Ryzen 5 3600 stok soğutucu sökülmüyor

SilenoZ

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcinin soğutucusunun tozunu almak için sökmek istedim ama vidaları çıkardığım halde gram oynamadı. Sistemi de hazır sistem olarak aldım termal macun sürdüler mi sürmediler mi onu da bilmiyorum. Yarın öbür gün illa ki sökmem gerekecek termal macun yenilenmesi için ama bu hep böyle yapışık mı kalacak yoksa zamanla azalır mı yapışkanlığı? Öneriniz var mı?

Macun yapışmış olabilir. Sistemi biraz çalıştırıp, (ya da yukarıda arkadaşın yazdığı gibi stres testi de olabilir) kapattıktan kısa bir süre sonra sökmeyi deneyin. Yalnız dikkatli olun. Kapattıktan hemen sonra değil de belki birkaç dakika bekleyerek ve nazikçe sökün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı videoyu izledim hocam da yok yani o kadar sert yapışmış ki tutup kaldırsam kasada kalkacak sanki.
Termal macun yapışıyor ve çıkarması zor oluyor. Çıkarmadan önce 5 10 dakika stres testi yapıp rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Hocam bu stres testi tam olarak macunun etkisini mi zayıflatacak? Sistemi daha yeni aldım yani işlemci sıcaklığı en fazla 75 dereceyi görüyor sizce yeni bir macun mu kullanmalıyım?

Macunun etkisiyle ilgili değil. Stres testi yapar ya da bir şekilde bilgisayarı çalıştırırsanız, işlemci ısınır. Dolayısıyla işlemciyle soğutucu arasındaki termal macun da belli bir ısıya maruz kalır. Isının etkisiyle macun yumuşar ve işlemciyi soğutucudan ayırmanız kolaylaşır.

Soğutucuyla işlemciyi ne amaçla ayırırsanız ayırın, yeni termal macun sürmek doğru olandır diye biliyorum. Bir kere söktükten sonra oradaki mevcut macunun aynı randımanı vereceğini sanmam çünkü muhtemelen dağılacak, belki yapışkanlık özelliği etkilenecek vs. Isınma riskini almaya gerek yok bence. Ben olsam alırdım bir macun, yenilerdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı