Ryzen 5 3600 ve B450 GAMING Plus sistem yorumu

Çoğumuzun beğendiği, fiyat performans kralı Ryzen 5 3600 kurulumunu yaptım almayı düşünenlere bir fikir bırakmak istiyorum. Parçalarım;
Msi B450 Gaming Plus (Aldıktan 2 gün sonra Max serisi Türkiye'ye geldi :SSS),
Ryzen 5 3600 CPU,
Corsair Vaegance 2400MHZ 2x8 bellek,
Kcas 600W 80+ güç kaynağı,
RX 480 Msi Gaming X Ekran kartı,
Cooler Master MA410P işlemci soğutucu.
Bios güncellemesini Vatan Bilgisayarda yaptırdım orada bir sistem toplanıyordu iyi denk geldi açık işlemciyle yaptılar sağolsunlar. Kurulumdan sonra insanların yaşadığı kadar yavaş boot sorunu veya tekrar tekrar başlama gibi problemler yaşamadım ufak bir yavaşlık mevcut ama %10 gibi diyebilirim, ancak bazı problemler var belleklerimi eski sistemde 2133 olarak kullanıyordum, yeni kurulumda 2400 Mhz'e XMP ile çalıştırdığımda oyunlarda kitlenme sorunu yaşadım, XMP'yi kapayıp el ile 2400Mhz ile çalıştırdığımda yine aynı problem XMP açıkken ki kadar sık olmasa da oldu. El ile 2133'de şuan sıkıntısız çalışıyor bu olay beni şaşırttı. Core performance boost işlemciyi çok dinamikleştiriyor, fan hızı masaüstü içi işlemlerde hızlanabiliyor biraz ses yaptığı için kapalı kullanıyorum ancak açıkken de test ettim. 3 saate yakın Witcher 3 oynadım, işlemci 60-63 derece arasında seyir etti ve en çok 72-73 dereceye çıktı. (Ve günün en sıcak vakitleriydi). Şuan herhangi bir sıcaklık sorunum yok gibi gözüküyor ama şimdilik CPB kapalı kullanıyorum işlemci yeterince güçlü çünkü :). Eski işlemcim i5 6600, RX 480'i beslemekte zorlanıyormuş oyunlar çok daha akıcı hale geldi özellikle PUBG ve Apex Legends'da anlık takılmalar artık yok. Gelelim anakarta, bildiğimiz Msi çizgisinde güzel çok süslü olmayan ama kırmızı siyah hoş ve nispeten uygun fiyatlı anakart, fiyatına göre güzel de işini yapıyor. İşlemciyi stabil besleyeceği için tercih ettim en güçlü yönü bu diğer anakartlara göre bu konuda avantajlı.
Giriş çıkış portlarının üstünde bir koruma olabilirdi tasarım açısından daha güzel dururdu. Korktuğum boot problemlerini yaşamadım. Çok ısınmıyor ki kasa içi sıcaklıklar çok da yükselmedi. Ancak ses sürücüsünde problem yaşıyorum bir türlü sürücüyü düzgün biçimde kuramadım. Sitesinde 2 sürücü gözüküyor, birisi 270 megabayt diğeri 50 megabayt, olayı anlayamadım ikisini de denedim birisinde realtek kontrol paneli dahi gözükmüyor sağ alt çubukta, ikisinde de ses olması gerekenden az geliyor
discordda mikrofon problemi yaşadım sesim kesintili gidiyor ve windowstaki sesler de karşıya gidiyor bu biraz windows problemi gibi, Realtek'in sitesinden indirdiğim anakarttaki yonganın sürücüsü mikrofonda biraz daha iyi ancak sesin az gelmesi ve yankı yapması devam ediyor ve kontrol paneli yine yok, basit bir ses sorunu için format atmak istemiyorum (bir kere attım halbuki kurduğum ilk gün ses için) yıl 2019 halen sürücüyü tek seferde kurup kullanamıyoruz anlamış değilim. Özetle memnunum, RAM için ve ses için bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok memnun olurum ve CPB açık PUBG sıcaklık testi yapmayı düşünüyorum yaparsam eklerim. Artık sadece AMD'den kesin çözüm güncellemesi bekliyoruz :).

Son düzenleme:
RAM konusunda XMP açmak yerine CL değerlerini ve voltajı manuel ayarlamayı denedin mi?

BIOS'a girip F7'ye basıp OC sekmesine tıkla. DRAM Frequency değerini 3000 yap, altta DRAM Timing bölümünde yukarıdan aşağıya doğru 16-20-20-20-39 yaz. DRAM Voltage kısmına 1.35, NB/SOC kısmına da 1.1 yazıp dener misin? 🙂 Bu verdiğim OC değerleri Micron B-Die çipler için standart olmalı. Corsair, Vengeance modellerinde genelde Micron tercih ediyor. Tabi ki bu değerler düşürülebilir de. Corsair Vengeance 3000 MHz belleklerim, Micron B-Die çipli ve şu an 14-17-17-17-25 CL değerlerinde çalışıyor.

RAM'i stok değerlerde kullanmak istiyorsan da Timing bölümüne bellek kutusunda soldan sağa doğru yazan numaraları, aynı şekilde yukarıdan aşağıya doğru gir. 2400 MHz de ve DRAM Voltage değerini aynı kutuda yazdığı değere ayarla. Büyük ihtimalle 1.2V'dur. Bu ayarlarda sorun olursa NB/SOC Voltage değerini 1.1V yapıp dene.

Hiçbiri olmazsa bellekleri garantiye ver.

Son düzenleme:
RAM konusunda XMP açmak yerine CL değerlerini ve voltajı manuel ayarlamayı denedin mi?

BIOS'a girip F7'ye basıp OC sekmesine tıkla. DRAM Frequency değerini 3000 yap, altta DRAM Timing bölümünde yukarıdan aşağıya doğru 16-20-20-20-39 yaz. DRAM Voltage kısmına 1.35, NB/SOC kısmına da 1.1 yazıp dener misin? 🙂 Bu verdiğim OC değerleri Micron B-Die çipler için standart olmalı. Corsair, Vengeance modellerinde genelde Micron tercih ediyor. Tabi ki bu değerler düşürülebilir de. Corsair Vengeance 3000 MHz belleklerim, Micron B-Die çipli ve şu an 14-17-17-17-25 CL değerlerinde çalışıyor.

RAM'i stok değerlerde kullanmak istiyorsan da Timing bölümüne bellek kutusunda soldan sağa doğru yazan numaraları, aynı şekilde yukarıdan aşağıya doğru gir. 2400 MHz de ve DRAM Voltage değerini aynı kutuda yazdığı değere ayarla. Büyük ihtimalle 1.2V'dur. Bu ayarlarda sorun olursa NB/SOC Voltage değerini 1.1V yapıp dene.

Hiçbiri olmazsa bellekleri garantiye ver.
Bellekler 2400 MHZ fabrika çıkışlı, garantisi bitti dediğiniz timingleri deneyeceğim
RAM'i stok değerlerde kullanmak istiyorsan..
Bu belleği kullanabileceğim en yüksek (ortalama) hızı nasıl öğrenirim? Windows bellek testinde hata bulunmadı bu arada
@Shimada Sensei Hocam şu 3 bellekten hangisi mantıklı sizce?
Crucial
Corsair
HyperX
3000mhz'in üstünde kullanmak istiyorum, anladığım kadarıyla bu ürünlerin 3200mhz olanlarıyla bir farkı yok ama kutudan geldiğindeki hız firmanın garanti ettiği hız, doğru mu anlamışım ? :) Birde 3200mhz cl14 ramler neden yok piyasada çok mu maliyetliler? Şuan elimdeki bellekleri 2400 MHZ de çalıştıramıyorum memory try it ile cl13-14 değelerlerine indim 2133MHZ de. 2400mhz memory try it mavi ekran verdi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı