Ryzen 5 3600 stres testinde 90 derece normal mi?

Değil. Stock soğutucu kullanıyorsanız CPB kapatıp 3.6 GHz'e sabitleyin. Düşürmek istemiyorsanız kule tipi bir soğutucu almanız gerekecek. Ayrıca kasa nedir?

CPB kapattım voltajını da 1.37'den 1.3'e düşürdüm. Kasa modelimden tam emin değilim ancak hava akışı iyi bir kasa değil. Kasa modeli: FSP CMT120A. Şu anda 7 dakikadır stres testinde ve sıcaklık 88 derece.

Stok voltajı 1.4 siz onu 1.2 volt 4GHZ ile deneyiniz stres testinde sıcaklık iyi ve stabil ise özellikle AİDA64 ile denerseniz daha iyi olur, sonra voltaj düşer veyahut hız artırırsınız ve soğutucuyu iyi montajladığınıza emin misiniz?

CPB kapattım voltajını da 1.37'den 1.3'e düşürdüm. Kasa modelimden tam emin değilim ancak hava akışı iyi bir kasa değil. Kasa modeli: FSP CMT120A. Şu anda 7 dakikadır stres testinde ve sıcaklık 88 derece.

Anakart nedir? YouTube'den BIOS'tan nereden manuel overclock yapıldığına bakıp elle voltaj ayarlayın.(3.6 GHz için 1100 voltaj tavsiye ederim)Kasayı yakın zamanda değiştirip güzel bir kule tipi soğutucu alırsanız sıcaklık gözle görülür düşecektir.

Sadece CPB ayarını kapatın, başka bir şey ellemeyin harici olarak.

CPB kapatınca zaten 3,6 GHz'ye otomatik sabitliyor.

1.3'e düşürme olayını Recep Baltaş'ın videosunda gördüm. O yapıyor diye yaptım. Şu an işlemci 87-88 derecelerde. İşlemlerden önce 93'e kadar çıkmıştı. Fan montajını da düzgün yaptığımı düşünüyorum. Belki vidaları biraz daha sıkabilirdim ancak anakarta fazla yüklenmemek için sıkmadım.

1.3'e düşürme olayını Recep Baltaş'ın videosunda gördüm. O yapıyor diye yaptım.
Recep Baltaş işlemcinin frekansını da yükseltiyor ama. Sen 3,6 GHz için 1.3V vermişsin. Anlamsız. Sadece CPB kapat.
Manuel overclock yapıldığına bakıp elle voltaj ayarlayın. (3.6 GHz için 1100 voltaj tavsiye ederim.)
CPB kapatınca zaten 3,6 GHz ve 1.1V civarına kendini sabitliyor işlemci, elle ayar yapmasına gerek yok.

Recep Baltaş işlemcinin frekansını da yükseltiyor ama. Sen 3,6 GHz için 1.3v vermişsin. Anlamsız. Sadece CPB kapat.

CPB kapatınca zaten 3,6 GHz ve 1.1v civarına kendini sabitliyor işlemci, elle ayar yapmasına gerek yok.

Çok teşekkür ederim. Şu an 4 dakikadır testte ve 65 derece. Override Voltage'ı kapatmadan önce direk 80 dereceden başlıyordu sıcaklık. Muhtemelen şu anda 75 dereceye kadar çıkacak.

Çok teşekkür ederim. Şu an 4 dakikadır testte ve 65 derece. Override Voltage'ı kapatmadan önce direk 80 dereceden başlıyordu sıcaklık. Muhtemelen şu anda 75 dereceye kadar çıkacak.
CPB kapattığından dolayı sıçrama olmayacaktır, bu sebeple daha stabil bir sıcaklık değeri alırsın.

Geri
Yukarı