Ryzen 5 3600 ve B450 A-Pro uyumu nasıldır?

Zelaroth

Hectopat
Arkadaşlar elimde mevcut olarak Ryzen 5 2600 işlemci mevcut fakat hali hazırda AMD yeni seri işlemcileri piyasaya sunmuşken ve elimdeki işlemcinin garantisi sürüyorken, işlemcimi satışa çıkartıp üstüne biraz daha fiyat farkı koyarak daha uzun soluklu olacağına inandığım yeni seri işlemcilere geçmek niyetindeyim. Bunu yapmadan önce aklıma gelen konu ise X570 chipset içeren yeni seri anakartlara geçişin zorunlu olup olmadığıydı, sizce yeni işlemcilere geçiş yaparken muhakkak X570 chipsetli anakart alma zorunluluğu var mıdır? Eğer şayet yok ise elimde bulunan B450 A-Pro model anakart ne kadar yeterli olacaktır? Şimdiden vaktini ayırıp cevap yazanlara teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Anakartınız beta BIOS ile ryzen 3000 serisine destek veriyor. BIOS güncellemesinden sonra ryzen 3000 serisi bir işlemci kullanabilirsiniz. Bu güncelleme ile ryzen 9 3900x e kadar destek kazanıyor anakartınız.
Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim fakat benim sormak istediğim şey VRM soğutma, güç beslemesi ve yeterlilik konularında yeni nesil Ryzen işlemcileri ne denli güçlü çalıştırabileceği ile ilgiliydi aslında, sonuçta yeni chipsetli X570 serisi anakartlar da piyasaya sürüldü yeni nesil Ryzen işlemciler için ve işlemciyi beslemesi açısından anakarttan gelen yeterlilikte bir hayli önem arz ediyor ve bu açıdan bakarsak benim anakartımın ne kadar yeterli olduğunu öğrenmek istiyordum ben, bu konuda yorumlarınızı alabilirsem sevinirim.

Son düzenleme:
Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim fakat benim sormak istediğim şey VRM soğutma, güç beslemesi ve yeterlilik konularında yeni nesil Ryzen işlemcileri ne denli güçlü çalıştırabileceği ile ilgiliydi aslında, sonuçta yeni chipsetli X570 serisi anakartlar da piyasaya sürüldü yeni nesil Ryzen işlemciler için ve işlemciyi beslemesi açısından anakarttan gelen yeterlilikte bir hayli önem arz ediyor ve bu açıdan bakarsak benim anakartımın ne kadar yeterli olduğunu öğrenmek istiyordum ben, bu konuda yorumlarınızı alabilirsem sevinirim.

Bu konudan tam emin olmamak ile beraber, mantık yolu ile ilerlersek R5 3600 sorunsuz çalışır diyebiliriz.
Çünkü r9 3900x TDP değeri 105 Watt iken R5 3600 TDP 65 Watt. 105 Watt olan bir işlemciyi calistirabilirken 65 Watt olan işlemci de hiç sorun olmayacağını düşünebiliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı