Ryzen 5 3600 işlemci fazla ısınıyor

bjornLosbrok

Femtopat
Sistemim belirttiğim şekilde, sıvı soğutmam yok, harici olarak 1 fan taktım kasanın içerisine. İşlemci sıcaklığı fotoğrafta göründüğü gibi 76 ile 88 arasında oynuyor. Evet 88'i de anlık görüyor sıklıkla. Ne yapmalıyım, ne kadar bir tehlike içerisindeyim? Oyun adı: Rust (fazlaca zorlayan bir oyundur, optimizasyonları da sıkıntılı olması ile birlikte..)

ASUS RTX 2060 GPU.
AMD Ryzen 5 3600 CPU.
16 GB RAM.
B450M-K ASUS motherboard.

IMG_1114 - Kopya.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Son zamanlarda çok görüyorum başka forumlarda da R5 3600'ün ısındığı ile ilgili genel bir sorun falan mi var? Yoksa CPB ile falan mı alakalı.

Son zamanlarda çok görüyorum başka forumlarda da R5 3600'ün ısındığı ile ilgili genel bir sorun falan mi var? Yoksa CPB ile falan mı alakalı.
Ben stok fan ile kullanıyorum CPB açıkken 85 derece falan oluyor doğal olarak overclock olduğundan bence overclock olmadan soğuk kullanmak daha iyi zaten 3-4 fps fark ediyor

Stok fan yetersiz kalıyor öyle güçlü bir işlemci için. Bir soğutucu alana kadar CPB kapalı kullanmak veya undervolt yapmak düşünülebilir.

Merhaba,

Benim işlemcim R5 3600X ve ben de stok fan kullanıyorum. Benzer ısı değerlerini görüyordum. BIOS voltaj ayarlarını yaptıktan sonra gözle görülür şekilde ısı değerlerinde düşüş oldu. Üstelik Core Performance Boost ayarı açık.

Benim ayarlarım şu şekilde;

Voltaj: 1,1250
Hız: 38.00 (3800) -herhangi bir hız aşırtma yapmadım.

Aşağıdaki videodan yararlanmıştım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kadar güçlü bir işlemci alıp sonrasında cpb kapatmak ve performanstan taviz vermek çok abez kaçıyor.Yapılması gereken voltaj düşürmek yada iyi bir soğutma almak,bu işlemci kesinlikle stok fan ile kullanılabilecek bir işlemci değil.Ayrıca MSI anakartlardan kaynaklı fazla voltaj sorunu da bilinen bir durum yani sadece işlemci kaynaklı da olmayabiliyor.

Sistemim belirttiğim şekilde, sıvı soğutmam yok, harici olarak 1 fan taktım kasanın içerisine. İşlemci sıcaklığı fotoğrafta göründüğü gibi 76 ile 88 arasında oynuyor. Evet 88'i de anlık görüyor sıklıkla. Ne yapmalıyım, ne kadar bir tehlike içerisindeyim? Oyun adı: Rust (fazlaca zorlayan bir oyundur, optimizasyonları da sıkıntılı olması ile birlikte..)

ASUS RTX 2060 GPU.
AMD Ryzen 5 3600 CPU.
16 GB RAM.
B450M-K ASUS motherboard.

Eki Görüntüle 633866
88 derece biraz sıkıntılı olabilir ryzen 5 3600x i rtx 2070 ile kullanıyorum ve en fazla 80 görmüşümdür.Stok fan kullanıyorum sorunun fanı tam oturtmamış olabileceğinden dolayı olduğunu düşünüyorum.Tabii ki emin değilim ama sebebi bu olabilir.Kasam nzxt h500 soğutması oldukça kötü bir kasa bu kasada bu değerleri almaktayım.Rust oynarken 80 dereceyi geçtiğini hiç görmedim açıkçası ki 3600X daha fazla ısınan bir işlemcidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı