Ryzen 5 3600 işlemciye undervolt yapılmalı mı?

Ben de benzer bir durumla karşılaşmıştım. 1.3V ile 3.85 GHz Prime95'te sorun çıkmamıştı. Daha sonra OCCT veya Cinebench'ti tam hatırlamıyorum, stres testinde sistem kilitlendi. Farklı yazılımlarda farklı sonuçlar verebiliyor. Ben de voltajı yükselttim bu durumdan sonra.

Ben de benzer bir durumla karşılaşmıştım. 1.3V ile 3.85 GHz Prime95'te sorun çıkmamıştı. Daha sonra OCCT veya Cinebench'ti tam hatırlamıyorum, stres testinde sistem kilitlendi. Farklı yazılımlarda farklı sonuçlar verebiliyor. Ben de voltajı yükselttim bu durumdan sonra.
Anladım. Şimdilik 1.30V yaptım puan 3708'den 3806'ya yükseldi. Acemiyim ama deneye deneye daha iyi sonuçlar elde etmeye çalışacağım.
1604128362975.png
06

Arkadaşlar Ryzen sistemler kararlı voltajda çalışmaz bu işlemciyi çalışma prensiplerini yılların mühendisleri tasarlıyor bence boşa uğraşmayın. Kaldı ki Arctic soğutucu kullanıyorsun bir şey yapmana gerek yok. Stock soğutucu kullanıyor ve işlemciye sürekli render yükü gibi yükler yüklüyorsanız kullanın ancak günlük ve oyun kullanımında voltaj düşürmeye gerek yok kaldı ki işlemci boştayken zaten 0.6V'a kadar düşüyor benim işlemcim için 4.1 GHz'e kendisi çıktığında 1.25V civarı kullanıyor sürekli 1.4V kullanma gibi bir durum yok. Stok soğutucu ile kullanıyorsanız da ya voltaj ayarlayabilirsiniz ya da Core Performance Boost ayarını BIOS'tan kapatabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı