Ryzen 5 3600 undervolt yaparken neler kapatılmalı?

Nowitzer

Megapat
Makaleler
42
Selamlar. Ryzen 5 3600 işlemcimi, 4.2 GHz / 1.1375V stabil ve stok soğutucuyla kullanıyorum. BIOS ayarlarında Core Performance Boost ve PSS Support seçenekleri kapalı. Ancak PBO, Global C-State Control, CPPC, CPPC Preffered Cores gibi ayarları kapatmalı mıyım? Bundan emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

PBO seçeneğini de kapatın. Voltajı daha fazla düşürmeyi denediniz mi? 2020 sonrası üretim R5 3600 işlemciler düşük voltaj ile yüksek frekanslarda kullanılabiliyor.

PBO seçeneğini de kapatın. Voltajı daha fazla düşürmeyi denediniz mi? 2020 sonrası üretim R5 3600 işlemciler düşük voltaj ile yüksek frekanslarda kullanılabiliyor.
Global C-State Control, CPPC, CPPC Preffered Cores gibi seçenekleri de kapatmalı mıyım? Videolarda kapatıyorlardı. YouTube'da öyle gördüm ama emin olamadım.

1.13V altını henüz denemedim hocam. Deneyeceğim.

Gerek yok o ayarlarla uğraşmanıza. Detaylı O.C yapmak için bir soğutucu alın. O ayarları 4.2GHz üstüne çıktığınızda kurcalarsınız. 1.2-1.35 arası en düşük değeri yakalayın.

Gerek yok o ayarlarla uğraşmanıza. Detaylı O.C yapmak için bir soğutucu alın. O ayarları 4.2GHz üstüne çıktığınızda kurcalarsınız. 1.2-1.35 arası en düşük değeri yakalayın.
Tamamdır o zaman hocam. Şu anlık sadece undervolt yapmak istiyorum. Bu arada zaten Global C-State Control seçeneğini kendisi kapatmış. PBO'yu da kendim kapatıp deneyeceğim.

4.2GHz'de en düşük voltaj 1.1375V denedim ve aylardır bu şekilde stabil kullanıyorum. Daha da düşürmeyi deneyeceğim. Ancak önerdiğiniz programlar nedir? (Hem stabillik testi hem de performans.) Örneğin stabillik testi için Prime95 Small FTTS denedim ama stok soğutucuyu çok zorluyor.

Prime95 gerçekten fazla zorluyor. Tam stabil olup olmadığını öğrenmek istiyorum dersen kullanabilirsin. Şöyle söyleyeyim Prime95'te stabil olmayıp normalde stabil olan bir çok sistem mevcut. OCCT veya AIDA64 gibi programları da kullanabilirsin. Bu işin en babası Prime95. Mühim olan uzun kullanım. Stres testlerinde hata vermeyip günlük kullanımda hata veren sistemlerde var. En iyi değeri yakaladığınızı düşündüğünüz an bırakın ve onu 1 hafta kadar kullanın. Bir sorun varsa baş gösterir zaten.

Prime95 gerçekten fazla zorluyor. Tam stabil olup olmadığını öğrenmek istiyorum dersen kullanabilirsin. Şöyle söyleyeyim Prime95'te stabil olmayıp normalde stabil olan bir çok sistem mevcut. OCCT veya AIDA64 gibi programları da kullanabilirsin. Bu işin en babası Prime95. Mühim olan uzun kullanım. Stres testlerinde hata vermeyip günlük kullanımda hata veren sistemlerde var. En iyi değeri yakaladığınızı düşündüğünüz an bırakın ve onu 1 hafta kadar kullanın. Bir sorun varsa baş gösterir zaten.
Teşekkürler hocam. En son OCCT ile test etmiştim sistemin stabilliğini ve sorun görünmüyordu. Şimdi farklı voltajlarda da test edeceğim. Sizce voltajı daha düşürmeli miyim? (1.1375V şu an.) 1.2-1.35 arası değeri yakalayın demişsiniz de o yüzden sordum.

Düşürün. O değer olabilecek en yüksek değerlerden biri.
Hocam yazdığım değerdeki sayıları sanırım yanlış gördünüz.

Benim kullandığım voltaj:

1618259836856.png

Sizin söylediğiniz voltaj aralığından bir değer:

1618259876358.png

Yeni konular

Geri
Yukarı