabii fiyat fırlamaz ise)

Kendimden örnek vermem gerekir ise 5 günlük harçlığım 15 TL. Her gün 10 TL sini yemiyorum, cüzdanıma koyuyorum. Baya bir biriktirdim. İlk parçadan başlayıp toplayacağım kasayı.

Sıcaklık değerleri inşallah gönlünüze göre olur :)

Son çare soğutucu almak ama işlemciye o kadar para verip birde soğutucuya 330 TL vermek işime gelmiyor açıkçası.

Stok fan sistem boştayken 50 derece yapmamalı. Masaüstünde bir yere tıklıyorum sıcaklık birden 55-60 oluyor. Bu fan kötü olabilir ama sistem boştayken en kötü fanı koy yine sıcaklık o kadar artmaz.

İşlemci ile ilgili bir sıkıntı var galiba. Her 3600 alan soğutucu alacaksa AMD kutulara soğutucu koymasın bence.
Stok fanlar malesef böyle. PBO kapatmayayım, işlemci 4.2 GHz olduğunda bile sıcaklık artmasın derseniz pek mümkün olmuyor. Zaten 3. nesil Ryzen işlemcilerde kronik diyebileceğimiz anakartın fazla voltaj vermesi olayı var. Bu "sorun" da PBO kapatılarak çözülebiliyor. Ayrıca sizi çok iyi anlayabiliyorum, sistemimi kurduktan sonra 1.5-2 ay sadece bu ara gaz verir gibi fanların hızlanmasıyla uğraştım. Şu anlık tek çözümün bu olduğunu söyleyebilirim.

Kasanızın hava sirkülasyonundan da kaynaklanıyor olabilir.

Ben size soğutucu almanın yolunu söyleyeyim : Yetişkin bir bireyseniz ve maaş alıyorsanız her gün kenara 10 TL atarak ay sonu soğutucuyu alabilirsiniz (Tabii fiyat fırlamaz ise)

Kendimden örnek vermem gerekir ise 5 günlük harçlığım 15 TL. Her gün 10 TL sini yemiyorum, cüzdanıma koyuyorum. Baya bir biriktirdim. İlk parçadan başlayıp toplayacağım kasayı.

Sıcaklık değerleri inşallah gönlünüze göre olur :)

Soğutucu alacak para var onda sıkıntı yok :)

Aslında sıcaklık umurumda değil zaten adamlar 95'e kadar çıkabilir diyor ama işlemci çok az ısınınca ya da hız artışı olunca stok fandan gelen ses baş ağrıtıyor. Bu ses beni çıldırtıyor.
Stok fanlar malesef böyle. PBO kapatmayayım, işlemci 4.2 GHz olduğunda bile sıcaklık artmasın derseniz pek mümkün olmuyor. Zaten 3. nesil Ryzen işlemcilerde kronik diyebileceğimiz anakartın fazla voltaj vermesi olayı var. Bu "sorun" da PBO kapatılarak çözülebiliyor. Ayrıca sizi çok iyi anlayabiliyorum, sistemimi kurduktan sonra 1.5-2 ay sadece bu ara gaz verir gibi fanların hızlanmasıyla uğraştım. Şu anlık tek çözümün bu olduğunu söyleyebilirim.

Bu soğutucuyu alsam acaba benim anakarta uyar mı? Şuan Stok fanın hemen yanında 2 adet RAM var. Sanki sığmaz gibi duruyor. Birde ses problemi var mı? Yoksa mecbur alacağım.

Kardeşim her şeyden önce voltajı olabildiğince düşür ve işlemcinin gücünü 4.0'a sabitle. Stok soğutucunun macununu yenile, yeni fana para vereceğine düzgün bir macun al. CPU fan hızını da arttırabilirsin. Kasanın hava sirkülasyonu iyi demişsin, ancak bazen 4 fan da yetmeyebilir üste 2 fan daha takviye yap ayrıca kasanın kablolaması da çok önemli işlemciye gidecek havayı kesen kablo olabilir. Herşeyi yaptım ama yine de olmadı diyorsan kasa içeri yeterli hava alamıyor demektir. O zaman CPU fanı ile beraber kasanın fanlarını da değiştirmeni tavsiye ederim.

Soğutucu alacak para var onda sıkıntı yok :)

Aslında sıcaklık umurumda değil zaten adamlar 95'e kadar çıkabilir diyor ama işlemci çok az ısınınca ya da hız artışı olunca stok fandan gelen ses baş ağrıtıyor. Bu ses beni çıldırtıyor.

Bu soğutucuyu alsam acaba benim anakarta uyar mı? Şuan Stok fanın hemen yanında 2 adet RAM var. Sanki sığmaz gibi duruyor. Birde ses problemi var mı? Yoksa mecbur alacağım.

Önce kasanın sayfasından ölçümleri öğren daha sonra soğutucu ölçümlerini öğren. Buna göre kendine uygun soğutucuyu bul. Attığım soğutucunun ses testini youtube aracılığıyla öğrenebilirsin.
Forumda çok övülen bir soğutucudur kendisi

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı