Ryzen 5 3600 overclock

error magnet

Centipat
Ryzen 5 3600 normal şartlarda 3600-4100 arası çalışıyor. Game boost özelliğini açtığımda 4.200 sabit hız oluyor bunun bir zararı var mı?

B450M PRO VDH Plus anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya işte güzel performanslı bir işlemci de birazcık ısınma olayı var gibi aslında stok soğutucu ile. Yoksa intele göre performansı bence çok iyi ama stok fanı çok yetersiz. Özellikle o fanın çıkardığı bir uyuz ses vardı tahammül sınırlarını zorluyor :)
O ses işlemci fanından mı geliyormuş 😀 Eski i5 6500 ile bilgisayarı ilk açtığımda fan aşırı hızlı şekilde çalışır bir ses yapar sonra dururdu. Bu işlemciyi taktığımda İntel'deki kadar aşırı bir fan sesi yok ama çok değişik bir ses vardı. Demekki fandan kaynaklıymış o. Normal kullanımda neyseki duyulmuyor. Kasaya yaklaşıp dinlemek istersem duyulabiliyor o ses. BİOS da sorunu çözemesse boostlu kullanmak istersem soğutucu almam gerekecek demekki. Belki kara cuma indirimlerinde soğutuculara güzel indirim olursa alabilirim. Özellikle sizin imzanızda yazan soğutucuyu ilk bilgisayara yükseltme yapmayı planladığımda i5 9600K'ya takarım diye düşünüyordum. Ama soğutucu, anakartı, kendi fiyatı derken çok pahalıya denk geldiği için Ryzen işlemciye dönmüştüm. Belki kara cumada iyi indirim yakalar ve o soğutucuyu alırım. Kullanıcı yorumu da olumlu 👍

O ses işlemci fanından mı geliyormuş 😀 Eski i5 6500 ile bilgisayarı ilk açtığımda fan aşırı hızlı şekilde çalışır bir ses yapar sonra dururdu. Bu işlemciyi taktığımda İntel'deki kadar aşırı bir fan sesi yok ama çok değişik bir ses vardı. Demekki fandan kaynaklıymış o. Normal kullanımda neyseki duyulmuyor. Kasaya yaklaşıp dinlemek istersem duyulabiliyor o ses. BİOS da sorunu çözemesse boostlu kullanmak istersem soğutucu almam gerekecek demekki. Belki kara cuma indirimlerinde soğutuculara güzel indirim olursa alabilirim. Özellikle sizin imzanızda yazan soğutucuyu ilk bilgisayara yükseltme yapmayı planladığımda i5 9600K'ya takarım diye düşünüyordum. Ama soğutucu, anakartı, kendi fiyatı derken çok pahalıya denk geldiği için Ryzen işlemciye dönmüştüm. Belki kara cumada iyi indirim yakalar ve o soğutucuyu alırım. Kullanıcı yorumu da olumlu 👍
Yani ben aldım 3-4 gün oldu takalı dediğim gibi gayet memnunum. Kasanda yer varsa ve imkanın el veriyosa 240mm olanı al derim o daha iyi diyorlar. 120 olanı kasada kalabalık etmiyor güzel duruyo işlevini de yapıyor. Fakat radyatör fanını 1300 rpm üstünde çalıştırmanı çok önermiyorum uyuz bir ses çıkartmaya başlıyor o zaman :D Onun dışında gayet serin ve temiz, takması falan da kolay. Zaten daha önce Tecnopat tarafından da incelenmiş bir ürün onların videosunu izleyerek almaya karar verdim bende :)

Zaten nasııl pişmanım MSI ya da ASUS almadığım için. Çıldırıyorum adeta vallahi.
Gigabyte olmasından kaynaklandığını zannetmiyorum. Giriş seviyesi bir B450 kullanıyorsunuz. Konu sahibinin anakartına baktığımızda hız aşırtmanın biraz daha ön planda olduğu bir anakart. Ayriyeten dün BIOS güncellemesi yayınlandı. Ryzen 3000 serisi işlemcilerin Turbo frekansta çalışmaması ile ilgili onada bir göz atın derim.

Düzenleme: Gerçi ben konu sahibinin kim olduğunu karıştırmışım. Konu sahibinde MSI B450-A PRO var zannediyorum.

Son düzenleme:
Yani ben aldım 3-4 gün oldu takalı dediğim gibi gayet memnunum. Kasanda yer varsa ve imkanın el veriyosa 240mm olanı al derim o daha iyi diyorlar. 120 olanı kasada kalabalık etmiyor güzel duruyo işlevini de yapıyor. Fakat radyatör fanını 1300 rpm üstünde çalıştırmanı çok önermiyorum uyuz bir ses çıkartmaya başlıyor o zaman :D Onun dışında gayet serin ve temiz, takması falan da kolay. Zaten daha önce Tecnopat tarafından da incelenmiş bir ürün onların videosunu izleyerek almaya karar verdim bende :)
Kasam bildiğim kadarıyla maksimum 160MM CPU soğutucusuna destek verebiliyor. O yüzden 240MM takamam ve onlar da zaten aşırı pahalı oluyor. Abartı bir overclock yapma niyetim yok hatta overclock yapma niyetim yok. Anakartın desteklediği boostlar dışında herhangi overclock en azından işlemcinin garantisi bitene kadar yapmam. Fan çalışma hızını da eğer alırsam o zaman ayarlarım artık, teşekkürler. 😀 Technopat'ın inceleme videosu da varsa daha güzel. Genelde kaliteli ürünleri inceliyor bu site ve bu ürün de kaliteli demekki.

Gigabyte olmasından kaynaklandığını zannetmiyorum. Giriş seviyesi bir B450 kullanıyorsunuz. Konu sahibinin anakartına baktığımızda hız aşırtmanın biraz daha ön planda olduğu bir anakart. Ayriyeten dün BIOS güncellemesi yayınlandı. Ryzen 3000 serisi işlemcilerin Turbo frekansta çalışmaması ile ilgili onada bir göz atın derim.

Düzenleme: Gerçi ben konu sahibinin kim olduğunu karıştırmışım. Konu sahibinde MSI B450-A PRO var zannediyorum.
Yok benim gigabyte pişmanlığım yazılımsal olarak. Yoksa bir sıkıntı çıkarmadı. Doğru düzgün yazılım desteği yok. Bios'u çok kullanışlı değil bence. Bir Asus ya da MSI gibi kullanışlı biosu yok.

Merhaba,
Ryzen 3600 ve MSİ B450 Gaming Plus kullanıyorum. 30.08.2019 tarihli 7B86v1B BİOS güncellemesini yaptım ama halen eski siyah beyaz BİOS geliyor. BİOS Overclok ayarlarına ECO MODE eklenmiş sanırım işlemci voltajını 45 W değere düşürüyor. Stok fan yerine Arctic Freezer 34 almıştım. Ryzenlerin boşta yüksek frekans olayı yeni BİOS'lada giderilmemiş sanırım.
Ben CPU undervolting ile 1.3 V getirerek kullanıyorum boşta 47-50 derecelerdeyim. Ryzen Master programında voltaj ekranda yine 1.4 civarı gösteriyor ama Hwininfo ve CPU-Z de 1.3 V sabit olarak görüyorum. Core Performans Boost kapatırsam 42 derecelere kadar düşüyorum.
Bunların dışında stabil ayar önerebilecek var mıdır?

Evet soğutucusu çok başarılı değil gibi. Stok soğutucusu olduğu için de Ryzen'i tercih ettim biraz ek soğutucu masrafı yapmiyim diye. Şuanlık 3.6GHz'de stabil, yükte 70 dereceyi geçmeden çalışıyor ve performansı da gayet iyi. İleride ekran kartı falan değiştirirsem belki o zaman soğutucusunu değiştirebilirim ama şuan için soğutucu almayı düşünmüyorum. Bütçemi gereğinden fazla zorladım. BİOS güncellemesi de bir ümit işte. 80 derece civarı çalışırsa oyunlarda yine çok kötü olmaz kullanırım diye düşünüyorum. Ama 80+ 85'i falan geçerse özellikle kötü mecburen tekrar 3.6GHz sabit kullanmaya devam ederim veya el ile ayarlama varsa 4.2GHz değil de 3.9GHz'de çalışsın gibi bir ayarlama varsa onu araştırırım. Çünkü işlemci oyunlarda maksimumunu kullanmadığı halde (en çok BF'de kullanılıyor heralde %70 civarı) 85 dereceyi geçiyorsa %100 kullansa 100+ dereceyi bulabilir. Bu da çok fazla tabiki.
Stok soğutucu oyunlarda çok sesli mi? Eğer ses rahatsız edici düzeyde ise pc yi toplamadan bende bütçemi zorlayıp bi sıvı soğutma alacam.

Yeni konular

Geri
Yukarı