Ryzen 5 3600 OC sıcaklık ve voltaj düşürme

Cooler Master HYPER410R güzel sogutucu. 4.2 OC ile yükte 74 derece üstüne cıkmıyor bende. Core performance Boost vesaire kapatıyorsan işlemcini yüksek bir değere sabitlemen lazım ki, performans alabilesin. Sogutucu almadan bence çok kurcalama. Önerdiğim sogutucu bu arada güzel RGB'li ve işlevli ayrıca bütçe dostu.

Siz aynı işlemci ve bu fanı mı kullanıyorsunuz ayrıca bu derece Core performance Boost kapalıyken alınan bir sıcaklık mı?, Ben bu işlemciyle Core performance Boost kapalıyken istediğim verimi alamıyorum açıkken ve voltaj otomatikteyken ısınmasını istemiyorum çift fanlı kule tipi bir fan önerebilir misiniz yoksa sizce bu özellikler açıkken işlemcinin her şeyinden faydalanırken belirttiğiniz fan yeterli olur mu detay verirseniz sevinirim

Siz aynı işlemci ve bu fanı mı kullanıyorsunuz ayrıca bu derece Core performance Boost kapalıyken alınan bir sıcaklık mı?, Ben bu işlemciyle Core performance Boost kapalıyken istediğim verimi alamıyorum açıkken ve voltaj otomatikteyken ısınmasını istemiyorum çift fanlı kule tipi bir fan önerebilir misiniz yoksa sizce bu özellikler açıkken işlemcinin her şeyinden faydalanırken belirttiğiniz fan yeterli olur mu detay verirseniz sevinirim
aynı işlemci aynen. 4.2 oc lu yetiyor hatta 4.5 falan da verebilirsin ama cidden gerek yok. üstü zarar bizim anakartlara. saglam anakart lazım. evet CPB kapatmak bana da mantıksız geliyordu o yüzden sogutucu alıp overclockladım ondan sonra cpb yi kapattım ki sabit kalsın oc. önerdigim sogutucu senin hayli hayli işini görür ama diyorsan ki param var corsair sıvı sogutmalara bak

Aynı işlemci aynen. 4.2 OC'lu yetiyor hatta 4.5 falan da verebilirsin ama cidden gerek yok. Üstü zarar bizim anakartlara. Saglam anakart lazım. Evet CPB kapatmak bana da mantıksız geliyordu o yüzden sogutucu alıp overclockladım ondan sonra CPB'yi kapattım ki sabit kalsın OC. Önerdigim sogutucu senin hayli hayli işini görür ama diyorsan ki param var Corsair sıvı sogutmalara bak

Yani bu konuda inanın çok kararsızım 74 derece çok iyi bir sıcaklık bu işlemci için kule tipi mi yoksa sıvı soğutucu mu almalıyım konusunda kararsız kaldım 4.2GHz'yi geçeceğimi sanmıyorum sıvı soğutucular şu an almış başını gidiyor kule tipinin dışında bir de sıvı soğutucu önerebilir misiniz bana ikisi arasında tercih yapayım son olarak bir de anakartımızda aynı anladığım kadarıyla siz BIOS'tan 4.2GHz çekip voltajı otomatiğe mi bıraktınız yoksa siz kendiniz mi bir voltaj değeri girdiniz

3600X kullanıyorum bilinen bir yanlışı düzeltmek isterim, şayet oyun performansı söz konusu ise işlemcinin stok ayarları gayet yeterli. Çünkü CPB sayesinde tek çekirdek performansı 4.4 GHz'e kadar çıkıyor. Ama çoklu çekirdek performansı arıyorsanız 4.2GHz 1.20-1.25V arasında gerekli stabiliteyi ve performansı yakalayabilirsiniz. Ve gerçekten 4.2 O.C. sonrası işlemci alışık olduğumuz sıcaklıklarda çalışıyor. 120mm AIO sıvı soğutma kullanıyorum. 4.2 O.C. halinde 35-40 derece boşta sıcaklık 70-75 derecede yük altında alıyorum. Benim tek amacım bilgisayarda oyun oynamak bu sebeple güzel bir termal macun ve iyi bir montajla sıcaklık değerlerim makul seviyelerde kalıyor. Size de tavsiyem bu yönde olacaktır.

3600X kullanıyorum bilinen bir yanlışı düzeltmek isterim, şayet oyun performansı söz konusu ise işlemcinin stok ayarları gayet yeterli. Çünkü CPB sayesinde tek çekirdek performansı 4.4 GHz'e kadar çıkıyor. Ama çoklu çekirdek performansı arıyorsanız 4.2GHz 1.20-1.25V arasında gerekli stabiliteyi ve performansı yakalayabilirsiniz. Ve gerçekten 4.2 O.C. Sonrası işlemci alışık olduğumuz sıcaklıklarda çalışıyor. 120mm AiO sıvı soğutma kullanıyorum. 4.2 O.C. Halinde 35-40 derece boşta sıcaklık 70-75 derecede yük altında alıyorum. Benim tek amacım bilgisayarda oyun oynamak bu sebeple güzel bir termal macun ve iyi bir montajla sıcaklık değerlerim makul seviyelerde kalıyor. Size de tavsiyem bu yönde olacaktır.

Soğutucuyu değiştireceğim o kesin ama internette biraz araştırdım Arctic Freezer 34e-Sports Duo ürününü gördüm gayette başarılı bir soğutucuya benziyor sizin sıvı soğutucunuzu internette göremedim tam marka model atabilir misiniz kıyaslama yapayım

Soğutucuyu değiştireceğim o kesin ama internette biraz araştırdım Arctic Freezer 34e-Sports Duo ürününü gördüm gayette başarılı bir soğutucuya benziyor sizin sıvı soğutucunuzu internette göremedim tam marka model atabilir misiniz kıyaslama yapayım

Ben Coolermaster MasterLiquid kullanıyorum 120mm AIO soğutucu. Ama size önermem. En az 6 bakır borulu çift fan destekleyen kule tipi soğutucu en iyisi olacaktır. İlla sıvı soğutucu istiyorsanız 240-360mm tercih edin.

Ben Cooler Master Masterliquid kullanıyorum 120mm AiO soğutucu. Ama size önermem. En az 6 bakır borulu çift fan destekleyen kule tipi soğutucu en iyisi olacaktır. İlla sıvı soğutucu istiyorsanız 240-360mm tercih edin.

Size bahsettiğim kule tipi soğutucu var bir de seçenek olarak 280mm Corsair H110 sıvı soğutma buldum Letgo üzerinde 2.el 450TL'ye satıyor resimlerde gördüğüm kadarıyla borularında bir sorun yok radyatörüde oldukça temiz bunların dışında marka model şeklinde 6 bakır borulu ve 240mmlik bir sıvı soğutma önerir misiniz? İlginiz için teşekkür ederim

Size bahsettiğim kule tipi soğutucu var bir de seçenek olarak 280mm Corsair H110 sıvı soğutma buldum Letgo üzerinde 2.el 450TL'ye satıyor resimlerde gördüğüm kadarıyla borularında bir sorun yok radyatörüde oldukça temiz bunların dışında marka model şeklinde 6 bakır borulu ve 240mmlik bir sıvı soğutma önerir misiniz? İlginiz için teşekkür ederim
Ben olsam ikinci el sivi sogutma almam, sakaya gelmez.
3600X kullanıyorum bilinen bir yanlışı düzeltmek isterim, şayet oyun performansı söz konusu ise işlemcinin stok ayarları gayet yeterli. Çünkü CPB sayesinde tek çekirdek performansı 4.4 GHz'e kadar çıkıyor. Ama çoklu çekirdek performansı arıyorsanız 4.2GHz 1.20-1.25V arasında gerekli stabiliteyi ve performansı yakalayabilirsiniz. Ve gerçekten 4.2 O.C. sonrası işlemci alışık olduğumuz sıcaklıklarda çalışıyor. 120mm AIO sıvı soğutma kullanıyorum. 4.2 O.C. halinde 35-40 derece boşta sıcaklık 70-75 derecede yük altında alıyorum. Benim tek amacım bilgisayarda oyun oynamak bu sebeple güzel bir termal macun ve iyi bir montajla sıcaklık değerlerim makul seviyelerde kalıyor. Size de tavsiyem bu yönde olacaktır.
Aslinda yanlis demeyelim lakin oc ile stabil aldigim degerler singlecore da 4.2 de 490, stok iken bu degerler yukte ve stres testinde maksimum 477 yi gordu. Ufakta olsa fark var tabii. Multi core u zaten soz etmiyorum, ciddi fark var

Ben olsam ikinci el sivi sogutma almam, sakaya gelmez.

Aslinda yanlis demeyelim lakin OC ile stabil aldigim degerler singlecore da 4.2'de 490, stok iken bu degerler yukte ve stres testinde maksimum 477'yi gordu. Ufakta olsa fark var tabii. Multi Core'u zaten soz etmiyorum, ciddi fark var

Size bir önceki attığım yanıtı okuyup geri dönüş sağlayabilir misiniz bir de Arctics Freezer 34e-Sports hakkındaki görüşünüz nedir?

Geri
Yukarı