Ryzen 5 3600 ısınma sorunu

Senato

Kilopat
Ryzen 5 3600 işlemcim boştayken 45-50 derece arasında çalışıyor. Az bir yükte sıcaklık artması ve çok dengesiz çalışma sıkıntısı var. Fan sürekli çok hızlı bir şekilde çalışıyor. Sonra yavaşlıyor tekrar aniden hızlanıyor. Bunlar olurken masaüstünde işlem yapmıyorum.

BİOS'tan herkesin önerdiği CPB kapatınca dengesiz çalışma sorunu düzeliyor ancak ısınma yine var. Kasanın yandaki camını açıp kasanın 4 fanını son hızda açtım. Kasanın içi ciddi anlamda soğuyor. Ancak işlemci yine sıcak. Voltajı düşürme de yaptım sorun düzelmedi. Bir dengesizlik var. Sorun anladığım kadarıyla bir çok kişide var.

Oyunlarda ekran kartı maksimum 65-70 oluyor. Birde ekran kartının akıllı fanı olduğu halde işlemci kadar ısınmıyor. 60 dereceyi geçmeden fanlar dönmüyor. İşlemci ise mesela CS GO'da 80-88 derece oluyor. Bir defa CS GO oynarken PC kapandı. Neden bilmiyorum ama sıcaklıktan dolayı olabilir.

Çözüm olarak işlemciyi söktüm macunun resmen yok olduğunu çok az kaldığını gördüm. Macun fanın kendisinde hazır sürülü olarak gelen macundu. Sonra yeni macun aldım dikkatlice sürdüm. Belki macundan dolayıdır diye ancak sıcaklık yine düzelmedi. Tekrar işlemciyi söktüm yine macun azalmıştı.

Bu ısınmaya bir çözüm yok mu? Ne yapacağım bilmiyorum.

Anakart: MSİ b450m A PRO MAX

Ben Ryzen 5 3600 kullanıyorum CPB'yi kapatmadim undervolt yapmadım ama işlemcim boşta 36 dereceyi görüyor. Oyun içinden 4200MHz'i görüyor ve 60C en fazla.

Yani gayet normal :)

Diğer arkadaşlara söylüyorum, hem kasanızın hava akışı iyi değilse, hem de Ryzen 5 3600'ü stok fanla kullanıyorsanız sorun yaşabilirsiniz. Ya gidip 200-250 TL'ye Ryzen 3700X'le falan gelen ikinci el bir Wraith Prism RGB soğutucu alacaksınız ya da kasayı değiştireceksiniz. Önü duvar gibi kapalı kasa alıyorsunuz, içinde iki fan var onlarda hava ememiyor.

Değil Ryzen 5 3600, Core i9 9900K taksanız da ısınır kardeşim. 9900K çok daha fazla ısınır o şartlarda emin olun. Intel kutuya fan koymuyor millet gidip paşa paşa satın alıyor, o ayrı. Hatta 9900K için bir de sıvı soğutma şart gibi bir şey.

Ben 3700X ve yanında gelen Wraith Prism RGB fanı kullanıyorum, sorun yok.

Yani gayet normal :)

Diğer arkadaşlara söylüyorum, hem kasanızın hava akışı iyi değilse, hem de Ryzen 5 3600'ü stok fanla kullanıyorsanız sorun yaşabilirsiniz. Ya gidip 200-250 TL'ye Ryzen 3700X'le falan gelen ikinci el bir Wraith prism RGB soğutucu alacaksınız ya da kasayı değiştireceksiniz. Önü duvar gibi kapalı kasa alıyorsunuz, içinde iki fan var onlarda hava ememiyor.

Değil Ryzen 5 3600, Core i9 9900K taksanız da ısınır kardeşim. 9900K çok daha fazla ısınır o şartlarda emin olun. Intel kutuya fan koymuyor millet gidip paşa paşa satın alıyor, o ayrı. Hatta 9900K için bir de sıvı soğutma şart gibi bir şey.

Ben 3700X ve yanında gelen Wraith prism RGB fanı kullanıyorum, sorun yok.

Maalesef ki stok fanla alıyorum bunları :D.

Dandik kasalar alırsanız ısınma sorunları gayet normal.

Sorun sadece ısınma değil işlemci masaüstünde kendi kendine hızını birden artırıp düşürüyor. Bu nedenle sıcaklık dengede durmuyor. Şuan hızı sabitledim ve sıcaklık stabil olarak kaldı. CS GO'da sabit hız yokken 80 derece olan işlemci şuan sabit hızla 60 dereceye ulaşıyor ve geçmiyor. Burada sorun sence kasada mı olmuş oluyor? Kasada olsa ekran kartı da ısınır. Bu işlemcide bir sorun olduğu bariz ortada sadece bunu ben demiyorum. Açılmış o kadar konu var.

Sorun sadece ısınma değil işlemci masaüstünde kendi kendine hızını birden artırıp düşürüyor. Bu nedenle sıcaklık dengede durmuyor. Şu an hızı sabitledim ve sıcaklık stabil olarak kaldı. CS GO'da sabit hız yokken 80 derece olan işlemci şu an sabit hızla 60 dereceye ulaşıyor ve geçmiyor. Burada sorun sence kasada mı olmuş oluyor? Kasada olsa ekran kartı da ısınır. Bu işlemcide bir sorun olduğu bariz ortada sadece bunu ben demiyorum. Açılmış o kadar konu var.

Aynı işlemciyi kullanan birisi de bende sıcaklık normal demiş.Demek ki senin işlemcide sorun var. Garantisi varsa bir servise ver bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı